Bílá věž bude mít od příštího roku sítě. Neměly by narušit vzhled památky

| autor: hradeckralove.cz

O zabezpečení ochozu Bílé věže na Velkém náměstí v Hradci Králové rozhodli na svém pondělním zasedání zastupitelé města. Instalovány by zde měly být bezpečnostní sítě, jejichž podoba bude zřejmá až dle projektových návrhů. Město chce během podzimních měsíců vybrat zpracovatele projektové dokumentace, která bude muset zohlednit stanovisko odboru památkové péče, řešení chce město konzultovat i s autorem poslední rekonstrukce Bílé věže.

„Tato památka se bohužel v posledních letech čím dál více stávala místem, kde se lidé rozhodli ukončit svůj život. Zabezpečení ochozu je ale nejspíš nepřesvědčí toto rozhodnutí změnit, zpravidla si najdou jiný způsob. Chceme ale především chránit nechtěné svědky těchto zoufalých činů dole v okolí věže. Právě tato skutečnost nás dovedla k nezbytnosti ochoz věže zabezpečit, a to prostřednictvím bezpečnostních sítí,“ vysvětluje náměstkyně primátora pro oblast kultury Monika Štayrová. Město by mělo během podzimních měsíců vybrat zpracovatele projektové dokumentace, ze které vzejde vzhled i způsob ukotvení sítí. „Na instalaci bezpečnostních sítí včetně zpracování projektové dokumentace jsme si zatím vyčlenili 600 tisíc korun,“ doplňuje náměstkyně Štayrová.

Bezpečnostní sítě by na Bílou věž mohly být instalovány v příštím roce. Způsob ukotvení i samotné provedení pak musí být v souladu se stanovisky odboru památkové péče. „V žádném případě nebude možné památku nějak narušit, k instalaci bezpečnostních sítí bude možné využít pouze stávající kotevní úchyty,“ uvádí vedoucí odboru památkové péče Jan Falta. Kromě stanoviska odboru památkové péče bude město konzultovat zasíťování ochozu ještě s autory poslední rekonstrukce památky a dalšími dotčenými orgány, jako jsou například hasiči.

Veřejnosti přístupná věž je vysoká 72 metrů, vyhlídkový ochoz je ve výšce téměř 50 metrů. Historická památka je ve vlastnictví města, nájemcem je Hradecká kulturní a vzdělávací společnost, která zde umožňuje turistické prohlídky.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Zveme: Vyzkoušejte si řemesla, nahlédněte pod pokličku vědcům, pohrajte si s vláčky

Jako každý pátek jsme pro vás vybrali nejzajímavější víkendové akce v Hradci Králové. Tento víkend můžete vyrazit na Noc vědců, do které se zapojí hradecká univerzita, knihovna i hvězdárna. Koná se tradiční Nábřeží řemeslníků, soutěžit budou v Hradci mažoretky, na Bílou věž…
Čtěte více

Návštěvnost hradeckých památek se letos nakonec vyhoupla do příjemných čísel

Letošní léto nebylo příliš laskavé k provozovatelům koupališť. Hradecká Flošna například zažila tu nejhorší sezónu za svoji existenci. Jednak za to moho počasí a pak také protikoronavirová opatření, která obzvlášť v červnu kapacitu limitovala. Oproti tomu turistická sezóna se v…
Čtěte více

Sítě pod vrcholem Bílé věže? Rozhodnou zastupitelé

Na svém srpnovém zasedání budou zastupitelé města rozhodovat o možnosti zabezpečení části ochozu Bílé věže na Velkém náměstí v Hradci Králové. K instalaci kovových sítí by mělo dojít z důvodů zvýšení bezpečnosti návštěvníků, především pak zamezení zneužití této památky pro…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme