Štítky: | Městská zeleň | stromy |

Dubnovými mrazíky poškozená stromořadí se nacházejí po celém Hradci

Jarní mrazíky poničily zeleň.
Jarní mrazíky poničily zeleň. | autor: TSHK

Poškození stromů od dubnových mrazíků nehlásí jen ovocnáři a lesníci, ale mrazy poničily také stromy v parcích a podél cest. Správci městské zeleně v Hradci Králové mapují škody po jarních mrazech. Poškozená stromořadí se nachází po celém městě. Některé stromy přišly o téměř všechny rašící výhonky. Jejich obnovu zachrání spící pupeny a příznivý vývoj počasí.

Podle střediska městské zeleně Technických služeb Hradec Králové (TSHK) zasáhly nejčastěji citlivější druhy stromů. „K nejvíce poškozeným stromům patří vlašské ořešáky, které byly až na výjimky významně poškozeny prakticky na celém území města. Zmínit můžeme například ořešáky v Šimkových sadech. K dalším poškozeným druhům patří katalpy, jejichž rašení bylo také narušeno mrazem téměř na všech místech. Právě o relativně mladé katalpy, které jsme vysadili například v Palachově a Mrštíkově ulici, máme největší obavy,“ uvádí k situaci náměstek ředitele Technických služeb Hradec Králové Daniel Jeřábek.

Podle zahradníků se situace liší v jednotlivých lokalitách. „Na některých místech jsme nezaznamenali téměř žádné poškození. V centru města byly podle našich pozorování mrazy mírnější. Například katalpy rostoucí v ulici Československé armády před budovou krajského soudu přečkaly jarní mrazy téměř bez úhony. Stejná situace platí i pro platany. U obchodního centra v Brněnské ulici přišly téměř o všechny výhonky. Naopak v centru není poškození platanů tak významné,“ vysvětluje Jeřábek.

Jarní mráz zasáhl nejen jednotlivé stromy, ale i stromořadí. Pracovníci TSHK nalezli mimo poškozených akátů, jasanů nebo různých druhů jehličnanů také velmi zasaženou alej jerlínů v ulici Víta Nejedlého. I s těmi by měly ale pomoct takzvané spící pupeny, které v obnově sehrají klíčovou roli. „S popálením výhonů se stromy vyrovnávají tím, že vyraší znovu ze spících pupenů. Pro vývoj stromů je to však zvýšená zátěž a bude hodně záležet na dalším vývoji počasí. Nepříznivě může regeneraci stromů ovlivnit zejména déletrvající horko a sucho. Nicméně už nyní na více místech vidíme nově rašící výhonky. Věříme proto, že se stromy do léta přirozeně obnoví bez nutnosti náhradní výsadby, kterou umíme v případě potřeby zajistit,“ uzavírá náměstek Jeřábek.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hradecké parky i náměstí se zabarví letničkami. Vysadí se jich desetitisíce

Zanedlouho se v hradeckých parcích objeví pestrobarevná květinová výzdoba. Přes 50 tisíc letniček vysadí v následujících týdnech zahradnice Technických služeb Hradec Králové. Různě tvarované ornamenty vytvoří z celkem 31 odrůd laděných od bílé přes oranžovou a červenou až po…
Čtěte více

Central park na Moravském Předměstí bude k oddechu veřejnosti sloužit i v budoucnosti

Město podpoří projekt Central parku na Moravském Předměstí. Jedná se o území severně od Husovy ulice a ulice Zámeček na Novém Hradci Králové, jehož součástí je zelený klín mezi Třebší a Moravským Předměstím. Právě tato rozsáhlá lokalita by v budoucnu měla sloužit veřejnosti k…
Čtěte více

Vánoční stromy už město má. Kdy je rozsvítí?

Velké a Masarykovo náměstí v Hradci Králové budou opět zdobit vánoční stromy. Bude se jednat o dva smrky ztepilé s výškou okolo 15 metrů. Jeden je od soukromého dárce z Předměřic nad Labem, druhý z městských lesů. Technické služby je dopraví a nainstalují na obě hradecká náměstí…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme