Velké náměstí. Kauzu jeho rekonstrukce stále řeší hořický úřad. Vedení Hradce nemá páky na to, aby se proces urychlil

Velké náměstí se asi jen tak měnit nezačne.
Velké náměstí se asi jen tak měnit nezačne. | autor: hradeckralove.cz

Povrch Velkého náměstí v centru Hradce ještě tak nějak provizorně opravilo minulé vedení radnice. Asi tušilo, že hořický stavební úřad jen tak nevyřeší kauzu systémové podjatosti, kvůli které je celý projekt pozastaven. S případem už hořičtí úředníci zápasí deset měsíců a stále není jasné, kdy se doberou konce. Nemohou za to úředníci samotní, zkrátka na tak velkou záležitost mají malou kapacitu. Nové vedení hradecké radnice zjišťovalo, jak se věci mají, nicméně do celé věci nesmí nijak zasahovat. Informaci přináší webový portál idnes.cz.

S opravami Velkého náměstí přitom nové vedení města počítá. Rekonstrukci zařadilo do rozpočtového výhledu na roky 2020 až 2022. Na výzvědnou misi se do Hořic vypravil náměstek primátora pro investice Jiří Bláha (ODS). Aby nevznikly pochyby o nestrannosti rozhodování úředníků a aby nikdo nemohl říct, že je náměstek nějakým způsobem ovlivňoval, měl s sebou i svědkyni, která na celý proces dohlížela. „Na stavebním úřadě v Hořicích jsem se byl zeptat na výkon státní správy. Zajímal jsem se, zda jako účastník řízení máme doplnit nějaké další podklady nebo vyjádření, ale dozvěděl jsem se, že veškerou dokumentaci mají k dispozici. Měl jsem s sebou úřednici, která nahlížela do spisů. Nebezpečí je příliš veliké,“ řekl pro idnes.cz Bláha.

Opatrnost je zřejmě na místě. Bývalý primátor Zdeněk Fink totiž před lety prohlásil, že současný stav náměstí je vředem města a právě díky tomuto výroku oprava zamrzla. Všechno spustili aktivisté Spolku pro kvalitu života, kterým se plánovaná rekostrukce historického centra nelíbila. Jejich namítku původně zamítl Královéhradecký kraj. Spolek se však proti jeho rozhodnutí odvolal a Ministerstvo pro místní rozvoj mu dalo za pravdu. O rekonstrukci tak musí rozhodovat jiný - hořický stavební úřad.

Ten nestíhá, nemá dostatečnou kapacitu, jde o velký projekt. „Já už žádné termíny, a dokonce ani odhady neuvádím, protože se ukázalo, že se vždy něco může přihodit, kvůli čemuž nakonec nedopadnou ani pesimistické termíny. Pracuji na tom usilovně, když jsou příznivé okolnosti a nemusím hasit něco jiného,“ řekla serveru idnes.cz šéfka stavebního úřadu v Hořicích Gabriela Vaňkátová.
    
Úřad je sice posílen o dva úředníky, zároveň však přibyla sekretářská práce. Navíc úřad neřeší jen hradecké průšvihy. Kromě oprav Velkého náměstí tam prověřují ještě stavbu křižovatky Mileta. Také kvůli systémové podjatosti. Mileta se pro změnu nelíbila spolku Kruh pro občanskou bezpečnost.

Přesto hradecké vedení města zůstává optimistické. Náklady 180 milionů na opravy náměstí jsou rozložené do tří let od roku 2020. Stavět by se mělo podle studie architekta Jiřího Krejčíka, která však vznikla před deseti lety. Je otázka, zda bude aktuální.

Pokud hořický stavební úřad ve věci územního řízení rozhodne pozitivně, hodlá vedení Hradce pokračovat. Snaží se domluvit i smír s lidmi, kterým se plánovaná rekonstrukce nelíbí. „S bojovníky proti plánu architekta Krejčíka existuje nějaký náznak dohody,“ dodal Bláha.

   

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Mileta se začne rekonstruovat v dubnu. Co to bude znamenat pro řidiče?

Dlouho očekávaná rekonstrukce křižovatky Mileta na silničním okruhu v Hradci Králové začne 2. dubna. S omezením na jednom z největších hradeckých dopravních uzlů ale řidiči budou muset počítat již v průběhu března, kdy budou zahájeny přípravné stavební práce. V první etapě…
Čtěte více

Velké náměstí by mohlo mít novou podobu. Do diskuze se zapojila i veřejnost

Sdílená zóna pro chodce, cyklisty i automobily, zeleň, nové osvětlení či zázemí pro konání akcí. Nejen tyto prvky přináší nový koncept studie rekonstrukce Velkého náměstí v historickém centru Hradce Králové. Město chce původní projekt upravit a doplnit o nové přístupy a…
Čtěte více

Křižovatka Mileta, ZUŠ Střezina a příprava dvoukolejky budou hlavními investicemi města v příštím roce

Mezi největší investice hradecké radnice v roce 2024 budou patřit modernizace křižovatky Mileta, druhá etapa rekonstrukce ZUŠ Střezina, opravy dalších městských základních škol či potřebné přípravy pro zdvojkolejnění železniční trati ve směru na Chlumec nad Cidlinou. Návrh…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme