Central park na Moravském Předměstí bude k oddechu veřejnosti sloužit i v budoucnosti

Mapa Central parku na Moravském Předměstí
Mapa Central parku na Moravském Předměstí | autor: MMHK

Město podpoří projekt Central parku na Moravském Předměstí. Jedná se o území severně od Husovy ulice a ulice Zámeček na Novém Hradci Králové, jehož součástí je zelený klín mezi Třebší a Moravským Předměstím. Právě tato rozsáhlá lokalita by v budoucnu měla sloužit veřejnosti k oddechu, rekreaci a pobytu v přírodě. To dokládá i memorandum, jehož cílem je udržet ve městě co nejvíce funkčních zelených ploch a dbát na ochranu životního prostředí. Právě podepsání memoranda mezi městem a Komitétem pro založení a podporu Central parku podpořili na svém jednání radní města. Finální slovo ale budou mít hradečtí zastupitelé.

"Central park na svých 84 hektarech mezi Třebší a Moravským Předměstím lze považovat za dosud poměrně podceňovaný prostor, jehož potenciál byl dosud přehlížen. Přitom nabízí řadu příležitostí a to nejen pro nejhustěji obydlenou část Hradce i celého kraje. Proto vedení města jeho rozvoj nesmí podcenit. Nejde ale jen o místo, kde tisíce Hradečáků mohou trávit volný čas. Jeho skutečný význam spočívá v adaptaci na klimatické změny. Díky jedinečné schopnosti regulovat hydrologický cyklus přirozeně zmírňuje extrémy, jako jsou sucho a povodně. Jeho součástí je lesopark, který harmonicky spojuje prvky původního lesa s parkovou úpravou. Aby Central park mohl i nadále sloužit nejen jako rekreační prostor, ale také jako klíčový prvek v naší strategii pro zelenější a odolnější město, je nezbytné provést cílená opatření pro jeho ochranu a podporu,“ popisuje náměstek primátorky pro oblast rozvoje města Lukáš Řádek. Za tímto účelem proto město s Komitétem pro založení a podporu Central parku plánuje podepsat memorandum.

Obě strany se v memorandu zavazují k rozvoji daného území. „Z pohledu města by mělo jít o administrativní, průzkumné a projekční činnosti. Komitét by měl zajistit spolupráci na rozvoji území nejen s vlastníky dotčených pozemků, ale s obyvateli našeho města. Naším společným cílem je vytvořit perspektivní přírodní prostor pro další generace, který bude v souladu s územním plánem nezastavěným a přírodě blízkým zázemím sídliště a města,“ uvádí náměstek primátorky pro oblast územního plánování a životního prostředí Adam Záruba. Znění memoranda na svém včerejším jednání podpořili radní města. Na svém zasedání koncem dubna jej ale budou ještě schvalovat hradečtí zastupitelé.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Lesopark na Moravském Předměstí se změní. Vyroste tam mimo jiné i přírodní amfiteátr

Hradecký lesopark na Moravském Předměstí by se v budoucnu mohl dočkat výrazné přeměny. Město si nechává vypracovat návrh pěstebních opatření v této lokalitě, která by měla zajistit nejen péči o stávající dřeviny a zeleň, ale také zohlednit přípravu nových prvků, které by v…
Čtěte více

Město chce obnovit veřejné prostory na Moravském Předměstí

V létě loňského roku dokončilo město projekt na úpravu veřejných prostranství v sídlišti Moravského Předměstí v Hradci Králové, kde bylo předběžně vytipováno šest lokalit, které v budoucnu čeká kompletní úprava a přeměna. Jako první by měly začít práce v lokalitě ohraničené…
Čtěte více

Hradec vysází stovky stromů a přibydou nové druhy květin, třeba krásenky

Stovky nových stromů, desítky druhů květin a návrat k mozaikovému sečení chystají na letošní rok Technické služby Hradec Králové. S první výsadbou stromů se začne na jaře, kdy se obmění část jehličnanů. Výsadba listnatých stromů je pak připravena na podzim. V létě…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme