Jazz jde městem Hradec Králové již čtvrtstoletí. Jubilejní ročník festivalu začíná zítra

Jazz goes to town v Hradci Králové oslaví 25. výročí.
Jazz goes to town v Hradci Králové oslaví 25. výročí. | autor: hradeckralove.cz

Jubilejní 25. ročník festivalu Jazz jde městem / Jazz Goes to Town se uskuteční už tento týden, a to od 8. do 12. října v Hradci Králové. Dorazí hudebníci ze čtyř kontinentů a dvaceti zemí světa. Návštěvníky čekají tuzemské hvězdy i české premiéry zahraničních umělců. Workshop klavírní tvorby s Beatou Hlavenkovou, pouliční koncert mezinárodní formace The Zebra Street Band a jeden z prvních koncertů Binkera Goldinga po vydání jeho nejnovějšího alba. 

Letošní ročník Jazz Goes to Town zahájí energický jazz mezinárodního oktetu Didrik Ingvaldsen Ensemble ve Studiu Beseda Klicperova divadla. Hudebníci ze dvou různých kontinentů a pěti zemí představí dynamickou hru s rytmem i kolektivní improvizaci a netradiční propojení skandinávské, berlínské i české jazzové scény. Tu zastoupí také druhá formace úterního večera – kultovní pražská kapela MUFF, balancující na pomezí jazzu, rocku i elektroniky. 

Úvodem do pětidenního festivalového dění pak bude pro obyvatele Hradce Králové koncert trojice mladých muzikantů Jungle Debris v Restauraci Černý kůň.

Druhý festivalový den přivede návštěvníky do neformálního prostředí NãPLAVKA café & music baru na koncert čtveřice mladých jazzmanů pod vedením saxofonisty Pavla Zlámala, který během studií strávil dva roky na prestižní Sibelius Academy ve finských Helsinkách, a prošel například angažmá v orchestru Národního divadla Brno. V současnosti působí mimo jiné také v sestavě big bandu B-Side Band. V rámci večera nebude chybět ani kreativní duo složené z rakouského elektronika Christofa Kurzmanna a respektovaného amerického saxofonisty Kena Vandermarka. 

České premiéry v Bio Central

Čtvrteční večer bude v hradeckém Bio Central patřit dvěma exkluzivním českým premiérám. Poprvé v České republice a také pouze v rámci festivalu JGTT se zde představí americké trio Digital Primitives propojující blues, jazzovou avantgardu, africkou tradiční hudbu a další nezvyklé žánry. Ústřední postavou tria je legenda a učitel nezávislé newyorské hudební scény Cooper-Moore. V exkluzivní české premiéře se na festivalu představí také mezinárodní septet Ziv Taubenfeld's FULL SUN izraelského basklarinetisty Ziva Taubenfelda. Mezi jeho členy patří například legendární americký saxofonista Michael Moore, britský basista Olie Brice nebo argentinský pianista Nico Chientaroli.

Páteční program zahájí už odpoledne multimediální performance v Galerii moderního umění. Bude úvodem k pouliční show mezinárodní kapely operující z Amsterdamu The Zebra Street Band, která přinese živou hudbu přímo do centra Hradce Králové. Pouliční hudební show s příměsí karibských rytmů, jazzu a breakbeatu odstartuje právě v GMU a bude dále pokračovat městem. Naváže na ni komorní koncert dua amerického saxofonisty Michaela Moora a izraelského basklarinetisty Ziva Taubenfelda. Duo vzniklo spontánně během příprav koncertu s ansámblem FULL SUN na letošním ročníku festivalu a rozezní prostory Sboru kněze Ambrože.

Vrcholem pátečního večera bude koncert britského Binker Golding’s Bandu pod vedením skladatele a hudebníka Binkera Goldinga, který na konci září vydává své nové album Abstractions of Reality Past & Incredible Feathers.  V rámci večerního dvojkoncertu vystoupí v Bio Central také Wojtek Mazolewski Quintet, který patří více než dekádu ke špičce polského moderního jazzu. Páteční program uzavře afterparty v NãPLAVKA café & music baru. S druhým vystoupením, tentokrát v klubovém provedení, se vrátí The Zebra Street Band, ještě před jejich koncertem rozproudí diváky finský hudebník, performer a DJ Pasi Mäkelä, neboli DJ Kalervo Salsa.

Poslední den festivalu vás čeká workshop klavírní tvorby a koncert Beaty Hlavenkové, improvizace v Městské hudební síni a závěr festivalu opět v Besedě.

Vstupenky v cenové relaci od 100 do 400 Kč jsou v prodeji na www.goout.cz, na prodejních místech sítě GoOut (Praha, Brno, Ostrava, Plzeň) a v pokladně Bio Central a Café na kole v Hradci Králové. Předprodej končí vždy hodinu před začátkem každého koncertu. "Poskytujeme slevy pro studenty, seniory a zvláštní ceny vstupenek pro držitele karet EYCA, nabízíme také dva typy permanentek – na celý festival za jednotnou cenu 1 500 Kč, na páteční a sobotní program za jednotnou cenu 800 Kč. Součástí permanentek není vstup na workshop Beaty Hlavenkové," vzkazují pořadatelé.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Zveme: Dušičkový víkend aneb Halloween v Hradci Králové šestkrát jinak

Co podniknout v Hradci Králové o dušičkovém víkendu? Zatímco dospělí nejspíš vyrazí na hřbitovy zapálit svíčku a zavzpomínat na své blízké, pro děti je připraveno hned několik zábavných halloweenských akcí. Lampionové průvody, dlabání dýní a výroba lucerniček, halloweenské jízdy…
Čtěte více

Zveme: Výlov rybníka Datlík nabídne čerstvé ryby. V Aldisu se bude tančit

Víkendová pozvánka je opět pestrá, z rozmanitých akcí v Hradci Králové si vybere snad každý. Sobotní výlov rybníka Datlík v hradeckých lesích slibuje podívanou i koupi čerstvých ryb. Koná se mezinárodní festival outdoorových filmů v Bio Central a mezinárodní taneční soutěž v…
Čtěte více

Zveme: Na dožínky, francouzský trh, festival kávy a tetování či ochutnávky na čtyřech kolech

Jaké akce se konají tento víkend v Hradci Králové? Navštívit můžete Královéhradecké krajské dožínky, kde budou k ochutnání regionální potraviny a k vidění bude například umění mažoretek. V pátek si nenechte ujít zakončení Francouzského festivalu v podobě trhu v Artičoku,…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme