Pozor na "hluchoněmé" podvodníky

Falešní hluchoněmí výběrčí
Falešní hluchoněmí výběrčí | autor: Městská policie HK

Po třech měsících se do Hradce Králové vrátila skupinka Rumunů, která předstírá zdravotní postižení a od kolemjdoucích, někdy i velmi nevybíravým způsobem, žebrá o peníze. Tentokrát čtveřice obtěžovala zákazníky před obchodním centrem u výpadovky na Pardubice. Informovala o tom tisková mluvčí městské policie Eva Kněžourová.

Tři ženy a jednoho muže hlídka zastihla na parkovišti, když se snažili před přijíždějící hlídkou strážníků neúspěšně schovat.

Hluchoněmí promluvili

Výmluvy, které docela dobře zněly i v češtině, nebraly konce. Městskou policií nebyla tato skupina za žebrání řešena poprvé, v minulosti předstírali, že vybírají peněžní dary pro sluchově postižené, žádají o příspěvek na dítě, které čeká v nemocnici na operaci, předkládali okopírovaný papír s logem UNICEFu či jiné charitativní sbírky.

"Městská policie by chtěla občany varovat před podobnými podvodníky, kteří se pod různými záminkami snaží vylákat z lidí peníze a při odmítnutí jsou mnohdy i agresivní. Obecně platí, že každá sbírka pořádaná na území města musí být schválena magistrátem a zároveň je o ní informována i městská policie. Všichni účastníci sbírek u sebe musí mít osobní jmenování s průkazem totožnosti a alespoň kopii o povolení sbírky," uvedla Kněžourová. Jak dodala, zároveň platí i nepsané pravidlo, že sbírky jsou uvedeny na webových stránkách jednotlivých pořadatelů. Pokud si občané nejsou jisti, zda je oslovil pracovník v rámci řádně schválené sbírky, či se jedná o podvodníka, měli by se obrátit na městskou polici. Ta je oprávněna, stejně jako Policie ČR, provést kontrolu „výběrčích“.

Falešní hluchoněmí výběrčí Falešní hluchoněmí výběrčí
autor: Městská policie HK
Falešní hluchoněmí výběrčí Falešní hluchoněmí výběrčí
autor: Městská policie HK

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku
13.8.2015 22:07
Josef (neregistrovaný)
Mlátit je od rána do večera holí,pakáž jednu.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Nová auta i zbraně. Městská policie obnovuje své vybavení

Novými služebními vozy a střelnými zbraněmi budou v příštích týdnech disponovat hradečtí strážníci. Stávající vybavení bylo již nevyhovující a pouhá repase by byla příliš nákladná. Radní proto v březnu schválili dodávky jedné stovky zbraní a dvou nových služebních vozidel,…
Čtěte více

Lidé často městské strážníky žádají o úklid listí či uhynulého zvířete. Blokují tak důležitou telefonní linku

„Je tu 10 centimetrů listí, přijeďte!“ - občas zazní ze sluchátka telefonu linky číslo 156. Městští strážníci přijmou za rok téměř 12 500 oznámení. Některá volání tam však vůbec nepatří, zahlcují již tak velmi vytížené operátory a blokují hovory, které jsou důležitější a často…
Čtěte více

Sexshop jim učaroval, jen nedokázali říct, co přesně chtějí

Neobvyklá dvojice navštívila v pátek dopoledne sexshop v centru města. Nedokázala srozumitelně vyjádřit svůj požadavek, ale stále se zdržovala v prostorách prodejny. O pomoc proto byla požádána městská policie. "Dvojice byla vyzvána, aby opustila prodejnu a nastoupila do…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme