Stadion, lávka a Střezina. Projekty, které drhnou. Zastupitelé chtějí zjistit proč

Město chce přakontrolovat problémové projekty.
Město chce přakontrolovat problémové projekty. | autor: hradeckralove.cz

V Hradci se nějak nedaří velkým investičním akcím. Už ohrané jsou písničky o tom, jak se nepovedl další tendr na lávku přes labe, opravu fotbalového stadionu nebo jak se nedaří pokračovat v opravách základní umělecké školy Střezina. Hradečtí zastupitelé si kladou otázku, jak je možné, že se městu opakovaně nedaří dotáhnout do úspěšného konce některé investiční akce. Chtějí tedy začít pracovat na tom tyto projekty důkladně przkoumat. Informaci přináší Český rozhlas Hradec Králové.

S návrhem na přezkoumání projektů, které ne a ne dotáhnout do zdárného konce, přišel zastupitel za Hnutí ANO Jiří Mašek. „Podívat se na to, jak umíme projekty zadávat a jaký je výsledek. Jestli je výsledkem, že se projekt zahodí a dáme za něj třeba 3,5 nebo 5 milionů korun a u fotbalového stadionu ani nevím přesně kolik, tak je to něco šíleného," uvedl pro rozhlas.

Jiří Mašek si myslí, že pokud by se v některých projektech ukázaly nedostatky, tak by se mělo město s projekční kanceláří soudit. Přitom jednoznačně projektanty ale ze všech chyb rozhodně neviní. Podle něj je chyba v komunikaci mezi městským investičním odborem a projektanty. "Město je zadavatel, který řekne, jakou má představu. A když chceme lávku za 40 milionů, tak ji nemohou vyprojektovat tak, že nejnižší nabídka je 120 milionů," dodává.

Maškův návrh nevadí ani opozici. Bývalý primátor Zdeněk Fink z HDK souhlasí už prý jen proto, aby se potvrdilo, že projekty vypracované minulým vedením radnice byly v pořádku. „Já bych byl pro už jen z toho důvodu, že jsem u toho byl. Aby si někdo nemyslel, že se chci vymanit z nějaké odpovědnosti."

Podle zastupitele Pirátů Jana Zemana o tom právě jeho strana zatím nejednala, ale věc je prý evidentní.
„Myslím si, že je bezesporu nutná nějaká kontrola, proč se projekty nedaří dotáhnout do konce. Není možné to takto dělat dál."

Proti není ani náměstek pro investice Jiří Bláha z ODS. „S tím, že je třeba si rozmyslet důsledky. Z jedné strany vidíte, že tady připravena jistá část akcí, které z jistých důvodů mají při realizaci zásadní problémy. To je neoddiskutovatelné. A teď vyřešit příčinu. Je to nárůstem cen, je to stavebním boomem, že ceny stouply, nebo je to něčím jiným?"

Zdá se tedy, že s kontrolou souhlasí všechny strany, ale tento návrh zatím nemá konkrétní pokračování. Není totiž jasné, kdo by se do kontroly projektů měl pustit. Město nyní ustanoví pracovní skupinu. A možná na prosincovém zasedání by mohli zastupitelé jednat o tom, jakým způsobem budou chtít projekty kontrolovat.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Stavba stadionu opět čelí problému. Na ÚOHS přišla námitka proti zadávací dokumentaci

Město Hradec Králové obdrželo informaci o návrhu na přezkoumání zadávacích podmínek výběrového řízení na stavbu multifunkčního fotbalového stadionu, který byl podán na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Město nyní ve spolupráci s administrátorem tendru a v souladu se…
Čtěte více

Fotbalový stadion do dvou let? Město by v půlce října mohlo podepsat smlouvu se stavební firmou

Stavební firmy už podávat přihlášky do výběrového řízení na zhotovitele multifunkčního fotbalového stadionu v Hradci Králové. Podmínky tendru a zadávací dokumentaci, která už byla zveřejněna na profilu zadavatele, schválili zastupitelé 31. srpna a nyní již běží lhůta první fáze…
Čtěte více

Lízátka a osm tisíc zastřešených míst. I to jou zadávací podmínky pro stavbu fotbalového stadionu

Během první poloviny září by mělo dojít k vypsání výběrového řízení na stavební firmu, která bude stavět fotbalový stadion. Zastupitelé města v pondělí schválili podmínky zadávacího řízení, které bude složeno z několika fází. Stanoveny byly také základní požadavky města, kterými…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme