Město chce v ulicích více strážníků i asistentů prevence kriminality

Stážníků by mělo být víc.
Stážníků by mělo být víc. | autor: hradeckralove.cz

Počet strážníků městské policie v Hradci Králové by se měl do dvou let zvýšit o desetinu. S udržováním pořádku ve městě jim dlouhodobě pomáhají i takzvaní "asistenti prevence kriminality." I těch by mělo ve městě postupně přibýt. Počítá s tím nový koncept prevence kriminality, který schválili královéhradečtí zastupitelé. Informaci přináší Český rozhlas Hradec Králové.

„Koncepce kriminality se pravidelně schvaluje vždy na čtyři roky a na tohle období, které teď nadchází do roku 2028, tam máme hlavně zlepšení pocitu bezpečí v Harmonii I a jejím okolí. Právě toto místo vyšlo v průzkumu pocitu bezpečí obyvatel Hradce Králové jako to nejhorší,“ vysvětluje náměstek primátorky Pavel Vrbický.

Asistenti z řad romské komunity

Mezi další lokality, které jsou z pohledu radnice problémové, patří také hlavní vlakové nádraží, okolí obchodního domu Aupark nebo nedaleké Sukovy sady. „Tam máme v koncepci jasné posílení počtu asistentů prevence kriminality. Ti budou rekrutování - a už jsou - z řad romské komunity. Kontakty na vhodné kandidáty nám dodává spolek Roma HK, se kterým komunikujeme.“

Počet takových asistentů se v ulicích Hradce Králové naposledy zvýšil 1. ledna a aktuálně jsou 4. Podle Pavla Vrbického to ale nestačí. „Zdá se nám to málo. Na ty 4 lidi máme dotaci z ministerstva vnitra, ale chceme jejich řady posílit mnohem výrazněji.“

Kolik by tedy asistentů kriminality mělo být? „To ještě nevím, to jsme napřed. Teď zrovna třeba hledáme vhodné kandidáty z romské komunity do ochranky na nádraží.“

Pro prevenci kriminality radnice v posledních letech také například rozšířila kamerový systém. Přibyly nové kamerové body v Sukových sadech, na náměstí Svobody nebo před zimním stadionem. V prosinci zastupitelé uvolnili městské policii dva miliony korun na nákup druhé mobilní služebny.

„Snažíme se o co největší počet strážníků v ulicích. Plánujeme nakoupit nové kamerové auto, které bude nasazováno v problémových lokalitách. Nemyslím si, že by v Hradci Králové bylo mnoho problémových lokalit, ale nachází se tady takové, jako je právě Riegerovo náměstí,“ říká ředitel královéhradecké městské policie Martin Žďárský.

Téma bezpečnosti je v Hradci Králové aktuální. Obzvlášť pak v okolí vlakového nádraží, kde byl 4. ledna zavražděn čtrnáctiletý chlapec.

„Domlouval jsem se s vedením města, s paní primátorkou, že bychom navýšili počty strážníků o 10 až 15, z toho současného stavu 125 strážníků bychom se dostali až na počet 140 strážníků,“ doplňuje ředitel městské policie.

Město se podle něj strážníkům snaží vytvořit co nejkvalitnější podmínky. Od minulého roku je motivuje třeba přidělením služebního bytu.

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Přes Portál Bezpečí se strážníci mohou na volajícího napojit přes video

Hradecké městské policii bude v práci od 1. února pomáhat nová aplikace Portál Bezpečí. Díky ní se budou moci operační důstojníci při telefonickém hovoru na lince 156 spojit s volajícím přes video, chat a zajistit i jeho lokalizaci. Pro spuštění všech těchto funkcí bude volající…
Čtěte více

Nové kamery pomohou strážníkům v práci

Kvalitnější záznamy i efektivnější dohled nad dodržováním veřejného pořádku bude mít nyní Městská policie Hradec Králové díky obnově tří kamerových bodů za téměř 260 tisíc korun. Půjde o kamery na rohu ulic V Kopečku a Rokitanského, ale také na Masarykově a Ulrichově náměstí.…
Čtěte více

Kamery budou hlídat další místo ve městě

V Hradci bude opět o něco víc kamer. Na náměstí Svobody přibydou do konce roku dva kamerové body se čtyřmi kamerami, z nichž jedna bude otočná. Jejich pořízení vyjde na 352 tisíc korun, téměř celou částku se městu podaří pokrýt z dotace Ministerstva vnitra na podporu prevence…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme