Central park na Moravském Předměstí bude k oddechu veřejnosti sloužit i v budoucnosti

Mapa Central parku na Moravském Předměstí
Mapa Central parku na Moravském Předměstí | autor: MMHK

Město podpoří projekt Central parku na Moravském Předměstí. Jedná se o území severně od Husovy ulice a ulice Zámeček na Novém Hradci Králové, jehož součástí je zelený klín mezi Třebší a Moravským Předměstím. Právě tato rozsáhlá lokalita by v budoucnu měla sloužit veřejnosti k oddechu, rekreaci a pobytu v přírodě. To dokládá i memorandum, jehož cílem je udržet ve městě co nejvíce funkčních zelených ploch a dbát na ochranu životního prostředí. Právě podepsání memoranda mezi městem a Komitétem pro založení a podporu Central parku podpořili na svém jednání radní města. Finální slovo ale budou mít hradečtí zastupitelé.

"Central park na svých 84 hektarech mezi Třebší a Moravským Předměstím lze považovat za dosud poměrně podceňovaný prostor, jehož potenciál byl dosud přehlížen. Přitom nabízí řadu příležitostí a to nejen pro nejhustěji obydlenou část Hradce i celého kraje. Proto vedení města jeho rozvoj nesmí podcenit. Nejde ale jen o místo, kde tisíce Hradečáků mohou trávit volný čas. Jeho skutečný význam spočívá v adaptaci na klimatické změny. Díky jedinečné schopnosti regulovat hydrologický cyklus přirozeně zmírňuje extrémy, jako jsou sucho a povodně. Jeho součástí je lesopark, který harmonicky spojuje prvky původního lesa s parkovou úpravou. Aby Central park mohl i nadále sloužit nejen jako rekreační prostor, ale také jako klíčový prvek v naší strategii pro zelenější a odolnější město, je nezbytné provést cílená opatření pro jeho ochranu a podporu,“ popisuje náměstek primátorky pro oblast rozvoje města Lukáš Řádek. Za tímto účelem proto město s Komitétem pro založení a podporu Central parku plánuje podepsat memorandum.

Obě strany se v memorandu zavazují k rozvoji daného území. „Z pohledu města by mělo jít o administrativní, průzkumné a projekční činnosti. Komitét by měl zajistit spolupráci na rozvoji území nejen s vlastníky dotčených pozemků, ale s obyvateli našeho města. Naším společným cílem je vytvořit perspektivní přírodní prostor pro další generace, který bude v souladu s územním plánem nezastavěným a přírodě blízkým zázemím sídliště a města,“ uvádí náměstek primátorky pro oblast územního plánování a životního prostředí Adam Záruba. Znění memoranda na svém včerejším jednání podpořili radní města. Na svém zasedání koncem dubna jej ale budou ještě schvalovat hradečtí zastupitelé.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

První ročník sčítání motýlů zamíří také do Hradce Králové

Už za týden vypukne velké sčítání denních motýlů v České republice. Úplně poprvé se letos do něj může zapojit široká veřejnost a tedy i Hradečané. Sčítání se bude konat na jaře a v létě, první termín bude od 3. do 9. června. Cílem je zlepšit ochranu motýlů, kteří z přírody…
Čtěte více

Hradecké parky i náměstí se zabarví letničkami. Vysadí se jich desetitisíce

Zanedlouho se v hradeckých parcích objeví pestrobarevná květinová výzdoba. Přes 50 tisíc letniček vysadí v následujících týdnech zahradnice Technických služeb Hradec Králové. Různě tvarované ornamenty vytvoří z celkem 31 odrůd laděných od bílé přes oranžovou a červenou až po…
Čtěte více

Dubnovými mrazíky poškozená stromořadí se nacházejí po celém Hradci

Poškození stromů od dubnových mrazíků nehlásí jen ovocnáři a lesníci, ale mrazy poničily také stromy v parcích a podél cest. Správci městské zeleně v Hradci Králové mapují škody po jarních mrazech. Poškozená stromořadí se nachází po celém městě. Některé stromy přišly o téměř…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme