Opravenou Bílou věž už navštívilo 14 tisíc lidí

Bílá věž je jedním z nejnavštěvovanějších míst v Hradci Králové
Bílá věž je jedním z nejnavštěvovanějších míst v Hradci Králové | autor: hradeckralove.cz

Nově zrekonstruovaná Bílá věž se stává jednou z nejnavštěvovanějších památek v Hradci Králové. Od jejího otevření 23. května ji navštívilo už více než 14 tisíc lidí, mezi nimi domácí i zahraniční turisté, školáci i odborníci z řad architektury. Nejoblíbenější jsou prohlídky při západu a při východu slunce. Historický objekt plný moderních technologií chystá v budoucích měsících pro návštěvníky různé novinky.

Na Bílou věž od jejího otevření přišlo několik školních skupiny, turisté i historici. Nejstarší návštěvnicí se stala devadesátiletá seniorka, která za pomoci berlí vystoupala po 226 schodech až na ochoz, z nějž se po 220 schodech zase ve zdraví vrátila zpět dolů. Celkem památku navštívilo už více než 14 tisíc lidí. Ve srovnatelném období v roce 2013 před rekonstrukcí na Bílou věž přišla polovina lidí. „Průběžně k nám přicházejí tuzemští i zahraniční turisté, ale i architekti či historici, kteří si rekonstruovanou Bílou věž přijíždějí prohlédnout i z odborného hlediska. Zcela zaplněné jsou noční prohlídky a teď v létě i prohlídky při svítání,“ řekl Miroslav Franc, ředitel Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti, pod níž Bílá věž funguje.

Pracovníci Bílé věže si už také vyzkoušeli, co by se stalo kdyby na historické památce začalo hořet. Přímo na věži někdo rozbil požární hlásič. „Nevíme, zda tak někdo z návštěvníků činil úmyslně nebo to byla jen náhoda, ale v každém případě byl požární systém krátce po otevření prověřen a na místo dorazili okamžitě i hasiči,“ uvedl Miroslav Franc. Hradecká dominanta připravuje v následujících měsících pro návštěvníky několik novinek například v programu. „Abychom neustrnuli v prohlídkových programech, chystáme už teď ty s vánoční tematikou či s náměty očekávaného výročí Bitvy u Chlumu v roce 1866. Samozřejmě, že své síly soustředíme i na přípravu tradičního novoročního Prvního dne spolu. Zatím je vše ve fázi příprav, určitě se budou mít všichni návštěvníci opět na co těšit,“ uvedl Miroslav Franc.

Nově zrekonstruovanou dominantu města si chválí také královéhradecký magistrát. „Ukázalo se, že nešlo jen o prostou rekonstrukci Bílé věže do původní podoby, ale o rekonstrukci prostoru s využitím moderní techniky a citlivé modelace prostředí. Architektům, památkářům a stavební firmě se podařilo více než velmi citlivě zrekonstruovat historický objekt a naplnit ho moderní technologií, která naopak posunula  Bílou věž  do budoucnosti,“ uvedl k rekonstrukci Bílé věže primátor Hradce Králové Zdeněk Fink.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Zveme: Na zredukovanou bitvu u Chlumu, dětský den na Správčáku nebo na noční prohlídku Bílé věže

Tolik oblíbená rekonstrukce bitvy z roku 1866, která ke Chlumu každoročně přiláká stovky návštěvníků, se letos po 28 letech neuskuteční. Organizátoři se však jen tak nevzdali a divákům nabídnou alespoň menší bitevní srážku v lese Svíbu u Čistěvsi. Pokud vám ještě ratolesti…
Čtěte více

Zveme: Hradubický běh pandemie nezastaví. Zvon Augustin oslaví konec nouzového stavu

Po dvouměsíční pauze vynucené nouzovým stavem kvůli pandemii koronaviru se opět rozbíhají víkendové akce v Hradci Králové. Rada města schválila mimořádné zvonění na zvon Augustin na Bílé věži, rozezní se první den po ukončení nouzového stavu v České republice, tedy v pondělí v 9…
Čtěte více

Infocentrum už funguje, za pár dní můžete jít na Bílou věž, na divadlo či koncert si lidé ještě počkají

Infocentrum na Eliščině nábřeží už je otevřené, můžete tam řešit například vrácení vstupného na akce, které se kvůli opatřením neuskutečnily. V souvislosti s uvolňováním vládních opatření by se od 11. května měla otevřít další kulturní a vzdělávací místa, jako jsou památky,…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme