Štítky: | zeleň | Technické služby |

První ročník sčítání motýlů zamíří také do Hradce Králové

Ve městě se budou počítat motýli.
Ve městě se budou počítat motýli. | autor: TSHK

Už za týden vypukne velké sčítání denních motýlů v České republice. Úplně poprvé se letos do něj může zapojit široká veřejnost a tedy i Hradečané. Sčítání se bude konat na jaře a v létě, první termín bude od 3. do 9. června. Cílem je zlepšit ochranu motýlů, kteří z přírody rychle mizí a podpořit biodiverzitu, kterou už několik let podporují Technické služby Hradec Králové úpravou péče o městskou zeleň. Akci s názvem Motýlí půlhodinka pořádá skupina JARO ve spolupráci s vědci z České společnosti entomologické, Společnosti pro ochranu motýlů a Entomologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR.

„Budeme rádi, když se do akce Motýlí půlhodinky zapojí také hradecká veřejnost. Podpora biodiverzity je pro zeleň totiž velmi důležitá. V posledních letech proto stále ve větší míře provádí naše zahradnice a zahradníci mozaikovou seč nebo zakládají květnaté loučky,“ uvádí náměstek ředitele Technických služeb Hradec Králové Daniel Jeřábek.

Zájemci o sledování motýlů se mohou ještě před zahájením sčítání naučit rozeznávat základní druhy na webových stránkách akce www.motylipulhodinka.cz, do kterých se následně budou vkládat také výsledky pozorování. Podle organizátorů se na pozorování hodí nejlépe přírodní zahrady, louky a parky. „V Hradci máme mnoho míst, kde se dají motýli pozorovat. Pravidelně je pozorujeme zejména na květných loučkách, které se nachází na celkem čtyřech místech. Na loučkách nám v tuto chvíli sice před první sečí pomalu odkvétají kopretiny, ale stále jsou na nich další kvetoucí druhy, poskytující motýlům potravu,“ popisuje Jeřábek.

Květnaté loučky s možným výskytem motýlů najdou sčitatelé na Moravském Předměstí v ulici Na Potoce, na křižovatce ulic Milady Horákové a Palachova, v Třebši u osady Třešňovka nebo v Šimkových sadech. Z předběžných pozorování pracovníků technických služeb se na všech místech podařilo najít alespoň jeden druh motýlů. Středisko městské zeleně zájemce zároveň upozorňuje, aby při počítání loučky nepoškodili a přistupovali k nim opatrně.

Další příležitost budou mít zájemci také ve druhém termínu pozorování, který bude v letním období. „Předpokládáme, že nám do té doby louky opět rozkvetou. Vše bude ale záležet na vývoji počasí,“ uzavírá Jeřábek.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hradecké fontány začínají tryskat

K letním měsícům v Hradci Králové neodmyslitelně patří i fontány. A na patnácti místech ve městě se rozeběhnou i letos. V těchto dnech probíhá jejich předstartovní údržba. Nestčí totiž pouze otočit kohoutkem, spuštění předchází  spousta práce prakticky od podzimního…
Čtěte více

Na břehu Labe je nově servisní cyklostanice

V loňském roce získalo město Hradec Králové titul Cykloměsto Do práce na kole 2023. Spolu s oceněním získalo také první servisní cyklostanici CykloHub, kterou nyní nainstalovali technici městského mobiliáře u cyklostezky na Smetanově nábřeží. Bude vybavena kvalitním nářadím a…
Čtěte více

Hradecké parky i náměstí se zabarví letničkami. Vysadí se jich desetitisíce

Zanedlouho se v hradeckých parcích objeví pestrobarevná květinová výzdoba. Přes 50 tisíc letniček vysadí v následujících týdnech zahradnice Technických služeb Hradec Králové. Různě tvarované ornamenty vytvoří z celkem 31 odrůd laděných od bílé přes oranžovou a červenou až po…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme