Klicperovo divadlo navštíví Donutil a Bohdalová. Festival Čekání na Václava se blíží

| autor: hradeckralove.cz

Divadelní sezonu Klicperova divadla tradičně otevírá festival Čekání na Václava. Nejinak tomu bude i v letošním roce, kdy se v termínu lemovaném dvěma státními svátky 28. 9. a 28. 10. uskuteční již 17. ročník. Diváci se mohou těšit na hvězdná herecká jména, jako jsou Miroslav Donutil, Zuzana Kronerová, Jiřina Bohdalová či Milan Kňažko, na své si ale přijdou i milovníci hudby.

O zahájení se v pondělí 28. 9. postará brněnské Divadlo Husa na provázku, které zazářilo i na červnové mini verzi festivalu Divadlo evropských regionů. Tentokrát včele s Dušanem Hřebíčkem a Ivanou Hloužkovou přiveze na hlavní scénu inscenaci DON QUIJOTE. Tento dozajista jeden z největších románů světové literatury převedli tvůrci do neskutečné diskuzní show o skutečnosti.

O týden později v pondělí 5. 10. zavítá do Studia Beseda pražské Švandovo divadlo. Hra HADRY, KOSTI, KŮŽE nahlíží na soužití "černého anděla poezie" Vladimíra Holana a "národního klauna" Jana Wericha ve vile na Kampě. Zažijete bujaré večírky i nejniternější modlitby. V roli Jiřího Voskovce se představí hradeckému publiku známý Matěj Anděl.

Dílo klasické ruské literatury ZLOČIN A TREST v dramatizaci předního světového divadelního a filmového režiséra Andrzeje Wajdy uvede ve čtvrtek 8. října ve Studiu Beseda pražské Divadlo D21. A jak je pro toto divadlo a režiséra Jakuba Šmída specifické, jedná se o velmi svébytné uchopení předlohy, ve kterém tvůrci nechávají divákům dostatek místa pro svobodnou imaginaci.

Bezruči nastudovali Ibsenovo drama

Oblíbeným hostem hradeckých festivalů je ostravské Divadlo Petra Bezruče. V pátek 9. 10. uvede na hlavní scéně autorskou parafrázi slavného dramatu Henrika Ibsena HEDA GABLEROVÁ: TEORIE DOSPĚLOSTI s podtitulem Telenovela říznutá absurdním humorem. Magdaléna Tkačíková získala za svůj mimořádný jevištní výkon v roli Hedy širší nominaci na Cenu Thálie 2018.

Herečku Zuzanu Onufrákovou obsadil režisér Michal Hába do hlavní role milostpaní v aristokratické komedii ZÁMEK NA LOIŘE. Divadlo, ve kterém létají pokrmy vzduchem, zažijete v úterý 13. 10. ve Studiu Beseda.

Rakouský román DOBRÝ PROTI SEVERÁKU se v roce 2006 stal bestsellerem, neméně úspěšná pak byla i jeho divadelní verze. Adaptaci milostného románu v e-mailech uvede v pátek 16. 10. ve Studiu Beseda Jihočeské divadlo, České Budějovice. Helena Dvořáková byla za svou roli Emmi oceněna za nejlepší ženský herecký výkon roku 2019 v prestižní anketě i-divadlo.cz.

Inscenace ANTIEVA v nastudování Divadelní společnosti Masopust je inspirovaná osudem a tvorbou nedoceněné filosofky a feministky Anny Pammrové. Dramatizaci, která se opírá o její svérázný, archaický jazyk, diváci uvidí ve Studiu Beseda v neděli 18. 10. v hlavních rolích s Petrou Špalkovou, Terezou Dočekalovou a Terezou Marečkovou. 

Přijedou Bohdalová s Kňažkem

Spojení dvou hereckých legend Jiřiny Bohdalové a Milana Kňažka přináší inscenace GIN GAME v podání pražského Divadla Na Jezerce. Na tuto tragikomedii o vášni hráče a štěstí začátečníka se diváci mohou těšit na hlavní scéně v pondělí 19. 10. 

Na své si přijdou i milovníci poezie. Působivou a křehkou jevištní koláž z dopisů a textů katolického básníka Jana Zahradníčka s názvem ZAHRADNÍČEK / VŠE MÉ JE TVÉ přiveze v pondělí 19. 10. do Studia Beseda Divadelní spolek Jedl. V režii Jana Nebeského se přestavení Lucie Trmíková spolu se Sašou Rašilovem.

Jevištní zpracování známého rakouského filmu FUNNY GAMES připravilo v režii mladého režiséra Tomáše Loužného Činoherní studio Ústí nad Labem. Představení, ze kterého budete odcházet s mrazením v zádech, se odehraje v úterý 20. 10. ve Studiu Beseda.

Nejslavnější drama Arthura Millera, oceněné Pulitzerovou cenou, navíc s hvězdným hereckým obsazením, přivezou Městská divadla pražská. SMRT OBCHODNÍHO CESTUJÍCÍHO s Miroslavem Donutilem a Zuzanou Kronerovou v hlavních rolích uvádíme na hlavní scéně ve středu 21. 10.

Nebudou chybět ani Cimrmani

Tradičním podzimním hostem v Klicperově divadle je Divadlo Járy Cimrmana. V sobotu 24. 10. se mohou diváci těšit na ČESKÉ NEBE, aneb zasedání české nebeské komise v době první světové války. V hlavních rolích se představí Zdeněk Svěrák a Miroslav Táborský.

Jevištní adaptace milostného románu UTRPENÍ MLADÉHO WERTHERA, jenž formou dopisů zasahuje čtenáře už od svého vydání v roce 1774 naléhavostí mládí, láskou, osaměním, posedlostí či hledáním svobody, připravilo Horácké divadlo Jihlava. V rámci Čekání na Václava ji odehraje ve Studiu Beseda v úterý 27. 10.

I závěrečné festivalové představení ve středu 28. 10. bude s hvězdným obsazením. Herec a zpěvák Jan Cina se představí v titulní a jediné roli inscenace MALÝ PRINC pražského Studia Dva. Hudební projekt vychází z jednoho z nejznámějších příběhů moderní světové literatury. Kouzelné představení je pastvou pro oči, uši i duši.

Hudební program

Jako každý rok je pro diváky připraven i hudební program. Ve středu 14. 10. vystoupí ve Studiu Beseda mladá zpěvačka a osobitá písničkářka, vycházející hvězda české hudební scény Anežka Malá alias NESSIE se svojí kapelou, jejímiž členy jsou mj. herci Klicperova divadla Jakub Tvrdík a William Valerián. Druhým hudebním dárkem bude MR. STANYOL, který vystoupí ve Studiu Beseda ve čtvrtek 22. 10.

A jako každý rok, i letos bude přehlídka českých divadel a muzikantů prošpikována domácí produkcí Klicperova divadla, které se představí hned s několika stávajícími inscenacemi, ale chybět nebudou ani dvě říjnové premiéry. Hra LIDÉ, MÍSTA, VĚCI současného britského autora má za sebou uvedení v londýnském Národním divadle, po kterém byla pro velký úspěch přenesena na West End. Ve Studiu Beseda bude prvním režisérským počinem uměleckého šéfa Pavla Kheka v Klicperově divadle.

Druhou premiérou bude na hlavní scéně slavná hra německého romantického dramatika a básníka  Friedricha Schillera ÚKLADY A LÁSKA, kterou do nové podoby převede režisér Ivan Krejčí.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Zveme: Kvůli pandemii naposledy do kina, divadla či na fotbal, další akce se ruší

Jaké akce se budou o víkendu v Hradci Králové konat a které jsou kvůli epidemii nového typu koronaviru zrušené? Navštívit můžete například festival Jazz Goes to Town nebo podzimní výstavu hub v muzeu. Vláda se rozhodla zpřísnit opatření, takže už ode dneška se zavřou bazény,…
Čtěte více

Zveme: Děti mohou o víkendu vybírat hned z několika divadelních představení

Poslední zářijový víkend slibuje ochlazení, ale opět množství zajímavých akcí. Fotbaloví fanoušci vyrazí fandit Votrokům, kteří budou čelit Slavoji Vyšehrad. Divadlo Drak zve na premiéru Do hajan! i na venkovní akci Za příběhem Draku. Děti se mohou těšit také na pohádky v…
Čtěte více

Zveme: Za veterány, na Cyklo festival, do divadla či na oslavy a koncerty

První zářijový víkend bude v Hradci Králové opět nabitý zajímavými akcemi. Obdivovat staré vozy můžete díky Královéhradecké veterán rallye, můžete také vyrazit na noční prohlídku Bílé věže, na farmářské trhy nebo na Hradecký Cyklo festival. Divadlo Drak zve na maňáskovou…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme