Muzeum už půl roku opravují, fasáda už bude skoro hotová

Muzeum východních Čech se opravuje.
Muzeum východních Čech se opravuje. | autor: hradeckralove.cz

Budova Muzea východních Čech v Hradci Králové už je půl roku v rukou restaurátorů a stavbařů. Těm se zatím daří držet plánů oprav na exteriéru budovy. Už nyní je téměř celá plocha fasády opravená. Na straně směrem do centra už se brzy začne sundávat lešení a lidé změnu lépe uvidí. Rekonstrukce budovy muzea by měla skončit v dubnu příštího roku a stát by měla zhruba 68 milionů korun. Informaci přináší Český rozhlas Hradec Králové.

„Můžeme konstatovat, že s blížící se zimou, se nám daří držet tempo prací na exteriéru budovy, jejímž hlavním předmětem byla rekonstrukce fasády a lícového zdiva. V současné době máme již, dá se říct, více než 95 procent plochy fasády opraveno. Na křídle směrem do centra města začne už tento týden demontáž lešení. A budova se začne pomalu odkrývat pro veřejnost," říká pro hradecký rozhlas stavbyvedoucí Jakub Žemlička.

Uvnitř muzea už nastoupili malíři, restaurátoři, kteří se nyní omývají štukovéh stěny na sádrových omítkách, které je nutné opravovat restaurátorsky. Pak nastoupí i další malířská forma, která se bude zabývat opravou a sanací klasicky vymalovaných stěn a stropů.

Opravy kašny rekonstrukci muzea nezbrzdí

Opravují se i podstavce dvou soch v průčelí budovy. Cihly budou odsekány a restaurátoři nahradí zdivo novými cihlami vyrobenými na zakázku. Kotěrova kašna je stále v péči památkářů. Zpátky na místě měla být už v září. „Trošku se navíc rozebrala kamenná opěra předjezdu. Udělalo se to z toho důvodu, aby se vyrovnaly poklesy," vysvětluje vedoucí odboru památkové péče hradeckého magistrátu Jan Falta důvod, proč má návrat kašny zpoždění. Zdržení by nemělo ohrozit celý průběh rekonstrukce. Stavbaře překvapilo technické řešení po demontaci bazénu. Bylo jiné, než se předpokládalo, pocházelo však z 21. století.

Podle stavbařů i památkářů pak není překvapivé, že mírně narostly náklady spojené s opravou. Zatím zhruba o 4 miliony korun. Dokončení je potom plánováno na duben příštího roku.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hradečtí archeologové u smiřického nádraží našli obrovské množství předmětů z pravěku

Archeologové Muzea východních Čech v Hradci Králové a jejich spolupracovníci dokončují ve Smiřicích jeden z největších letošních záchranných archeologických výzkumů. Záměr na výstavbu haly při okraji staré labské terasy nad smiřickým nádražím zaujal pracovníky muzea už na jaře.…
Čtěte více

Muzeum chce dokumentovat vývoj hradeckých sídlišť. Začalo se na Slezském Předměstí

Obyvatelé domů na Slezském Předměstí v Hradci Králové nacházeli v minulých dnech ve svých schránkách nebo na vstupních dveřích letáčky s prosbou, jejíž autorem je Muzeum východních Čech v Hradci Králové. To se zabývá dokumentací každodenního života z doby socialismu, lépe řečeno…
Čtěte více

Zájem o hradecké památky mají turisté zhruba stejný jako v loňském roce

Během prázdnin navštíví řada lidí kulturní památky v Hradci Králové. Provozovatelé hlásí za červenec srovnatelnou návštěvnost jako v minulém roce a někteří z nich jsou zatím s počty zájemců spokojeni. Jedná se například o Bílou věž, Galerii moderního umění, muzeum či infocentrum…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme