Ochranné sítě zatím na Bílé věži nejsou. Navržená řešení se nelíbí památkářům

Sítě zatím na věži nejsou.
Sítě zatím na věži nejsou. | autor: hradeckralove.cz

Do konce minulého roku měly ochozy Bílé věže v Hradci Králové zakrývat ochranné sítě. Minulé vedení magistrátu se k zásahu do symbolu Hradce odhodlalo kvůli častým sebevražedným skokům. Jenže památkářům se navržená řešení nelíbí, a tak dominanta města zůstává tak, jak je. Informaci přináší Hradecký deník.

Loni v březnu hradetí radní rozhodli o vypsání výběrového řízení na projektanta s tím, že Bílá věž má být zabezpečená do konce roku. To zatím vázne. „Odboru památkové péče byla předložena tři technická řešení. Všechna tři řešení byla zamítnuta a zpracovatel nám slíbil čtvrté řešení do poloviny května, ale zatím ho nedodal,“ vysvětloval na konci května zastupitelům vedoucí odboru investic Michal Jandík.

Městští památkáři chtějí, aby ocelové sítě pískovcový ochoz památky ve výšce 60 metrů co nejméně hyzdily. Současně má i ukotvení sítí co nejméně zasáhnout do památky z konce 16. století.

„Doposud se nenašlo takové řešení, které by bylo v souladu s historickou hodnotou Bílé věže. Měla by to být síť a teď se hlavně diskutuje o způsobu upevnění. Přece jenom je to významná renesanční památka a my jako památkáři nechceme do stavby zbytečně zasahovat,“ říká dnes šéf městského odboru památek Jan Falta.

Z šedesátimetrové výšky skočilo v posledních letech hned několik lidí. Sítě mají být bezpečné, přitom, co nejméně narušit památku. Využije se zřejmě současné kotvení.

„Bylo by vhodné, aby technické řešení bylo koordinované s autorem rekonstrukce bílé věže architektem Jaromírem Chmelíkem,“ nabízí řešení patové situace náměstek hradecké primátorky pro památkovou péči Adam Záruba.

Podle něj by bylo potřeba, aby město vyčlenilo právě na konzultace s autorem rekonstrukce památky z roku 2015 potřebné peníze. „Je to památka pro město nejvyššího významu a musí se to řešit co nejšetrněji. Vezmu si to za své a musíme postup koordinovat, aby ten výsledek byl co nejlepší,“ slibuje Adam Záruba.

V posledních letech ukončilo život skokem z památky několik lidí. Například v květnu 2016 skočil z věže pětačtyřicetiletý muž, o rok později pětadvacetiletá dívka, v únoru 2018 čtyřiatřicetiletý muž a o rok později pak šestapadesátiletá žena. Naposledy poslední tragický pád z Bílé věže zaznamenala policie na konci září 2020.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!



Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.





Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Síť, která by bránila sebevražedným skokům, nakonec na Bílé věži nebude

Po dvouletém martyriu Hradec Králové vzdává snahu o zabezpečení Bílé věže proti sebevražedným skokům z ochozu památky. Nepodařilo se totiž najít řešení, které by bylo funkční a současně vyhovovalo památkářům. Poslední sebevražedný skok policie zaznamenala v roce 2020. Od roku…
Čtěte více

ZVEME: Pod rouškou tmy na Bílou věž nebo na festival Cyklocestování

Jaké akce nabídne první lednový víkend v Hradci Králové? Bude se hrát hokej, koná se festival Cyklocestování, můžete do kina na přenos z Metropolitní opery nebo na koncert Richarda Müllera. Bílá věž se otevře i v noci.
Čtěte více

Bílá věž je uzavřená. Augustinu upadlo srdce, a tak na Nový rok nezazvoní

Zvonu Augustin v Hradci Králové upadlo při štědrovečerním zvonění kované srdce. Dopadlo na dřevěnou podlahu Bílé věže a památka je teď z bezpečnostních důvodů uzavřená pro návštěvníky. Kované srdce dopadlo na dřevěnou podlahu pod osmitunovým zvonem. Ten je třetím největším…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme