Zveme: Na divadelní premiéru, výstavy, africké trhy a Nábřeží umělců

Dny otevřených ateilérů v Královéhradeckém kraji.
Dny otevřených ateilérů v Královéhradeckém kraji. | autor: Centrum uměleckých aktivit

Ještě jste se nerozhodli, co podniknete o víkendu? Vybrali jsme pro vás nejzajímavější akce v Hradci Králové a blízkém okolí. Můžete vyrazit třeba na africké trhy, pálení čarodějnic na Správčáku nebo na výstavu kaktusů a sukulentů. Navštivte ateliéry, galerie a muzea a poznejte svět umění zblízka nebo se zúčastněte na hradecké náplavce workshopu v rámci Nábřeží umělců. Čeká vás odložená premiéra v Kicperově divadle, svítání na Bílé věži, venkovní výstava Karel Otčenášek či výstava Policie a četnictvo ve Vodárenské věži v Týništi nad Orlicí.

Pálení čarodějnic na Správčáku

Dnes se koná netradičně tradiční Pálení čarodějnic na Správčáku v Předměřicích nad Labem. Můžete se od 17 hodin těšit na program pro děti v podobě soutěží, dětské diskotéky, vyhlášení nejlepší masky a nafukovací atrakce. Oheň vzplane ve 21 hodin a pak bude pokračovat živá hudba od skupiny Osaka a DJ Ondry. K občerstvení budou připravené grilované klobásky, kýta na rožni a halušky se zelím.

Dny otevřených ateliérů

Centrum uměleckých aktivit Impuls Hradec Králové již poosmé organizuje dvoudenní výtvarný festival Dny otevřených ateliérů – (DOA). Výzvu letos vyslyšelo na tři desítky výtvarníků, fotografů a institucí nejrůznějších oborů a zaměření. Návštěvníci tak budou moci zavítat jak do renomovaných galerií, tak i do dílen malířů, hrnčířů, sochařů, řezbářů ale i designérů na různých místech Královéhradeckého kraje. Hradec Králové zastoupí Ateliér Labyrint nebo grafické a tiskařské studio UPUPAEPOP. Z institucí se mezi jinými zapojila restaurátorská dílna Muzea východních Čech ve Stěžerách. Vstup do ateliérů je zdarma. Akce má napomoci především k prohloubení dialogu mezi umělci a širokou veřejností, setkání umělců a v neposlední řadě také cestovnímu ruchu. U příležitosti letošního ročníku bude k dispozici mapa zúčastněných ateliérů. Medailonky jednotlivých umělců a míst, včetně praktických informací jsou aktualizovány na webových stránkách www.impulshk.cz/ateliery.

Výstava Policie a četnictvo

Členové spolku přátel města Týniště n. O. zvou veřejnost na výstavu Policie a četnictvo ve Vodárenské věži v Týništi nad Orlicí. Expozice představí historii bezpečnostních složek u nás za uplynulých 150 let. K vidění budou například dobové uniformy, ukázky kriminalistických metod, kasařské náčiní a velké množství doprovodných fotografií. Přiblíženy budou dokonce skutečné případy týnišťských strážníků. Otevírací doba věže v roce 2020: 30. května - 28. září soboty, neděle, svátky 10 - 17 hodin. Vstupné: dospělí 30 korun, děti v doprovodu dospělých zdarma.

Nábřeží umělců - Město snů

Tylovo nábřeží dnes hostí oblíbenou akci a celodenní workshop pro děti, studenty, seniory, handicapované, umělce i neumělce, pod vedením několika lektorů, architektů a výtvarníků: "Z krabic, tyčí, provazů, kamenů a rostlin budeme stavět město podle své fantazie. Pocta ke 140. narozninám Josefa Gočára. Akce je součástí Nábřeží umělců 2020 - Fenomén Gočár. Večerní program hudební, divadelní, taneční, občerstvení též..."

Svítání na Bílé věži

Výjimečná příležitost prožít svítání z ochozu Bílé věže a vychutnat neopakovatelnou atmosféru probouzejícího se města budou mít ranní ptáčata tuto sobotu ve 4:45 hodin. Sraz účastníků je vždy nejméně 15 minut před časem svítání - východu slunce před Bílou věží. Počet účastníků je omezen na 30.

Výstava kaktusů a sukulentů

Dnes i v sobotu pokračuje u obchodního domu Tesco v Hradci Králové výstava, kterou pořádá Klub kaktusářů ve spolupráci se Střední školou služeb, obchodu a gastronomie. V partystanu na Náměstí 28. října dnes do 19 hodin v sobotu od 7 do 16 hodin uvidíte nejrůznější druhy kaktusů a sukulentů. Vstupné je dobrovolné.

Premiéra v Klicperově divadle

Pátou premiérou Klicperova divadla v divadelní sezoně 2019/20 bude inscenace slavné hry amerického dramatika Edwarda Albeeho Kdo se bojí Virginie Woolfové, která měla původně být uvedena již 14. března 2020. Bude to vůbec první uvedení tohoto dramatu na scénách Klicperova divadla. Režie se ujal Michal Hába, který tak v Hradci Králové naváže na úspěšné inscenace Černá voda a Lakomec. Inscenační tým dále tvoří pravidelní spolupracovníci Michala Háby, výtvarnice Adriana Černá a hudebník Jindřich Čížek. "Známé absurdní drama o jednom pozdním večírku, který neprobíhá zcela podle představ hostů ani hostitelů, vyvolalo při své premiéře v roce 1962 obrovský skandál. V centru dění stojí dva rozdílné manželské páry. Během jediné noci, v jednom obývacím pokoji, v domku v malém univerzitním městečku se tvrdě střetne realita a iluze a na povrch vyplouvají nejtemnější tajemství a překračují se veškeré hranice. Nikdo netuší, co přinese nový den." Premiéra se uskuteční v sobotu ve Studiu Beseda.

Africké trhy v Hradci Králové

V neděli od 10 hodin se můžete vypravit na Africké trhy. Exotické ovoce, koření a další lahůdky přímo z Afriky budou k mání po dlouhé pauze opět v Hradci Králové. "Do NãPLAVKA café & music bar přivezeme to nejlepší, co ugandští drobní farmáři vypěstovali na svých zahrádkách. Všehno je zaručeně čerstvé, tak akorát zralé a naprosto bez chemie," vzkazují organizátoři z Virunga.cz.

Food market a farmářské trhy u Zmrzlibaru

Každý červnový pátek a sobotu můžete nakoupit kvalitní potraviny nebo si dát něco dobrého k snědku a podpořit české výrobce a kuchaře. Food market a farmářské trhy najdete naproti Zmrzlibaru V Lipkách v Hradci Králové. Těšit se můžete například na: Kvíčerovská pekárna, Zdravé produkty – jablka, zelenina, potravinové doplňky, jablečné octy, Bar and cocktail catering – káva a míchané nápoje, Máslové sušenky - domácí výroba, Gorghi Tondi – sicilská vína, Babiččiny sirupy z Krkonoš, jahody, meruňky, lesní borůvky.

Venkovní výstava Karel Otčenášek

Výstava na šesti oboustranných panelech seznámí s osudy Karla Otčenáška, připomene jeho život a myšlenky nejen stručným textem, ale zejména prostřednictvím řady archivních fotografií nebo vzpomínek pamětníků. Opomenuta nezůstala ani celoživotní idea arcibiskupa Otčenáška univerzálního svatodušního spřátelování. Výstava se koná v prostoru městských teras, které byly u příležitosti stého výročí narození Karla Otčenáška, čestného občana města, rozhodnutím zastupitelstva z března letošního roku pojmenovány jeho jménem. Výstava je k vidění až do konce června.

Zobrazit všechny akce na tento víkend

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Festival Divadlo evropských regionů a Open Air Program mění svůj název a logo

Pořadatelé mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů a jeho mladší části se rozhodli, že festivalu změní název i jeho logo a související grafika.  Zatímco loni, kdy se festival uskutečnil pouze v komorní podobě s podtitulem Letos jinak, letos by měl 26. ročník…
Čtěte více

Nová expozice o královské historii Hradce zabere dvě patra Muzea východních Čech

Město Hradce Králové chystá o své královské historii rozsáhlou stálou výstavu, kterou by návštěvníci Muzea východních Čech mohli obdivovat už v létě ve druhém a třetím patře. Dodavatel stálé expozice zajistí také osvětlení, audiovizuální a IT techniku a další potřebné prvky…
Čtěte více

Inscenace Klicperova divadla i Draku jsou k vidění online na portálu Dramax

Podobně jako si můžete předplatit třeba filmy a seriály díky službě Netflix, tak nyní můžete z domova sledovat také záznamy divadelních představení. Do nového videoportálu Dramax za zapojila i hradecká divadla - Drak a Klicperovo divadlo, které tak můžete podpořit v době…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme