Štítky: | Lesy | Městské lesy | cyklostezka |

Vznik cyklostezky v lese komplikuje podzemní voda a chránění živočichové. Bude město ve výstavbě pokračovat?

Cyklostezka zatím v nedohlednu.
Cyklostezka zatím v nedohlednu. | autor: hradeckralove.cz

Zhruba před rokem zahájilo město přípravné práce pro výstavbu nové cyklostezky od Zděné boudy k lesnímu hřbitovu. Proces výstavby se bohužel neobešel bez komplikací. Ačkoliv byl v projektu požadován hydrogeologický průzkum, nebyl projektantem proveden a na jaře letošního roku se v oblasti objevila podzemní voda. Vzniklé tůně navíc v následujících týdnech obsadili zvláště chránění živočichové jako skokani, ropuchy a čolci. V červnu proto město podalo na odbor životního prostředí Krajského úřadu Královéhradeckého kraje žádost o povolení výjimky pokračovat na stavbě v lokalitě s výskytem chráněných živočišných druhů. Časové prodlevy se radnice rozhodla využít k jednání se společnostmi ČEZ a Cetin, jejichž kabeláž měla v budoucnu vést na druhé straně Hradečnice a znamenalo by to další kácení stromů. Cílem města je sloučit obě akce do jedné, aby inženýrské sítě mohly vést pod připravovanou cyklostezkou k lesnímu hřbitovu.

 „Naše současná situace je značně nepříjemná, ale rozhodně to není neřešitelný problém. V první řadě musíme počkat na stanovisko orgánu ochrany přírody a krajiny, poté uvidíme, jak budeme dál postupovat. Jednou z možností bude plynulé pokračování stavebních prací. Může se ale také stát, že s ohledem na výskyt chráněných živočichů bude třeba provést terénní opatření, což by v krajním případě znamenalo přepracování projektu a soutěžení nového zhotovitele,“ popisuje vzniklou situace náměstek primátorky pro oblast rozvoje města a městských investic Lukáš Řádek. Radnice předpokládá, že stanovisko z odboru životního prostředí Krajského úřadu Královéhradeckého kraje by mohla mít k dispozici během prázdnin.  

Časovou prodlevu tak město využilo pro jednání se společnostmi ČEZ a Cetin. „V budoucnu město plánuje přeměnu lesního hřbitova, vzniknout by zde měla nová obřadní síň, což se neobejde bez potřebného vybudování a napojení inženýrských sítí. Původně měly tyto sítě vést na druhé straně Hradečnice, což by ale znamenalo další kácení stromů. S ohledem na to se snažíme jednat s dotčenými společnostmi, abychom mohli obě akce sloučit do jedné. Když už se staví nová stezka, mohly by zde rovnou být položené potřebné sítě pro rozvoj lokality lesního hřbitova, jednoznačně to dává smysl,“ vysvětluje náměstek Řádek.

S ohledem na nastalé komplikace radnice počítá s mírným nárůstem nákladů. Jejich vyčíslení bude zřejmé až po získání stanoviska orgánu ochrany přírody a krajiny. Zhotovitele město vysoutěžilo v loňském roce za 7,9 milionu korun včetně DPH.

I nadále bude město usilovat o získání dotačního příspěvku ze Státního fondu dopravní infrastruktury v rámci dotačního programu Cyklostezky, cyklopruhy 2022. „Budeme dělat maximum, aby se nám podařilo tuto dotaci využít. V červnu loňského roku výbor státního fondu žádost o dotaci schválil. Uvidíme, jak se současný stav podaří s podmínkami dotace sladit, prozatím jsme úspěšně požádali o prodloužení termínu,“ doplňuje náměstek Řádek.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Stezce mechu a perníku přibudou další kilometry

Další kilometry cyklostezky z Hradce do Pardubic přibývají. Stavbaři dokončují výstavbu menších úseků Dříteč - Němčice a Němčice – Kunětická hora. Stezka mechu a perníku má mít celkem 23 kilometrů, dokončení posledních úseků brání složité výkupy pozemků i povolení od policie.…
Čtěte více

V lesích už slouží běžecký okruh s měkčeným povrchem

V hradeckých městských lesích je pro návštěvníky připravená novinka v podobě 800 metrů dlouhého běžeckého okruhu se speciálním přírodním povrchem. Běžecký okruh začíná od asfaltové lesní cesty Hradečnice, přibližně 200 metrů od centrálního parkoviště u lesního hřbitova. Jeho…
Čtěte více

Unikátní projekt sídla Českých lesů se opět vrací. Mohlo by se stavět za tři roky

Po čtyřech letech se v Hradci Králové probouzí ojedinělý stavební projekt. Podnik Lesy ČR – jeden z mála státních institucí, které nesídlí v Praze – se vrací k nápadu vybudovat nové sídlo společnosti na Novém Hradci Králové. Jeho cena se vyšplhá až na 1,5 miliardy. Projekt má…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme