Muzeum už půl roku opravují, fasáda už bude skoro hotová

Muzeum východních Čech se opravuje.
Muzeum východních Čech se opravuje. | autor: hradeckralove.cz

Budova Muzea východních Čech v Hradci Králové už je půl roku v rukou restaurátorů a stavbařů. Těm se zatím daří držet plánů oprav na exteriéru budovy. Už nyní je téměř celá plocha fasády opravená. Na straně směrem do centra už se brzy začne sundávat lešení a lidé změnu lépe uvidí. Rekonstrukce budovy muzea by měla skončit v dubnu příštího roku a stát by měla zhruba 68 milionů korun. Informaci přináší Český rozhlas Hradec Králové.

„Můžeme konstatovat, že s blížící se zimou, se nám daří držet tempo prací na exteriéru budovy, jejímž hlavním předmětem byla rekonstrukce fasády a lícového zdiva. V současné době máme již, dá se říct, více než 95 procent plochy fasády opraveno. Na křídle směrem do centra města začne už tento týden demontáž lešení. A budova se začne pomalu odkrývat pro veřejnost," říká pro hradecký rozhlas stavbyvedoucí Jakub Žemlička.

Uvnitř muzea už nastoupili malíři, restaurátoři, kteří se nyní omývají štukovéh stěny na sádrových omítkách, které je nutné opravovat restaurátorsky. Pak nastoupí i další malířská forma, která se bude zabývat opravou a sanací klasicky vymalovaných stěn a stropů.

Opravy kašny rekonstrukci muzea nezbrzdí

Opravují se i podstavce dvou soch v průčelí budovy. Cihly budou odsekány a restaurátoři nahradí zdivo novými cihlami vyrobenými na zakázku. Kotěrova kašna je stále v péči památkářů. Zpátky na místě měla být už v září. „Trošku se navíc rozebrala kamenná opěra předjezdu. Udělalo se to z toho důvodu, aby se vyrovnaly poklesy," vysvětluje vedoucí odboru památkové péče hradeckého magistrátu Jan Falta důvod, proč má návrat kašny zpoždění. Zdržení by nemělo ohrozit celý průběh rekonstrukce. Stavbaře překvapilo technické řešení po demontaci bazénu. Bylo jiné, než se předpokládalo, pocházelo však z 21. století.

Podle stavbařů i památkářů pak není překvapivé, že mírně narostly náklady spojené s opravou. Zatím zhruba o 4 miliony korun. Dokončení je potom plánováno na duben příštího roku.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

V Hradci ožívá kultura, otevírají se instituce a připravuje se prázdninová akce

Návštěvníky zve k prohlídce Bílá věž, galerie moderního umění nebo Muzeum východních Čech. Další královéhradecké kulturní organizace spojily své síly a na letní měsíce připravují pro své návštěvníky a diváky speciální program, Hradeckou kulturní pátračku. Ta bude zahájena 1.…
Čtěte více

Přestavba Gayerových kasáren za 270 milionů je téměř hotová

Přestavba Gayerových kasáren na moderní muzejní depozitář se pomalu chýlí ke konci. Stavební práce jsou téměř hotové, v budově se nyní dodělávají závěrečné práce, maluje se zábradlí, instalují zásuvky nebo světla. Kompletní modernizace bude dokončená do konce roku…
Čtěte více

Hradecké muzeum má ve své sbírce poklad z mladší doby železné

Muzeum východních Čech má ve své sbírce pozoruhodný soubor artefaktů z mladší doby železné (neboli doby laténské, 480/460 – 40 př. n. l.). Doslova poklad našel spolupracvník muzea Miloš Skřepa před více než rokem na Trutnovsku. Šlo o hromadný nález čítající celkem 15 předmětů,…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme