Štítky: | Muzeum východních Čech | muzeum |

Nově opravené muzeum už vítá návštěvníky. Láká na obchůdek a vyhlídkovou trasu

Secesní budova muzea už je po rekonstrukci přístupná.
Secesní budova muzea už je po rekonstrukci přístupná. | autor: FB Muzeum východních Čech

Nově rekonstruované prostory Muzea východních Čech už od pátku 1. listopadu nabízejí návštěvníkům hned pět výstav. Novinkou je také nový návštěvnický okruh v podobě střešní terasy s vyhlídkou na město a výrazně rozšířený a zmodernizovaný muzejní obchod. Výstavní budova se otevřela po dvou letech, kdy ji stavebníci rekonstruovali. Obnova secesní budovy, která patří městu a je národní kulturní památkou, přišla na 100 milionů korun. Zhruba 75 procent opravy městu zaplatí evropská dotace.

Návštěvníci muzea si mohou hned na první pohled všimnout změny malby vnitřní výmalby. Stejně jako u vnější fasády i zde bylo záměrem navrátit se k původnímu návrhu architekta Jana

V prvním patře budovy pak příchozí najdou výstavu k 80. letům hradeckého Přírodovědeckého muzea a další, věnovanou odboji za 2. světové války a operaci Barium. Ve druhém poschodí si potom přijdou na své hlavně fandové cyklistiky. Výstava s názvem Okolo Hradce aneb Hradečáci na kole bude v muzeu k vidění až do 16. února 2020. Návštěvníci se mohou těšit nejen na unikátní „velocipedy“, které lidé v průběhu historie jízdního kola vynalezli, ale především na období první republiky, kdy se jízdní kolo stalo neodmyslitelnou součástí téměř každé hradecké rodiny a bylo také běžným dopravním prostředkem v okolních městech a obcích. K vidění jsou kola pro cestu do práce, do školy, na výlet, za sportem nebo speciálně upravená kola pro řadu profesí. Výstava také představuje místní výrobce a prodejce kol, mechaniky a živnostníky, kteří se jízdním kolům věnovali v této, pro naše město, unikátní době.

Na stejném patře se odkrývá také Tajemství ptačí sekery unikátního nálezu miniaturní sekyrky z 9. století a těsně pod kopulí jsou prostřednictvím fotografií připomenuty i události roku 1989 v Hradci Králové a okolí.

Po opravách je novinkou vyhlídková terasa na střeše, která ale bude přístupná jen sezónně a na objednání.

Hlavní je teď podle ředitele muzea Petra Grulicha, zvyknout si na nový návštěvnický provoz a dokončit instalaci stálé expozice. „Stálá expozice dějin města, přes čtyři výstavní místnosti, je kompletně vymyšlená, připravená a naprojektovaná. Dvakrát proběhlo výběrové řízení na generálního dodavatele, ale dvakrát se nepodařilo jej získat. A další výběrové řízení bude vypsáno na přelomu roku," uvedl ředitel pro Český rozhlas Hradec Králové.

Do 5. ledna si muzeum připomíná zásadní okamžiky listopadových a prosincových dnů roku 1989 v Hradci prostřednictvím výstavy fotografií a dobových dokumentů ze svých sbírek. Doplněna bude také desítkami unikátních fotografií, které přibližují neopakovatelnou atmosféru i v ostatních městech Královéhradeckého kraje či sousedních Pardubicích.

Nová otevírací doba:

Pondělí: zavřeno
Úterý až čtvrtek: 10.00 - 18.00
Pátek: 10.00 - 20.00
Sobota a neděle: 10.00 - 18.00

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Z kasáren v centru Hradce možná vznikne centrum jako ve Vídni. Budou se tam konat koncerty i festivaly

Obnova rozsáhlé budovy Vrbenského kasáren v Hradci Králové otevírá příležitost pro vznik zcela nového prostoru pro konání koncertů, festivalů i unikátních muzejních expozic s nabídkou pro širokou i odbornou veřejnost. Záměr rekonstrukce a oživení bývalého vojenského objektu,…
Čtěte více

Zveme: Víkend v Hradci zpestří vodník, Polednice, Keltové i žongléři

Jaké akce nabídne víkend v Hradci Králové? V lesním divadle na Chlumu se bude hrát divadelní představení Dokonalá fraška, ve všestarském Archeoparku pravěku se dozvíte vše o životě Keltů. Bajkazyl pořádá tradiční Kytarohraní a tentokrát se bude i žonglovat. Můžete si udělat…
Čtěte více

Muzeum a galerie moderního umění usilují o významnou cenu

Muzeum východních Čech a Galerie moderního umění v Hradci Králové usilují o významnou cenu Gloria musaealis za rok 2021 v oblasti muzejnictví. Organizace se uchází mezi dalšími padesáti muzei a galeriemi o ocenění hned pětkrát, a to v kategoriích muzejní výstava, publikace a…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme