Rekonstrukce Velkého náměstí začne opravami podloubí, možná letos

Velké náměstí v Hradci Králové plánuje vedení města opravit už mnoho let.
Velké náměstí v Hradci Králové plánuje vedení města opravit už mnoho let. | autor: hradeckralove.cz

Historické Velké náměstí v centru Hradce Králové se bude rekonstruovat po etapách, začne se opravou podloubí. Magistrát plánuje opravu dlažby, přilehlých schodů a konečnou výmalbu podloubí. V tomto týdnu město zaslalo majitelům domů s podloubím dopisy s oslovením, zda městu na jeho náklady umožní opravu té části jejich nemovitosti, která je současně veřejným prostorem.

„Rekonstrukci Velkého náměstí město připravuje řadu let a v podstatě stejnou řadu let se mu to nedaří. Přicházíme nyní s řešením, kdy opravy chceme dělat po etapách, postupně a co nejdříve tam, kde to lze bez komplikovaných stavebních či územních řízení. V úvodní etapě, která řeší opravy podloubí, nyní oslovujeme vlastníky domů, zda jsou ochotni se dohodnout na společném postupu a souhlasí se záměrem, kdy město opraví veřejně přístupnou část jejich nemovitosti, tedy právě podloubí," říká primátor Hradce Králové Alexandr Hrabálek.

"Jakmile budeme mít reakci ze strany majitelů nemovitostí, požádáme volené orgány města o financování těchto oprav včetně zpracování potřebných projektů a povolení. Vše pak na základě pravidelných konzultací s vlastníky, protože především oni by měli být s výsledkem spokojeni,“ dodává primátor.

Součástí obnovy podloubí by měla být oprava dlažby, přilehlých schodů a konečná výmalba podloubí. V plánu je i umístění kabelové chráničky pod dlažbu, do které by bylo možné v budoucnu ukládat různá vedení, například to, které by umožnilo nasvícení podloubí.

Začne se na severní straně Velkého náměstí

Vztah města a majiteli domů bude ošetřený smlouvou, která bude řešit všechny související záležitosti, jako jsou služebnosti pro vedení inženýrských sítí, závazek města udržovat chodník pod podloubím, který bude veřejně přístupný, plné moci vlastníků k získání potřebných povolení, povinnosti města konzultovat postup v rámci jednotlivých řízeních, apod. 

„Již jsme provedli posouzení stávajících povrchů podloubí, zakreslení stavu sítí, které by mohly být opravou dotčeny a připravili jsme po konzultaci se státní památkovou péčí i první návrhy, jak při opravě podloubí postupovat. Tyto návrhy jsou současně přílohou dopisu majitelům domů jako výchozí podklad,“ doplňuje investiční náměstek primátora Jiří Bláha.

Město s tímto záměrem oslovilo majitele dvanácti domů s podloubím na severní straně Velkého náměstí. „Nechceme na vlastníky nemovitostí nijak naléhat s termínem. Předpokládáme však, že i jim jde o to, aby se náměstí co nejdříve stalo znovu živou a příjemnou částí našeho města. Věříme, že veškeré jejich případné připomínky budeme schopni zapracovat a současně z jejich strany bude vůle umožnit opravy co nejdříve, tedy ještě letos,“ uzavírá primátor Alexandr Hrabálek.

Velké náměstí plánuje vedení Hradce opravit již mnoho let, ale stále nedaří. Studie architekta Jiřího Krejčíka vznikla již před více než dekádou.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Historická budova Radnice na Velkém náměstí má opravená okna

Jedna z nejznámějších budov v Hradci Králové, Radnice na Velkém náměstí, je poprvé zmíněna v pramenech již v roce 1418. Již druhým rokem tato kulturní památka prochází obnovou, do oken již město investovalo přes milion korun. Budova vznikla přestavbami z gotického…
Čtěte více

Hradec opravuje unikátní chodník z 19. století

Unikátní chodník z 19. století v ulici Jana Koziny v Hradci Králové prochází obnovou. Kameny z něj byly již rozebrány, nyní je čeká očištění a nová pokládka na pevnější konstrukci. Práce by měly být dokončeny během září. Kromě této renovace byla začátkem…
Čtěte více

Opravy hradecké umělecké školy Střezina by mohly začít do půl roku. Na podzim se bude vybírat firma

Rekonstrukce Základní umělecké školy Střezina pokračuje vypsáním výběrového řízení na zhotovitele první etapy. Během ní by mělo dojít k opravě tanečního a výtvarného pavilonu a zbourání stávající a výstavbě nové kryté spojovací chodby. Zadávací podmínky na svém pondělním…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme