Město rozdalo výroční ceny. Bodoval divadelník Jiří Vyšohlíd i Hradecké lvice

Jiří Vyšohlíd. | Zdroj: Divadlo Drak
Jiří Vyšohlíd. | Zdroj: Divadlo Drak

Ve středu večer město Hradec Králové slavnostně rozdalo výroční ceny osobnostem, které v minulém roce dosáhly velkých úspěchů na poli kultury, sportu nebo vědy. Oceněna byla také nejvýznamnější událost roku 2014, pro kterou v uplynulých měsících hlasovali přímo občané Hradce Králové. Tato cena se každoročně uděluje za výjimečný čin, investici, projekt, stavbu, výjimečnou událost či akci. Za dlouholetý přínos městu byla též udělena cena Primus inter pares.

Hradecká múza

Hradeckou múzou se stal herec Divadla Drak Dušan Hřebíček. „Dušan Hřebíček byl mimo jiné 24 let členem královéhradeckého Klicperova divadla. Za roli otce Rogera v inscenaci Král je panna byl nominován na hereckou Thálii. Přestože hrával velké a ceněné role, vždy tíhnul ke „klaunskému principu či experimentu“. Největší úspěch nastal po odchodu do Divadla Drak, kde za titulní roli v secesní grotesce s názvem Poslední trik Georgese Meliese získal Výroční cenu Divadelních novin za herecký výkon sezóny bez ohledu na žánry,“ uvedla mluvčí hradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková.

Cena primátora města za studentskou tvůrčí práci

Ocenění pro nadané studenty si odnesla Martina Koláčková, která se ve svém výzkumu zaměřila na jedinečnou oblast studia zánětových reakcí vyvolaných operací na srdci. Studentka díky tomu významně přispěla k hlubšímu pochopení procesů zánětové reakce u kardiochirurgických pacientů.

Událost roku Hradce Králové

Událost roku mohli Hradečané vybírat z těchto možností: Den partnerů Okresního fotbalového svazu Hradec Králové, Dokončení okruhu v městských lesích Hradec Králové pro in-line a jiné aktivity, Odhalení Havlovy lavičky, Jsem Jusúf, Váš bratr - týden solidarity s ohroženými menšinami Blízkého východu, Snesení a otevření makovice Bílé věže s historickými dokumenty a její znovuusazení na vrchol. Titul si nakonec díky největšímu počtu hlasů odneslo Snesení a otevření makovice Bílé věže.

Hradecká sportovní cena

Sportovní ocenění převzal tým basketbalistek Hradecké lvice. „Družstvo žen v sezoně 2013/2014 obhájilo bronzové medaile v Ženské basketbalové lize z minulého ročníku, za rok 2013 a 2014 získalo družstvo pod vedením kapitánky Michaly Hartigové titul nejlepší sportovní kolektiv města Hradec Králové,“ uvedla mluvčí Vlčková.

Primus inter pares

Primus inter pares je cena, kterou mohou být oceněny výjimečné, dlouhodobé výsledky v oblasti kultury, vědy, výchovy a sportu. Letos se stal jejím nositelem Jiří Vyšohlíd, který je spojený s Divadlem Drak jako jeho režisér, herec a také skladatel. Před čtyřmi lety rovněž získal cenu Českého střediska Mezinárodní organizace pro děti a mládež za dlouholetý kreativní přístup k divadlu pro děti a mládež a neúnavné hledání otevřené divadelní komunikace s důrazem na pohyb, vtip a muzičnost.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Filmovou verzí inscenace Vyšla hvězda nad Betlémem chce Divadlo Drak o Vánocích potěšit své diváky

Na období adventu připravilo Divadlo Drak pro své diváky speciální dárek. Je jím filmová verze oblíbené vánoční inscenace Vyšla hvězda nad Betlémem natočená v autentickém prostředí kostela sv. Jana Křtitele na Novém Hradci a jeho bezprostředním okolí. Nejedná se přitom o pouhý…
Čtěte více

Zavěšené vstupenky dovedou do Divadla Drak i děti ze sociálně znevýhodněných rodin

V hradecké Divadle Drak budou mít možnost vidět představení i děti, které by se jinak ke vstupence nedostaly. Divadlo je součástí projektu Zavěšená vstupenka. Díky tomuto projektu mohou lidé kupovat vstupenky právě pro děti ze scoiálně slabých rodin, aby si i ony mohly užít…
Čtěte více

Zveme: Na zredukovanou bitvu u Chlumu, dětský den na Správčáku nebo na noční prohlídku Bílé věže

Tolik oblíbená rekonstrukce bitvy z roku 1866, která ke Chlumu každoročně přiláká stovky návštěvníků, se letos po 28 letech neuskuteční. Organizátoři se však jen tak nevzdali a divákům nabídnou alespoň menší bitevní srážku v lese Svíbu u Čistěvsi. Pokud vám ještě ratolesti…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme