Město chce získat souhlasy vlastníků bytů s opravou Benešovy třídy přes sdružení vlastníků

Benešovka stále čeká na kompletní opravy.
Benešovka stále čeká na kompletní opravy. | autor: hradeckralove.cz

Situace na hradecké Benešově třídě není vůbec uspokojivá. K tomu, aby se mohlo začít s rekonstrukcemi, potřebuje magistrát souhlasy vlastníků bytových jednotek. Sehnat je, není vůbec jednoduché. Nyní to vypadá, že se blýská na lepší časy. Během druhého listopadového týdnu se má vedení města sejít se zástupci SVJ z Benešovy třídy. Účelem tohoto setkání má být podepsání smlouvy o spolupráci mezi městem a zástupci SVJ a předání potřebných podkladů zástupcům sdružení pro zajišťování souhlasů vlastníků bytových jednotek se stavbou na jejich pozemku. Podle současného výkladu legislativy stačí 75 % souhlasů, na jejich zajištění jsou smlouvou stanoveny tři měsíce.

Sled událostí, které odstartují již zmíněné souhlasy, trochu připomíná pohádku o kohoutkovi a slepičce, kdy slepička shání vodu a musí plnit řadu dalších úkolů, než ji nakonec dostane. Alespoň tak vypadá popis úkonů od vedení města. Výsledkem by mohlo být vypsání výběrového řízení v roce 2023.

„Ačkoliv nechci předbíhat, vypadá to, že SVJ budou se zněním smlouvy o spolupráci souhlasit a v listopadu ji podepíšeme. Pak začne pro SVJ shánění podpisů od jednotlivých vlastníků bytů, kterými vyjádří souhlasné stanovisko se stavebními úpravami na jejich pozemku. Město jich pro žádost o územní rozhodnutí potřebuje 75 %. Jakmile budou podpisy nasbírány, bude zahájeno územní řízení. Dokumentaci k územnímu rozhodnutí už máme připravenou. Proces získání územního rozhodnutí může trvat tři až pět měsíců, to je dáno legislativně, rozhoduje o tom státní správa,“ říká náměstek primátora pro oblast investic Jiří Bláha.

Jakmile město získá územní rozhodnutí, bude si moci nechat vypracovat projektovou dokumentaci ke stavebnímu povolení, na kterou má projektant podle smlouvy o dílo deset měsíců. „V momentě, kdy budeme mít projektovou dokumentaci, musíme pro stavbu zajistit ještě stavební povolení, ke kterému bude potřeba aktualizovat souhlasy vlastníků. Poté bude na řadě státní správa, která rozhoduje o vydání stavebního povolení. Věříme, že by to mohlo být vyřízeno během tří až pěti měsíců,“ přibližuje další postup Bláha. Posledním úkonem pro zadání výběrového řízení bude ještě zhotovení prováděcí dokumentace, na jejíž zhotovení je podle smlouvy pět měsíců. Poté bude možné přejít k vypsání výběrového řízení na zhotovitele stavebních prací. „Veškeré kroky budou muset posvětit vždy orgány města, je to sice běh na dlouho trať, ale pokud budou vlastníci nemovitostí – bytů na Benešově třídě táhnout s městem za jeden provaz, nevidím důvod, proč by to nešlo. Výběrové řízení by v případě příznivých podmínek mohlo být vypsáno v roce 2023.  To se může zdát dlouho, převážná většina termínů je dána zákonem, a tudíž je nelze urychlit,“ doplňuje Bláha.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku
25.10.2019 13:55
Eva Tomáštíková (neregistrovaný)
Eva Tomáštíková
Nikdo nic nekomentuje asi proto, že se cítíme bezmocní. Jsou to jen samé výmluvy, nejdřív to byly peníze, nebyl projekt, znovu peníze, znovu projekt a další a další. Je to jen zdržování, o nic jinýho jim nejde. Kdyby se prováděla pravidelná údržba a opravy podle zákona, nevypadalo by tak tragicky. Benešovka je v havarijním stavu!!! Jsem ale ráda, že se dělá aspoň něco.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hradec chce pomoci podnikatelům programem Antivirus II. Na přímou podporu má připraveny téměř tři miliony korun

Město spouští program Antivirus II. Měl by to být souhrn opatření na zmírnění dopadů druhé vlny koronavirové pandemie. Odpuštěn bude například poplatek za zábor veřejného prostranství až do konce roku 2021, na přímou finanční podporu podnikání má město zatím připravených 2,8…
Čtěte více

Stavba stadionu opět čelí problému. Na ÚOHS přišla námitka proti zadávací dokumentaci

Město Hradec Králové obdrželo informaci o návrhu na přezkoumání zadávacích podmínek výběrového řízení na stavbu multifunkčního fotbalového stadionu, který byl podán na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Město nyní ve spolupráci s administrátorem tendru a v souladu se…
Čtěte více

Hradecký magistrát od pondělí omezí provoz, další instituce se zavřou

Opatření, která ve čtvrtek kvůli druhé vlně pandemie vyhlásila vláda, ovlivní provoz a režim fungování městských organizací. Hradecký magistrát bude pro veřejnost otevřený pouze v pondělí a ve středu, v ostatní dny budou moci své záležitosti vyřídit klienti, kteří jsou již…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme