Hradec Králové letos dokončí investiční akce za téměř 300 milionů. Které?

| autor:

Které projekty hodlá v letošním roce město Hradec Králové začít či dokončit? Necelých 300 milionů korun půjde na budovu odlehčovací služby v Honkově ulici, novou sportovní halu na Pouchově, rekonstrukci ulice Hlavní nebo bytový dům na Pražské třídě v Kuklenách. Také začne stavba lávky přes Labe u Aldisu a práce na novém fotbalovém stadionu. V plánu je i zahájení projektu inteligentního dopravního systému za téměř 280 milionů korun.

„Největší akce, které se loni podařilo zahájit, postupují podle harmonogramu, což vzhledem ke komplikacím způsobeným koronavirovou pandemií považujeme za velký úspěch. Problémy, kterým se u takto velkých akcí nedá nikdy stoprocentně předejít, se daří operativně řešit, jejich dokončení tak předpokládáme letos podle plánu,“ říká primátor města Hradec Králové Alexandr Hrabálek.

V tomto roce by měly být hotové stavební práce na novém objektu odlehčovací služby v Honkově ulici za 116 milionů korun, rada města v tomto týdnu schválila výběrové řízení na dodávku části interiérů, konkrétně stropní zvedací systém, který bude součástí zdravotnického vybavení objektu.

Rekonstrukcí za dalších 29 milionů korun prochází dům na Pražské třídě v Kuklenách, kde vznikne 11 bytů pro sociální bydlení pro rodiny s dětmi, páry či jednotlivce, kteří se z různých důvodů ocitli v nepříznivé sociální situaci spojené se ztrátou bydlení. 

Na Pouchově začala loni na jaře stavba nové sportovní haly, která nahradí malou dřevěnou sokolovnu z poloviny padesátých let minulého století. Město za toto sportovní zařízení zaplatí téměř 60 milionů korun.

„V těchto dnech začala další etapa rekonstrukce Hlavní ulice na Novém Hradci Králové. Loni do opravy této komunikace, chodníků a veřejného osvětlení v rámci první etapy město investovalo zhruba 25 milionů korun, celkem tato akce radnici vyjde na více než 70 milionů korun. Další dopravní stavbou, která bude letos dokončená a zvýší bezpečnost a komfort především cyklistům a pěším, je úprava prostoru před zimním stadionem a podél Jiráskových sadů. Za tyto nové cyklostezky, chodníky a další terénní úpravy zde město vydá 18 milionů korun,“ říká náměstek primátora pro oblast investic Jiří Bláha.

Hradec Králové zatím škrtat kvůli koronaviru nemusí

„Z velké části tyto investice kryje město z vlastního rozpočtu. Pouze na bytový dům na Pražské třídě má schválenou dotaci z MPSV ve výši 21 milionů korun a o dotaci na úpravy před zimním stadionem můžeme požádat pouze u části nákladů, které jsou uznatelné z pohledu příslušné dotační výzvy, což je zhruba třetina. Koronavirová krize má samozřejmě negativní vliv na městský rozpočet, ale zatím jsme nemuseli přistoupit na nějaké zásadní škrty v investicích a ani to neplánujeme,“ vysvětluje ekonomická náměstkyně primátora Monika Štayrová.

Loni Hradec Králové vedle zahájení výše uvedených velkých investic dokončil například stavby zázemí dobrovolných hasičů v Březhradě a v Plotištích nebo nové parkoviště pro zaměstnance a pacienty fakultní nemocnice. Za 11,5 milionu korun kompletně obnovil plochu sportovního hřiště u ZŠ Štefcova, celkovou rekonstrukcí za více než 16 milionů korun prošel provozní pavilon MŠ Sluníčko na Moravském Předměstí.

Letos začnou stavební práce na lávce přes Labe u Aldisu. „Tato stavba se připravuje od roku 2003, nyní již čekáme jen na to, až skončí stavba nového sídla ČSOB. Nejpozději by to mělo být v říjnu, ale vše směřuje k tomu, že by to mohlo být již v létě," dodává náměstek Bláha.

V tomto roce by měla začít také stavba nového fotbalového stadionu, v plánu je i zahájení obměny prvních semaforů v rámci projektu inteligentního dopravního systému za téměř 280 milionů korun, jehož dokončení a uvedení do provozu se předpokládá v průběhu roku 2023. Revizí také prochází projekt rekonstrukce ZUŠ Střezina.

V příštím roce se plánuje zahájení rekonstrukce křižovatky Mileta u fakultní nemocnice, nyní se finalizuje dokumentace pro stavební povolení. Jde o sdruženou investici ŘSD, Královéhradeckého kraje a města.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Agentura bude znovu rozhodovat o hradeckém stadionu. Nařídil to soud

V dubnu loňského roku obdrželo město Hradec Králové usnesení Národní sportovní agentury (NSA) o zastavení řízení ohledně dotace na multifunkční fotbalový stadion. S výtkami a závěrem město nesouhlasilo, proto se rozhodlo během května na NSA podat správní žalobu. Ve středu v…
Čtěte více

Za dva roky by mohla být křižovatka Mileta hotová

V letošním roce budou zahájeny práce na přestavbě křižovatky Mileta, která je nyní přetíženým dopravním uzlem v Hradci Králové. Obměnou neprojde jen samotná křižovatka, ale vzniknou také nová dopravní napojení, podchody, chodníky, zastávky MHD a další změny na veřejných…
Čtěte více

Lízátka se k hradeckému stadionu vrátí později. Jejich vztyčení zabránil mráz

Vztyčení jednoho ze symbolů hradeckého fotbalu museli stavbaři kvůli mrazu odložit. Původně se měly zrekonstruované osvětlovací rampy, kterým se díky tvaru přezdívá lízátka, znovu tyčit nad stavbou nové multifunkční arény v Hradci Králové v druhé polovině prosince.…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme