Bílá věž oslaví rok od rekonstrukce. Přišlo si ji prohlédnout téměř 46 tisíc lidí

Model uvnitř Bílé věže
Model uvnitř Bílé věže | autor: Jaroslav Klinský

Ode dne, kdy byla Bílá věž otevřena po celkové rekonstrukci, by ji v den ročního výročí mělo navštívit bezmála 46 tisíc lidí. Alespoň to předpokládá Hradecká kulturní a vzdělávací společnost, která věž provzuje. Rok od svého znovuzrození oslaví hradecká dominanta 23. května. Láká tuzemské i zahraniční návštěvníky. Nahoru dokonce vyšplhají i nemocní lidé. Zkušenosti jsou však i takové, že někdo výhled kvůli absenci výtahu oželí.

„K 30. dubnu 2016 na ochoz Bílé věže vystoupalo celkem 44 388 návštěvníků, z nichž bylo 8 481 dětí. Přišlo k nám i 5 361 cizinců,“ prozrazuje Miroslav Franc, jednatel Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti. Nejvíce lidí si přišlo rekonstruovanou Bílou věž prohlédnout v červenci a v srpnu loňského roku. V červenci si na ochoz vyšláplo celkem 5 827 návštěvníků, v srpnu to bylo pouze o 22 méně. Nejméně lidí navštívilo Bílou věž v lednu tohoto roku, kdy pokladnou prošlo 1 499 platících. Za Bílou věží přicestovalo z ciziny nejvíce lidí, tedy 1 587, ze sousedního Polska. Cizinci přijížděli nejvíce od června do srpna. „Na Bílou věž lákáme zájemce i na noční program, kterého využilo od otevření celkem 1 841 lidí, z nichž nejvíce, konkrétně 411, jich přišlo v září. Oblíbený je i program zahrnující svítání či zvonění na zvon Augustin,“ popisuje některé z mnoha připravených atraktivit Miroslav Franc. Co se týká návštěv v rámci České republiky, tak jasně vede Královéhradecký kraj, z nějž přijelo 66,25 % návštěvníků. Hned na druhém místě jsou občané z Pardubického kraje, kterých do Hradce Králové přijelo obdivovat Bílou věž 20,64 %. Praha zaujala třetí příčku s 3,56 % návštěvníků.

A že Bílá věž po rekonstrukci opravdu láká k návštěvě, dokazují i postřehy personálu u vstupu. „Před několika dny tu byl pán, který nemohl hýbat nohama a pohyboval se pouze za pomocí berlí. První věc, na kterou se zeptal, bylo, kolik vede nahoru schodů. Když jsme mu odpověděli a na kamerách ukázali, co ho čeká, tak řekl, že to není problém, zaplatil a vydal se nahoru. Na ochoz se úspěšně dostal i muž po operaci, kterému zůstala jen jedna plíce.“ Naopak se stalo, že na první pohled úplně zdraví lidé odešli, když zjistili, že v Bílé věži není výtah.

„Prohlídku Bílé věže doporučujeme i všem našim zahraničním návštěvám. Navštívila ji i 34členné skupina, která k nám přijela z německého partnerského města Giessen,“ říká Anna Maclová náměstkyně primátora zodpovědná za oblast cestovního ruchu. Dodává, že jedním cílů v nejbližším období v rámci rozvoje cestovního ruchu je vytvořit několik balíčků pro turisty, zejména rodiny s dětmi a seniory, ale také pro návštěvníky kongresů. „Bílá věž sousedící navíc s nádhernou katedrálou Svatého Ducha se spolu s mnoha dalšími atraktivitami objeví nejspíš v každém z nich,“ potvrzuje Anna Maclová.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Zveme: Na zredukovanou bitvu u Chlumu, dětský den na Správčáku nebo na noční prohlídku Bílé věže

Tolik oblíbená rekonstrukce bitvy z roku 1866, která ke Chlumu každoročně přiláká stovky návštěvníků, se letos po 28 letech neuskuteční. Organizátoři se však jen tak nevzdali a divákům nabídnou alespoň menší bitevní srážku v lese Svíbu u Čistěvsi. Pokud vám ještě ratolesti…
Čtěte více

Zveme: Hradubický běh pandemie nezastaví. Zvon Augustin oslaví konec nouzového stavu

Po dvouměsíční pauze vynucené nouzovým stavem kvůli pandemii koronaviru se opět rozbíhají víkendové akce v Hradci Králové. Rada města schválila mimořádné zvonění na zvon Augustin na Bílé věži, rozezní se první den po ukončení nouzového stavu v České republice, tedy v pondělí v 9…
Čtěte více

Infocentrum už funguje, za pár dní můžete jít na Bílou věž, na divadlo či koncert si lidé ještě počkají

Infocentrum na Eliščině nábřeží už je otevřené, můžete tam řešit například vrácení vstupného na akce, které se kvůli opatřením neuskutečnily. V souvislosti s uvolňováním vládních opatření by se od 11. května měla otevřít další kulturní a vzdělávací místa, jako jsou památky,…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme