Hradecká univerzita chce náměstí svého kampusu pojmenovat po Václavu Havlovi

Náměstí kampusu ponese havlovo jméno.
Náměstí kampusu ponese havlovo jméno. | autor: hradeckralove.cz

Univerzita Hradec Králové chce nový název pro svoje náměstí u kampusu na břehu Labe. Mělo by nést jméno našeho polistopadového prezidenta Václava Havla. Univerzita chce odhalit i pamětní desku. Univerzita chce desku odhalit den před významnými výročími. Informaci přináší Hradecký deník.

Letos si Česko i Slovensko připomene nejen třicáté výročí od sametové revoluce, ale také 80 let od listopadu 1939, kdy na základě vyhlášky říšského protektora Konstantina von Neuratha došlo k uzavření českých vysokých škol.

Den před těmito výročími by Univerzita Hradec Králové ráda odhalila pamětní desku a nový název náměstí u svého kampusu na břehu Labe. K odhalení má dojít 16. listopadu 2019. Náměstíčko by mělo nést jméno jedné z vůdčích osobností listopadových událostí roku 89 - Václava Havla. „S touto iniciativou, jež má připomínat lidi, jež bojovali proti totalitám a také stáli za jejich pády, přišli sami studenti. Při této příležitosti padlo i jméno Václava Havla,“ uvedl mluvčí UHK Jakub Novák a připomněl, že jméno prvního polistopadového prezidenta nese v krajské metropoli již lavička, ale ne žádná ulice či náměstí.

U této příležitosti UHK chystá společně s Královéhradeckým krajem a organizací Paměť národa východní Čechy slavnostní program, o kterém bude dostatečně dopředu informovat.

Studentskou aktivitu podpořili nejenom děkani univerzity, ale také bývalá první dáma. „V rámci kolečka povolení jsme oslovili i Dagmar Havlovou Veškrnovou. Ta nám ráda dala souhlas s užitím jména jejího manžela,“ uvedl Jakub Novák a dodal, že nyní o možném novém jménu náměstí rozhodne vedení města a posléze zastupitelstvo.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Univerzita Hradec Králové zabodovala v mezinárodním hodnocení vysokých škol

Hradecká univerzita je mezi českými vysokými školami nejlepší. Alespoň podle organizace Times Higher Education, která zveřejnila výsledky mezinárodního hodnocení vysokých škol European Teaching Ranking 2019. V konkurenci stovek evropských vzdělávacích institucí obsadila…
Čtěte více

V hradeckých školách vystřídají děti stavební dělníci. Město chce investovat více než 41 milionů

Zatímco děti už si užívají prázdnin, ve třídách některých hradeckých škol je už brzy vystřídají dělníci a řemeslníci. Město bude do svých škol během letních měsíců investovat více jak 41,5 milionu korun. Opravovat se budou střechy, ústřední topení nebo odborné učebny. V…
Čtěte více

Havel bude mít v Hradci náměstí. Uprostřed univerzitního kampusu

Náměstí uvnitř univerzitního kampusu Na Soutoku ponese jméno Václava Havla. Návrh Univerzity Hradec Králové se rozhodli podpořit zastupitelé, již minulý týden ho schválila městská rada. Slavnostní odhalení nového pojmenování piazzety je plánované 16. listopadu, tedy den před 30.…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme