Benešovka zatím na svou kompletní rekonstrukci stále jen čeká. Zatím se jen lepí nejhorší průšvihy

Dočká se lidnatá třídy celkové opravy?
Dočká se lidnatá třídy celkové opravy? | autor: hradeckralove.cz

Benešova třída se skloňovala snad ve všech předvolebních programech hradeckých uskupení a stran. V současné době oblast stále chátrá a podle inforamcí iDNES.cz se čeká na rok 2022, kdy by měly začít velké opravy, odhadem za miliardu korun. Finance byl měl zajistit úvěr společně s dotacemi. Problém je, že než se s rekonstrukcí začne, musí mít radnice souhlas všech vlastníků bytů v nejlidnatější ulici kraje.

Část Benešovy třídy byla opravena přibližně před pěti lety, od té doby se jen hasí největší průšvihy. Město investuje jen po jednotlivých milionech a na stavu třídy je to znát. Chátrá čím dál víc.

„Když jsem řešil zimní údržbu, vydal jsem zákaz solit tato schodiště směsí písku a soli, aby jejich degradace nebyla tak rychlá. Nepomáhá to, vlhkost na tu konstrukci působí,“ řekl pro iDNES ředitel hradeckých technických služeb Tomáš Pospíšil.

Letošní opravy schodišť, ochozů a střech by měly vyjít asi na šest milionů korun, dalších zhruba 10 milionů bude potřeba na zastřešení nad chodníky na obou stranách ulice.

Střed třídy osvěžuje fontána, ve stínu stromů lákají lavičky a na záhonech před vchody kvete vzorně udržovaná vegetace. Ale na obou koncích Benešovky kvetou pouze rezavé konstrukce a rozpadají se torza kdysi snad zdobných sídlištních prvků.
   
Před podzimními komunálními volbami se na Benešově třídě roztrhl pytel s politickými sliby. Místní se dozvěděli, že oprava je priorita číslo jedna, ale také, že dotace jsou více než jisté. Tři čtvrtě roku poté by reprezentace města měla poslední tvrzení upravit, že podpora je možná. Město ví, že ve hře jsou peníze na regeneraci veřejných prostranství, a proto bedlivě sleduje upřesňování dotačních programů. Za rok by již údajně mohlo být jasné, zda vůbec a v jaké výši Hradec na podporu dosáhne.

Hradec má zpracovanou projektovou dokumentaci na miliardovou akci, dalším krokem by měla být žádost o územní řízení. „V okamžiku, kdy bude vidět, že se úředně blížíme k cíli a bude moct být vydáno stavební povolení, tehdy si město zažádá o úvěr. Legislativa má však svá úskalí,“ uvedl náměstek primátora Jiří Bláha a současně upozornil zvlášť na novelu stavebního zákona.

Nestačí se totiž na souhlasu s řízením dohodnout pouze se společenstvími vlastníků jednotek (SVJ), ale rovnou se všemi vlastníky bytů, kterých je na Benešově třídě kolem 1400. „Sehnat souhlasná stanoviska všech vlastníků je nemožné. Je to úkol hodný Asterixe,“ podotkl opoziční zastupitel Aleš Dohnal.

Město chce zapojit všechna SVJ, naději vkládá i do možné nové zákonné úpravy nebo výkladu zákona, podle kterého by mohly stačit tři čtvrtiny souhlasů.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku
10.7.2019 16:21
jaroslav (neregistrovaný)
Podvod na voličích,

všechny strany měly v programu opravu Benešovky. Na místo toho aby našly způsoby, nalezly okamžitě důvody proč nebude Benešovka rekonstruována. Slibovali MHD zadarmo, také to byl pouze předvolební blábol. Jediné, co se jim podařilo byly legalizace černé stavby a jako protislužbu (já tomu říkám úplatek) nechají zabetonovat louku u nemocnice. Pokud tito papaláši stáhnou žalobu na CTP jsou ze zákona orgány činné vtrř. povinny stejně celou věc prošetřit, jelikož k porušení zákona očividně došlo. Uvidíme jak nezávislá justice v HK je.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Město chce obnovit veřejné prostory na Moravském Předměstí

V létě loňského roku dokončilo město projekt na úpravu veřejných prostranství v sídlišti Moravského Předměstí v Hradci Králové, kde bylo předběžně vytipováno šest lokalit, které v budoucnu čeká kompletní úprava a přeměna. Jako první by měly začít práce v lokalitě ohraničené…
Čtěte více

Cyklovraky připoutané ke stromům a zábradlí už mizejí z hradeckých ulic

V polovině října město dokončilo mapování cyklovraků a kol, o která již delší dobu nejeví jejich majitelé zájem, zabírají parkovací místa a snižují atraktivitu veřejných prostranství. První vraky začínají z veřejných míst mizet už během dnešního dne, o jejich odstranění se…
Čtěte více

O zvýhodněné byty zažádalo 580 lidí. Losovat se bude dnes a 6. prosince

Příjem žádostí o pronájem startovacích bytů a zvýhodněných bytů pro rodiny s dětmi v Hradci Králové byl už ukončen. Na magistrát jich dorazilo celkem 580. Největší zájem byl o byty s dispozicí 2+KK, naopak nejméně žádostí město přijalo na pronájem bytů pro rodiny s dětmi. O…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme