Hradecká univerzita chce náměstí svého kampusu pojmenovat po Václavu Havlovi

Náměstí kampusu ponese havlovo jméno.
Náměstí kampusu ponese havlovo jméno. | autor: hradeckralove.cz

Univerzita Hradec Králové chce nový název pro svoje náměstí u kampusu na břehu Labe. Mělo by nést jméno našeho polistopadového prezidenta Václava Havla. Univerzita chce odhalit i pamětní desku. Univerzita chce desku odhalit den před významnými výročími. Informaci přináší Hradecký deník.

Letos si Česko i Slovensko připomene nejen třicáté výročí od sametové revoluce, ale také 80 let od listopadu 1939, kdy na základě vyhlášky říšského protektora Konstantina von Neuratha došlo k uzavření českých vysokých škol.

Den před těmito výročími by Univerzita Hradec Králové ráda odhalila pamětní desku a nový název náměstí u svého kampusu na břehu Labe. K odhalení má dojít 16. listopadu 2019. Náměstíčko by mělo nést jméno jedné z vůdčích osobností listopadových událostí roku 89 - Václava Havla. „S touto iniciativou, jež má připomínat lidi, jež bojovali proti totalitám a také stáli za jejich pády, přišli sami studenti. Při této příležitosti padlo i jméno Václava Havla,“ uvedl mluvčí UHK Jakub Novák a připomněl, že jméno prvního polistopadového prezidenta nese v krajské metropoli již lavička, ale ne žádná ulice či náměstí.

U této příležitosti UHK chystá společně s Královéhradeckým krajem a organizací Paměť národa východní Čechy slavnostní program, o kterém bude dostatečně dopředu informovat.

Studentskou aktivitu podpořili nejenom děkani univerzity, ale také bývalá první dáma. „V rámci kolečka povolení jsme oslovili i Dagmar Havlovou Veškrnovou. Ta nám ráda dala souhlas s užitím jména jejího manžela,“ uvedl Jakub Novák a dodal, že nyní o možném novém jménu náměstí rozhodne vedení města a posléze zastupitelstvo.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Revoluční zeď z krabic na Ulrichově náměstí rozmočil déšť, dobrovolníci postaví novou

Symbolická zeď k výročí listopadové revoluce 1989 v Hradci Králové se po včerejším dešti zhroutila. Krabice, které vysokoškoláci navršili na Ulrichově náměstí, pořadatelé nechají odvézt, informuje server iDNES.cz. Zeď, podobná té z prosince 1989, by měla být součástí…
Čtěte více

Zeď proti blbé náladě vyroste na Ulrichově náměstí. Připomene sametovou revoluci

Zeď z papírových krabic, na kterých byly napsány nejrůznější hesla, vtipné hlášky, požadavky a výzvy demonstrantů, byl jedním ze symbolů sametové revoluce v Hradci Králové. Stála na tehdejším Gottwaldově a současném Ulrichově náměstí. Letošní 30. výročí chtějí Muzeum východních…
Čtěte více

Zveme: Na drakiádu, za piráty, na Hradecký koštýř či sjezd Gočárových schodů

Víkend bude v Hradci Králové opět nabitý kulturními i sportovními akcemi, vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější. Historické centrum města otevře svou náruč Cyklofestivalu a vrcholu seriálu Nova Cup - závodu Mitas Gočárovy schody, kde poměří síly cyklisti, běžci i děti. Můžete…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme