Ochranné sítě zatím na Bílé věži nejsou. Navržená řešení se nelíbí památkářům

Sítě zatím na věži nejsou.
Sítě zatím na věži nejsou. | autor: hradeckralove.cz

Do konce minulého roku měly ochozy Bílé věže v Hradci Králové zakrývat ochranné sítě. Minulé vedení magistrátu se k zásahu do symbolu Hradce odhodlalo kvůli častým sebevražedným skokům. Jenže památkářům se navržená řešení nelíbí, a tak dominanta města zůstává tak, jak je. Informaci přináší Hradecký deník.

Loni v březnu hradetí radní rozhodli o vypsání výběrového řízení na projektanta s tím, že Bílá věž má být zabezpečená do konce roku. To zatím vázne. „Odboru památkové péče byla předložena tři technická řešení. Všechna tři řešení byla zamítnuta a zpracovatel nám slíbil čtvrté řešení do poloviny května, ale zatím ho nedodal,“ vysvětloval na konci května zastupitelům vedoucí odboru investic Michal Jandík.

Městští památkáři chtějí, aby ocelové sítě pískovcový ochoz památky ve výšce 60 metrů co nejméně hyzdily. Současně má i ukotvení sítí co nejméně zasáhnout do památky z konce 16. století.

„Doposud se nenašlo takové řešení, které by bylo v souladu s historickou hodnotou Bílé věže. Měla by to být síť a teď se hlavně diskutuje o způsobu upevnění. Přece jenom je to významná renesanční památka a my jako památkáři nechceme do stavby zbytečně zasahovat,“ říká dnes šéf městského odboru památek Jan Falta.

Z šedesátimetrové výšky skočilo v posledních letech hned několik lidí. Sítě mají být bezpečné, přitom, co nejméně narušit památku. Využije se zřejmě současné kotvení.

„Bylo by vhodné, aby technické řešení bylo koordinované s autorem rekonstrukce bílé věže architektem Jaromírem Chmelíkem,“ nabízí řešení patové situace náměstek hradecké primátorky pro památkovou péči Adam Záruba.

Podle něj by bylo potřeba, aby město vyčlenilo právě na konzultace s autorem rekonstrukce památky z roku 2015 potřebné peníze. „Je to památka pro město nejvyššího významu a musí se to řešit co nejšetrněji. Vezmu si to za své a musíme postup koordinovat, aby ten výsledek byl co nejlepší,“ slibuje Adam Záruba.

V posledních letech ukončilo život skokem z památky několik lidí. Například v květnu 2016 skočil z věže pětačtyřicetiletý muž, o rok později pětadvacetiletá dívka, v únoru 2018 čtyřiatřicetiletý muž a o rok později pak šestapadesátiletá žena. Naposledy poslední tragický pád z Bílé věže zaznamenala policie na konci září 2020.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

ZVEME: Do karibské tančírny pod Pražským mostem a na výstavu růží

Co se bude dít o víkendu v Hradci Králové a blízkém okolí? Na Šrámkův statek dorazí pardubická trampská kapela Marien, na náplavce pod Pražským mostem se bude tančit latina na písčité karibské pláži. V Zahradě léčivých rostlin můžete obdivovat až 80 odrůd růží, Bílou věží bude v…
Čtěte více

ZVEME: Na burgery, sportovní hry, folklorní festival a dětský den

Víkend bude v Hradci Králové a okolí opět bohatý na kulturní i sportovní akce. S dětmi můžete vyrazit na dětský den na Chlum nebo na mašinky do Domu dětí a mládeže. Na Bílou věž můžete i po tmě, koná se folklorní festival, Hradecké sportovní hry a ve Furutu můžete ochutnat…
Čtěte více

ZVEME: V Hradci se chystá čokoládový a orientální festival

Ještě nevíte, co podniknete o víkendu? Přinášíme vám tipy na nejzajímavější akce v Hradci Králové. Na ochozu Bílé věže můžete zažít kouzlo svítání. Basketbaloví nadšenci mohou celý víkend fandit Hradeckým Lvicím během Federálního poháru. Vyrazit můžete na festival Kouzlo orientu…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme