Oprava Bílé věže se chýlí ke konci, zavřená byla přes rok

První návštěvníci se do Bílé věže vrátí na konci dubna
První návštěvníci se do Bílé věže vrátí na konci dubna | autor: hradeckralove.cz

Posledních velkých oprav se Bílá věž na Velkém náměstí dočkala v 90. letech minulého století, zůstaly však nedokončené. Stavbaři se na 72 metrů vysokou hradeckou dominantu vrátili znovu v říjnu 2013. Věž pokrylo lešení a od té doby je veřejnosti zcela uzavřena. Veškeré práce se už ale chýlí ke svému konci, dělníci mají před sebou pouze poslední dodělávky. Co všechno je ještě čeká?

Do konce dubna stavbaři předají věž městu

Stavební práce by podle plánu měly být hotové do konce března, do konce letošního dubna pak bude Bílá věž předána městu. „Celá rekonstrukce je před dokončením, dokončují se interiérové detaily. Vnější část je víceméně hotová. Myslím si, že během února bude hotova. Další postup, který nás čeká, je rozchození a rozhýbání vnitřních systémů. To bude probíhat zřejmě v březnu,“ uvedl architekt Jaromír Chmelík. Věž má nyní opravné krovy a nové opláštění báně. Došlo také k přístavbě vstupního objektu a k vestavbě schodiště včetně podest, opravy se dočkal rovněž desititunový zvon Augustin a historický hodinový stroj. Podrobnosti o renovaci hodin a obnovené tradici odbíjení najdete v tomto článku.

Budoucí návštěvníky čeká osvětlení, hudba i skleněný model věže

Hlavní změny se nicméně dotknou hlavně vnitřku věže. „Dalo by se říci, že vnitřní prostory věže byly zcela vybourány a v okamžiku, kdy jsme stáli v podlaží, kde je umístěn zvon Augustin, jsme se dívali nahoru i dolů prázdným tubusem,“ sdělil úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod stavbyvedoucí Jan Souček. Budoucí návštěvníky tu při prohlídce čeká například novinka v podobě audiovizuálního systému, která nabídne různé kombinace osvětlení s hudebním podkresem. „V plánu je i v nějakém pravidelném intervalu potemnit celé náměstí a okolí, kdy následně bude vysvícena jen Bílá věž a rozezní se zvon Augustin,“ řekl Regionální radě Jaromír Chmelík.

Návštěvníci se mohou těšit ještě na jednu novinku. Do renesanční památky z 16. století, která dříve městu sloužila jako strážní a požární věž, přibude její unikátní skleněný model. Váží více než tunu, je složen ze zhruba pěti stovek kusů skla a slepen lepidlem bude až po dokončení oprav. Jeho výška po sestavení bude 3,6 metrů.  

Zakázka během opravy nabrala zpoždění, prodražila se o miliony

Rekonstrukci věže, která ani po dokončení nebude čistě bílá, provádí trutnovská firma BAK. Celkové náklady na její opravu činí 56 milionu korun, výše dotace, kterou poskytl Regionální operační program NUTS II Severovýchod, je 33,2 milionu korun. Původní cena zakázky činila 46,3 milionů korun. K jejímu navýšení došlo kvůli kritickému stavu zvonové stolice, s čímž stavbaři původně nepočítali. Problém odhalili vloni v září a kromě navýšení ceny se o čtyři měsíce prodloužila doba celé rekonstrukce. Podle původního časového harmonogramu mělo být vše hotovo do konce loňského roku.

 „Rekonstrukce Bílé věže je záležitostí nadčasovou, historickou a jsme tím zavázáni minulým a budoucím generacím, je nutné ji proto provést maximálně kvalitně. Z tohoto důvodu je prodloužení o pár měsíců nicotné,“ vyjádřil se tehdy ke komplikacím náměstek primátora Jindřich Vedlich. O tomto zdržení jsme vás informovali již dříve v tomto článku.

Kromě velmi špatného stavu zvonové stolice se dominanta Hradce Králové postarala ještě o další překvapení. V dubnu loňského roku stavbaři snesli z věže její makovici, v jejíchž útrobách byly uloženy kovové schránky skrývající například historické dokumenty, staré mince či ostatky světců. Více o se o tomto pokladu můžete dočíst v tomto článku.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Podloubí na Velkém náměstí by se mělo začít opravovat v příštím roce

Opravami podloubí, ulic V Kopečku a Rokitanského a náměstí Jana Pavla II. by měla začít revitalizace Velkého náměstí v historickém centru Hradce Králové. Vedení radnice má připravený nový plán oprav této části historického centra a nyní má k dispozici revizi a doplnění studie…
Čtěte více

Zveme: Na zredukovanou bitvu u Chlumu, dětský den na Správčáku nebo na noční prohlídku Bílé věže

Tolik oblíbená rekonstrukce bitvy z roku 1866, která ke Chlumu každoročně přiláká stovky návštěvníků, se letos po 28 letech neuskuteční. Organizátoři se však jen tak nevzdali a divákům nabídnou alespoň menší bitevní srážku v lese Svíbu u Čistěvsi. Pokud vám ještě ratolesti…
Čtěte více

Zveme: Hradubický běh pandemie nezastaví. Zvon Augustin oslaví konec nouzového stavu

Po dvouměsíční pauze vynucené nouzovým stavem kvůli pandemii koronaviru se opět rozbíhají víkendové akce v Hradci Králové. Rada města schválila mimořádné zvonění na zvon Augustin na Bílé věži, rozezní se první den po ukončení nouzového stavu v České republice, tedy v pondělí v 9…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme