Bílá věž zůstane pod lešením o čtyři měsíce déle, opravy se také prodraží

Aktuální stav oprav Bílé věže z dálky
Aktuální stav oprav Bílé věže z dálky | autor: Robert Průcha

Původní termín dokončení oprav hradecké Bílé věže byl stanoven na 5. prosince letošního roku. Historická dominanta krajského města je ale v horším stavu, než stavební firma původně předpokládala.

Právě proto se také její opravy zdrží o více než čtyři měsíce a konec rekonstrukce se posouvá zatím až na konec dubna. Kromě této změny je jisté, že se celá zakázka také prodraží.

Kdy bude věž opravena není definitivně jisté

Podle tiskové mluvčí královéhradeckého magistrátu Magdalény Vlčkové objevili stavbaři v průběhu opravy v nečekaně špatném stavu historickou zvonovou stolici na vrcholu Bílé věže, kterou poškodily deště a vzlínající vlhkost.

Dopředu se podle vyjádření z města tato skutečnost předpokládat nedala. „Kritický stav zvonové stolice, s níž si musejí stavbaři poradit, však může termín posunout až na 30. dubna 2015,“ uvádí Magdaléna Vlčková. Nové datum dokončení rekonstrukce Bílé věže není zatím definitivně potvrzeno. Je tedy možné, že v případě dalších problémů nabere oprava dominanty města další zdržení.

„Rekonstrukce Bílé věže je záležitostí nadčasovou, historickou a jsme tím zavázáni minulým a budoucím generacím, je nutné ji proto provést maximálně kvalitně. Z tohoto důvodu je prodloužení o pár měsíců nicotné,“ vyjádřil se ke komplikacím náměstek primátora zodpovědný za rozvoj města Jindřich Vedlich.

Cena díla stoupne o šest milionů korun

Město nyní čeká na vyjádření z hlediska časové změny při čerpání dotace. „Pokud vše dobře půjde, bude i tato skutečnost ošetřena dodatkem a projednána na některé z příštích jednání rady města,“ uvedla mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková. Původní cena zakázky činila 46,3 milionů korun bez DPH. Cena díla by se měla navýšit o šest milionů korun.

Znění zprávy zhotovitele, na jejímž základě bude nutné posunout termín zhotovení díla:

"Oprava zvonové stolice je vyvolána statickým narušením konstrukce v zazděných částech. Tyto části konstrukce zvonové stolice nebyly přístupné a byly odhaleny až při stavbě po vybourání cihelného zdiva. Degradované a staticky nevyhovující zazděné prvky budou nahrazeny novými, částečně poškozené prvky budou tesařsky opraveny dřevěnými protézami."

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Nejlépe hodnocený příspěvěk ▼
29.9.2014 08:46
Kateřina Valentová (neregistrovaný)
Nedodržení termínu
Koho to překvapilo? Mě ani ne. Tady v HK se nic nedostaví dle předem stanoveného termínu. Viz Dukelská a její posunutí o rok a půl, náměstí 28. října, Benešovka se původně měla předávat taky na konci září.
Ale vsadim se, že ten novej obchoďák u Koruny bude stát ještě před termínem.
zobrazit | souhlasím (+1) | nesouhlasím (-1)

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku
29.9.2014 08:46
Kateřina Valentová (neregistrovaný)
Nedodržení termínu
Koho to překvapilo? Mě ani ne. Tady v HK se nic nedostaví dle předem stanoveného termínu. Viz Dukelská a její posunutí o rok a půl, náměstí 28. října, Benešovka se původně měla předávat taky na konci září.
Ale vsadim se, že ten novej obchoďák u Koruny bude stát ještě před termínem.
29.9.2014 13:17
Zvědavá  (Nováček +1)
Nedodržení termínu
Možná by bylo lepší počítat hned s tím, že termín nebude dodržen a v informacích pro obyvatele jej uvést alespoň o půl roku později - kdyby se pak /a to zcela náhodou/ podařilo akci dokončit dříve bylo by to příjemné překvapení.
Takhle je to ovšem jedna trapárna za druhou

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Podloubí na Velkém náměstí by se mělo začít opravovat v příštím roce

Opravami podloubí, ulic V Kopečku a Rokitanského a náměstí Jana Pavla II. by měla začít revitalizace Velkého náměstí v historickém centru Hradce Králové. Vedení radnice má připravený nový plán oprav této části historického centra a nyní má k dispozici revizi a doplnění studie…
Čtěte více

Zveme: Na zredukovanou bitvu u Chlumu, dětský den na Správčáku nebo na noční prohlídku Bílé věže

Tolik oblíbená rekonstrukce bitvy z roku 1866, která ke Chlumu každoročně přiláká stovky návštěvníků, se letos po 28 letech neuskuteční. Organizátoři se však jen tak nevzdali a divákům nabídnou alespoň menší bitevní srážku v lese Svíbu u Čistěvsi. Pokud vám ještě ratolesti…
Čtěte více

Zveme: Hradubický běh pandemie nezastaví. Zvon Augustin oslaví konec nouzového stavu

Po dvouměsíční pauze vynucené nouzovým stavem kvůli pandemii koronaviru se opět rozbíhají víkendové akce v Hradci Králové. Rada města schválila mimořádné zvonění na zvon Augustin na Bílé věži, rozezní se první den po ukončení nouzového stavu v České republice, tedy v pondělí v 9…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme