Věžní hodiny se opět rozezní, o rytmu odbíjení rozhodla anketa

Hodinový stroj na Bílé věži. Zdroj: MmHK
Hodinový stroj na Bílé věži. Zdroj: MmHK

Druhý týden v únoru se na zkoušku po několika měsících ticha rozezněly hodiny na Bílé věž, jejíž rekonstrukce se pomalu blíží ke svému zdárnému konci. Od té doby mohli obyvatelé Hradce Králové zasílat městu své návrhy do ankety k rytmu odbíjení. Úřad obdržel pouze 142 připomínek, z nichž některé navrhovaly i úplné zrušení vyzvánění, některým zase vadilo, že hodiny bijí i přes noc. Konečný návrh, ke kterému město přistoupilo, by měl být kompromisem.

Hodiny začnou v ostrém režimu odbíjet na Velikonoce

První návštěvníky by měla Bílá věž uvítat na přelomu dubna a června. Dělníci mají většinu práce hotové, dokončují se pouze práce uvnitř historické dominanty Hradce Králové. Více se o končících opravách dočtete v tomto článku. S rekonstrukcí byla spojena rovněž oprava věžních hodin, které tak na několik měsíců utichly. V ostrém režimu by se měly znovu rozeznít o Velikonocích na začátku dubna.

Na zkoušku si Hradečané mohli hodiny poslechnout už v termínu od 7. do 14. února. „Odbíjely přesně v souladu s historickým hodinovým strojem Františka Božka, tedy po čtvrthodinách s tím, že se odbíjí každá čtvrť a spolu s tím i počet celých hodin. Takto se v Hradci Králové rovněž zvonilo až do doby nedokončené opravy Bílé věže, tedy do 80. let 20. století,“ uvedla na přesnou míru Marie Juppová z královéhradeckého magistrátu.

Návrhy vyhodnotí město kompromisem - zvonit se bude jako dříve

Tento způsob zvonění se podle výsledků ankety zamlouvá zhruba polovině respondentů. Zbylá část došlých odpovědí by uvítala omezení odbíjení věžních hodin v noci, někteří lidé dokonce navrhovali zvonění úplně zrušit. Několik připomínek, které magistrát obdržel, také mířilo místo na zvonění na zvon Augustin. Návrhy lidí nakonec město vyhodnotí kompromisem.

„S přihlédnutím k platnému usnesení rady města z roku 2010 a k výsledkům ankety, v níž hlasovalo pouze 142 lidí, což představuje zhruba 0,15 % občanů s trvalým pobytem ve městě, jsme se rozhodli pro kompromisní řešení. To spočívá v tom, že ponecháme stejný režim, jako před rekonstrukcí památky, tedy věžní hodiny budou bez dalších časových omezení odbíjet každou čtvrť a pouze v celou hodinu odbijí počet hodin,“ vysvětlila náměstkyně primátora Romana Lišková.

Hodiny na Bílé věži odbíjejí od 16. století

Od roku 1991 hodiny odbíjely ve dne i v noci a oznamovaly pouze čtvrtě a v celou hodinu pak i počet celých hodin. Od dubna do července roku 2010 zvonily věžní hodiny na Bílé věži v omezeném režimu, kdy v době mezi 23. hodinou večerní a sedmou ranní utichly zcela. Následně byl režim zvonění usnesením rady města opět upraven tak, že hodiny odbíjely stejně jako od roku 1991. Tento režim se nezmění ani po současné rekonstrukci Bílé věže. „Zvonění na Bílé věži doložené již z druhé poloviny 16. století má historickou hodnotu z důvodu svého trvání. Tradice či činnost provozovaná více než 400 let je sama o sobě výjimečnou. A snad jen vyzvánění na zvony středověkého původu ji může svoji hodnotou předčít. Vstup zvuku zvonu nebo zvonku cimbálu vnáší do prostředí, které se proměnilo pozdějšími úpravami, stopu respektive přímo zvuk doby dávno minulé,“ dodal vedoucí odboru památkové péče Jan Falta.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Přes letní prázdniny chce město opravovat dvě hradecké školky

Hradecké mateřské školy Lužická a Třebechovická čeká v červnu zahájení stavebních úprav budov. Budovy se dočkají zateplení i nových střech. Práce na obou školách město dohromady vyjdou na více než 19,4 milionu korun. Hotovo by mělo být čtyři měsíce po zahájení oprav.  
Čtěte více

Secesní kiosky u mostu jsou již téměř opraveny, hledá se do nich nájemce

Dva secesní kiosky, na jižní a severní straně, na hradeckém Pražském mostě čekají na nové nájemce. Zatímco ten na Eliščině nábřeží je těsně před dokončením a výběrové řízení bude v polovině března vypsáno, nájemce do kiosku na Tylově nábřeží už se aktivně hledá. Budou muset…
Čtěte více

Primátor Hradce má nového náměstka. Správu majetku bude mít na starost Pavel Marek z ANO

Na pondělním jednání hradeckého zastupitelstva byl zvolen novým náměstkem primátora pro oblast správy majetku města a městských organizací Pavel Marek, který doposud zastával funkci radního města. Současně byl ze své funkce odvolán náměstek pro oblast sociálních věcí,…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme