Podle výsledků geologických vrtů by parkoviště pod Velkým náměstím být mohlo

Bude pod velkým náměstím parkoviště?
Bude pod velkým náměstím parkoviště? | autor: hradeckralove.cz

Výsledky vrtů, které zkoumaly geologické podloží na Velkém náměstí, už má hradecký magistrát k dispozici. Město tam zvažuje vybudování velkokapacitního podzemního parkoviště, které by významně pomohlo proměnit historické centrum města. V bezprostřední blízkosti nejvýznamnějších stavebních památek totiž zatím parkují stovky aut. Informaci přináší Český rozhlas Hradec Králové.

„Principiálně z geologického hlediska by bylo možné tuto myšlenku realizovat. Ale jak víme, ona realizace je závislá na spoustě dalších okolností," říká primátor Hradec Králové Alexandr Hrabálek.

Podle architekta Jiřího Krejčíka z hradeckého ARN studia, které vrty a jejich hodnocení obstaral, se žádné velké překvapení neobjevilo. „Ukazovaly se tam štěrkopískové terasy v té výšce, je vidět, že to všechno bylo kdysi pod vodou, tekla tudy řeka. A mezi tím jsou ještě jílové usazeniny, takže taková docela zajímavá geologická skladba."

Vrty přitom byly hodně důkladné a postaraly se i o jeden rekord. „Do takové hloubky se tady v centru města zatím nikomu nepodařilo dostat. Takže nyní máme kompletní představu o skladbě souvrství, které je pod Velkým náměstím až do hloubky 25 metrů," dodává Krejčík.

V místě plánovaného parkoviště je podle výsledků průzkumu slabá takzvaná kulturní vrstva, výstavbě by tedy nemuseli bránit ani archeologové. Parkoviště by šlo vybudovat i po technické stránce, říká Michal Krejčík z ARN studia.
„I po konzultaci s odbornou firmou na zakládání staveb v takových situacích jsme vyhodnotili, že je to reálné a jde o celkem běžný způsob vytvoření podzemního objektu v takovém prostoru."

Výsledky vrtů vyznívají plánům města teda nahrávají, ale je to jen začátek cesty. Pokračovat bude další průzkum lokality, pak bude potřeba rozhodnutí zastupitelstva a veškeré legislativní náležitosti.

A potřeba bude přesvědčit i ty, kteří se výstavby parkoviště z různých důvodů bojí, naznačuje Jiří Krejčík.
„Kopec se nerozsype. Takové ty katastrofické předpovědi, že spadne Bílá věž a katedrála, takové nesmysly, které se vždy objeví, tak ty průzkum zcela vyloučil. A že by se odvodnilo náměstí, to také nehrozí. Je to jako když zatlačíte plechovku do písku, také neodvedete vodu."

Nové podzemní parkoviště na Velkém náměstí v Hradci Králové by mělo pojmout 294 aut, dalších 47 míst by zůstalo na krátké zastavení i na povrchu.

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Parkováním poškozená zeleň podél Labe u nemocnice prochází úpravami

Od konce minulého týdne probíhá u fakultní nemocnice revitalizace zelených ploch podél Labe, které jsou poškozené zejména častým parkováním vozidel. Technické služby zde zajišťují úpravu zeleně, vysejí nové traviny i luční květy a dojde také na opravu povrchu v „esíčku“, kde se…
Čtěte více

Rekonstrukce Velkého náměstí začne opravami podloubí, možná letos

Historické Velké náměstí v centru Hradce Králové se bude rekonstruovat po etapách, začne se opravou podloubí. Magistrát plánuje opravu dlažby, přilehlých schodů a konečnou výmalbu podloubí. V tomto týdnu město zaslalo majitelům domů s podloubím dopisy s …
Čtěte více

Jeden byt, jedno placené parkování. Náměstkyně tak chce řešit málo místa na hradeckých sídlištích

Za parkování by se v budoucnu podle návrhu náměstkyně hradeckého primátora Věry Pourové (ANO) platilo v celém městě. Její návrh je takový, že by každý byt měl nárok na jedno parkovací místo. Pokud rodina vlastní aut víc, parkovali by pak někde dál. Chtěla by tak vyřešit zoufalou…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme