Štítky: | Magistrát | Aldis |

Město bude vlastnit Aldis. Zastupitelé pro koupi zvedli ruku

Kogresové centrum bude vlastnit město.
Kogresové centrum bude vlastnit město. | autor: hradeckralove.cz

Hradec Králové se stane stoprocentním vlastníkem společenského a kongresového centra Aldis. Hradecká radnice v současnosti vlastní 48,54 % akcií této společnosti, dalšími akcionáři jsou Odborový svaz Kovo s 45,93 % a Odborový svaz státních orgánů a organizací s 5,52% podílem ve společnosti. Právě svazy vyzvaly město k odkupu těchto akcí ve výši 26,4 miliony korun. Ze 30 přítomných zastupitelů schválilo na svém dnešním zasedání nabídku 24 z nich.

„Kongresové centrum Aldis považujeme za důležitý objekt, konají se zde sympozia, koncerty, je to místo setkávání pro návštěvníky nejen z České republiky, ale také ze zahraničí. Považujeme za strategické převzít jej do svého vlastnictví a začít naplno využívat jeho potenciál. Prvním takovým impulzem může být současná výstavba lávky přes Labe začínající hned vedle Aldisu, která napomůže lepšímu spojení do této oblasti,“ uvádí primátor města Alexandr Hrabálek. Kongresové centrum Aldis díky své kapacitě a rozloze nemá v podstatě v České republice konkurenci. „Toto společensky významné místo je důležité i pro akademickou obec, která je v našem městě velmi početná,“ doplňuje primátor.

Záměr odkoupit akcie od svazů schválili hradečtí zastupitelé již v květnu, samotný odkup pak posvětili na dnešním zasedání. „Na hodnotu společnosti Aldis byl proveden znalecký posudek, který ji vyčíslil do výše zhruba 70 milionů korun. Od této ceny se pak odečítá kumulovaná ztráta z hospodaření z minulých let ve výši přes 16 milionů, která vznikla výpadkem příjmů během pandemie a soudem vyčísleného nájemného za využívání pozemků ve vlastnictví státu. Hodnota podílu, který kupujeme, se tak dostala na částku 26,4 miliony korun,“ vysvětluje náměstek primátora pro oblast správy majetku města Pavel Marek.

Ještě se budou muset vyřešit pozemky pod budovou

Město by mělo získat zbývající akcie do svého vlastnictví v průběhu června. Uzavřená smlouva o koupi vstoupí v platnost dnem podpisu obou stran, ke kterému by mělo dojít v následujících dnech. Účinnosti nabývá dnem uveřejnění v registru smluv. „Jakmile bude převod dokončen, budeme se intenzivně věnovat situaci ohledně pozemků pod budovou a parkovištěm. Bohužel jsou ve vlastnictví státu a město za ně musí platit nájemné. Jako nejvhodnější řešení vidím odkup pozemků do vlastnictví města,“ dodává náměstek Marek. Hodnota těchto pozemků je přibližně 72 milionů korun. Město za jejich užívání musí platit státu nájemné ve výši tři miliony korun ročně.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Na údržbu chodníků, laviček, kontejnerových stání vyčlenilo vedení města dalších 40 milionů

Na opravy chodníků, výměnu městského mobiliáře, kontejnerová stání či údržbu sportovišť uvolnili zastupitelé dalších 40 milionů korun. Tyto finance posílí rozpočty správy majetku, městských technických služeb a správy nemovitostí, které budou moci zajistit opravy a zkvalitnění…
Čtěte více

Sdílená kola slouží v Hradci už devět měsíců. Nejvíce na nich jezdí studenti

Sdílená kola už si lidé mohou v Hradci půjčovat devět měsíců. Mezi nejčastější uživatele patří studenti a denně si je v průměru půjčí 150 lidí. Díky spolupráci radnice se společností Nextbike je možné si kolo půjčit na prvních patnáct minut zdarma. Zastupitelé schválili…
Čtěte více

Na Střezině se staví. Po Vánocích se do nově opravené budovy vrátí tanečníci

Stavební práce na hradecké ZUŠ třezina jsou v plném proudu, rekonstrukcí prochází budova tanečního oboru a dokončuje se výstavba spojovací chodby. Zatím byly provedeny bourací práce a došlo ke kompletní výměně oken, v následujících dnech začnou řemeslníci pracovat na nové fasádě…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme