Nová expozice o královské historii Hradce zabere dvě patra Muzea východních Čech

Muzeum východních Čech v Hradci Králové.
Muzeum východních Čech v Hradci Králové. | autor: hradeckralove.cz

Město Hradce Králové chystá o své královské historii rozsáhlou stálou výstavu, kterou by návštěvníci Muzea východních Čech mohli obdivovat už v létě ve druhém a třetím patře. Dodavatel stálé expozice zajistí také osvětlení, audiovizuální a IT techniku a další potřebné prvky za téměř 20 milionů korun bez DPH. Práce by zde mohly být zahájeny ještě do Vánoc, oznámila hradecká radnice.

Nová expozice v Muzeu východních Čech bude vznikat především během zimních měsíců, protáhnout by se měla až do léta. 

„Stálá expozice se bude nacházet ve čtyřech sálech. Ve druhém patře budou umístěny výstavy s názvem K městu českých královen a Cesta k pevnosti. Ve třetím podlaží se v dalších dvou sálech bude nacházet výstava K Salónu republiky,“ uvedla náměstkyně primátora pro oblast správy majetku města Věra Pourová.

Předmětem zakázky, jejíhož dodavatele v minulém týdnu schválila rada města, je provedení a dodávka stálých expozic ve druhém a třetím patře muzea. Dojde ke zpracování dílenské dokumentace, výrobě, dodávce, montáži a kompletaci celé výstavy, a to včetně osvětlení a moderní audiovizuální a počítačové techniky.

Dotace pokryje 14 milionů

Výběrové řízení město vypsalo v letních měsících letošního roku, ještě před tím absolvovalo tržní konzultace, na základě kterých proběhla revize projektové dokumentace. 

„Postupovali jsme tak s ohledem na zkušenosti z minulosti, kdy výběrové řízení skončilo několikrát neúspěšně. Stalo se tak zejména proto, že dodavatelé buď cenu velmi navýšili oproti předpokládané hodnotě, a nebo se nikdo nepřihlásil. Tentokrát se nám konečně podařilo najít kompromis a vysoutěžit vhodného dodavatele,“ dodává Pourová.

Na zakázku plánuje město také využít dotaci. „Z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Integrovaného regionálního operačního programu jsme již získali dotaci ve výši téměř 75 milionů korun, kterou jsme z části použili na dofinancování rekonstrukce budovy muzea. Zbývajících necelých 14 milionů bychom rádi využili právě na realizaci dvou stálých městských expozic,“ doplňuje náměstkyně primátora pro oblast dotací Monika Štayrová.

Opravené prostory Muzea východních Čech se otevřely v listopadu loňského roku. Novinkou je nový návštěvnický okruh v podobě střešní terasy s vyhlídkou na město a výrazně rozšířený a zmodernizovaný muzejní obchod. Výstavní budova se otevřela po dvou letech, kdy ji stavebníci rekonstruovali. Obnova secesní budovy, která patří městu a je národní kulturní památkou, přišla na 100 milionů korun. Zhruba 75 procent opravy městu zaplatí evropská dotace.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Zveme: Bílou věží vás provede čert, pro děti je připravená mikulášská stezka

Co nás čeká o víkendu v Hradci Králové? Adventní koncert na Velkém náměstí nebude, zrušeny jsou i další plánované akce: Advent na Pivovarském dvorku a také Vánoční těšení na Šrámkově statku v Pileticích. Můžete se ale těšit na advent v Parku Na Větvi, kam dorazí i Mikuláš, nebo…
Čtěte více

V pátek muzeum otevírá velkou výstavu představující dějiny Hradce

Replika Bia centrál, kde si bude možné vychutnat dobové filmy nebo exponát automobilu Start vyrobený v Hradci Králové v roce 1929. Muzeum východních Čech v Hradci Králové otevře v prosinci 2021 novou expozici přibližující dějiny města Hradce Králové. Čtyři sály ve dvou patrech…
Čtěte více

Zveme: Začíná advent. Přes noc vláda zakázala i plánované trhy

První adventní víkend bude v důsledku koronavirové pandemie opět chudší. Hradec Králové zrušil stejně jako jiná města kulturní program plánovaný k rozsvěcení vánočních stromů. Tato víkendová pozvánka původně zvala na adventní trhy u Muzea východních Čech, dále na adventní trhy…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme