Kotěrova kašna na pár měsíců zmizela z prostorů před muzeem. Čeká ji oprava

Kašna před muzeem nyní chybí.
Kašna před muzeem nyní chybí. | autor: hradeckralove.cz

Historická Kotěrova kašna, která zdobí prostor před vstupem do Muzea východních Čech v Hradci Králové, je nově v rukou restaurátorů. Ti ji nejprve pečlivě rozebrali a po dílech odvezli k důkladné opravě. Opravám se nevyhne ani místo, kde kašna stojí a vůbec celý vstupní prostor. Kašna se dočká i nové technologie.  Rekonstrukce potrvá několik měsíců. Uvádí to Český rozhlas.

„Kašna bude pod dohledem restaurátora pana doktora Rýgla rozebrána. Po jednotlivých částech odvezena do ateliéru, kde bude restaurátorským způsobem kompletně obnovena a bude také obnovena její funkce do původního stavu," říká pro Rozhlas stavbyvedoucí Jakub Žemlička.  Stavebníci udělají nový základ, protože se stěny bortí. Celou zeď rozeberou a pak zase seskládají zpátky. Vznikne také nová jímka. Bude obetonovaná a v ní bude veškerá nová technologie.

Změny čeká, podle jednoho z restaurátorů Ondřeje Daňka, vlastně celý prostor před vstupním schodištěm: „Jak tady byly původně hradby, hradecké opevnění, tak když se to zbouralo, podle archeologického průzkumu se zjistilo, že to není dobře založené a proto si to sedlo. Kdyby tam nebyl plot, tak celá kašna i s tím ostěním padá. Podle projektu se to musí celé demontovat, rozebrat, odvézt, ve skladištní oblasti v Hradci Králové je pronajmutá hala. Pak se bude instalovat nová technologie. To znamená voda, nějaká šachta, do které se přivedou nové přívody a nějaké čištění. Potom se udělá nový základ. Až to bude hotovo, tak se to zase odveze a dá zpátky na místo."

Pokud vše půjde podle plánu, tak hotovo bude v září letošního roku a na jaře toho příštího, by měla být kašna v plném provozu.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hradečtí archeologové u smiřického nádraží našli obrovské množství předmětů z pravěku

Archeologové Muzea východních Čech v Hradci Králové a jejich spolupracovníci dokončují ve Smiřicích jeden z největších letošních záchranných archeologických výzkumů. Záměr na výstavbu haly při okraji staré labské terasy nad smiřickým nádražím zaujal pracovníky muzea už na jaře.…
Čtěte více

Muzeum chce dokumentovat vývoj hradeckých sídlišť. Začalo se na Slezském Předměstí

Obyvatelé domů na Slezském Předměstí v Hradci Králové nacházeli v minulých dnech ve svých schránkách nebo na vstupních dveřích letáčky s prosbou, jejíž autorem je Muzeum východních Čech v Hradci Králové. To se zabývá dokumentací každodenního života z doby socialismu, lépe řečeno…
Čtěte více

Zájem o hradecké památky mají turisté zhruba stejný jako v loňském roce

Během prázdnin navštíví řada lidí kulturní památky v Hradci Králové. Provozovatelé hlásí za červenec srovnatelnou návštěvnost jako v minulém roce a někteří z nich jsou zatím s počty zájemců spokojeni. Jedná se například o Bílou věž, Galerii moderního umění, muzeum či infocentrum…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme