Štítky: | Lávka přes Labe | lávka |

U Aldisu už se bourá, lávka začne vyrůstat koncem září

U Aldisu už začaly přípravné práce kvůli stavbě lávky.
U Aldisu už začaly přípravné práce kvůli stavbě lávky. | autor: Michal Komárek MMHK

Minulý týden začala stavba lávky přes Labe u kongresového centra Aldis, která bude určená pro pěší a cyklisty. Jejím vybudováním dojde k propojení dvou rozvíjejících se lokalit v centru města. Stavba lávky, jejíž cena činí 133,7 milionu korun bez DPH, by měla být dokončena na přelomu roků 2022 a 2023. Přibližně dvě třetiny těchto nákladů plánuje město pokrýt díky dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu.

„Stavba lávky přes Labe je v této lokalitě více než žádoucí, její vybudování město plánuje s ohledem na územně plánovací dokumentaci již déle než čtvrtstoletí a nyní se konečně podařilo tyto plány zrealizovat. Chodcům a cyklistům bude umožněno dostat se kratší a především bezpečnější cestou na druhý břeh řeky. Od lávky si mimo jiné slibujeme větší oživení lokality u Aldisu a Smetanova nábřeží, které májí velký, ale zatím ne tolik využitý potenciál. Věříme, že atraktivita těchto míst bude díky lávce postupně dál stoupat,“ říká primátor města Alexandr Hrabálek.

Zhotovitelská společnost SMP CZ převzala staveniště začátkem minulého týdne a ihned zahájila přípravné práce. Samotné budování lávky by stavbaři mohli zahájit na přelomu září a října. „Počítáme s tím, že do konce listopadu budeme mít hotovou spodní stavbu. Před Vánoci bychom potom mohli montovat první část ocelové konstrukce a nosná uzavřená lana,“ doplňuje stavbyvedoucí za společnost SMP CZ Jiří Keclík. Lávka bude postavena ze segmentů tvořených vysokohodnotným betonem (UHPFRC), který umožňuje použití velmi subtilních prvků a zaručuje dlouhodobou trvanlivost.

"Nejen použitý materiál, ale také výjimečná konstrukce dělají z lávky nadčasovou stavbu, u které věříme, že zdařile doplní už tak kvalitní městskou architekturu. Celá stavba se navíc doplňuje s budovou ČSOB. Společně vytvoří moderní lokalitu, která se bude moci začít rychle rozvíjet,“ dodává náměstek primátora pro oblast rozvoje města Jiří Bláha.

Autoři vítězného návrhu z roku 2014, dle kterého bude nová lávka vybudována, jsou architekti Libor Kábrt, Martin Elich a Gabriela Elichová.

Cena lávky činí 133,7 milionu korun, dvě třetiny této částky ale město plánuje pokrýt prostřednictvím dotace z Integrovaného regionálního operačního programu. „Podle vydaného rozhodnutí o poskytnutí dotace můžeme na stavbu lávky získat dotaci v celkové výši téměř 102,7 milionu korun včetně DPH,“ doplňuje náměstkyně primátora pro oblast městských dotací Monika Štayrová.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Stavba lávky přes Labe začne příští týden. Vyjde na 133 milionů korun

Nová lávka pro pěší a cyklisty, která by měla spojit břehy Labe u Aldisu, se začne stavět se začátkem školního roku. Jejím vybudováním dojde k propojení širšího centra města s rozvíjející se lokalitou Aldis. Lávka, jejíž cena bude činit 133,7 milionu korun, by měla být dokončena…
Čtěte více

Dotace zaplatí až dvě třetiny nákladů na stavbu lávky u Aldisu

Stavba lávky přes Labe u hradeckého kongresového centra Aldis má začít za pár měsíců. Městu se nyní podařilo na stavbu lávky, jejíž cena je 133,7 milionu korun bez DPH, získat rozhodnutí o poskytnutí více než stomilionové dotace z Integrovaného regionálního operačního programu.…
Čtěte více

Hradec Králové letos dokončí investiční akce za téměř 300 milionů. Které?

Které projekty hodlá v letošním roce město Hradec Králové začít či dokončit? Necelých 300 milionů korun půjde na budovu odlehčovací služby v Honkově ulici, novou sportovní halu na Pouchově, rekonstrukci ulice Hlavní nebo bytový dům na Pražské třídě v Kuklenách. Také…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme