Zveme: Užijte si Slavnosti královny Elišky, Svátek vína nebo CIAF na letišti

Slavnosti královny Elišky.
Slavnosti královny Elišky. | autor: hradeckralove.cz

Letos již po sedmnácté navštíví město Hradec Králové jeho patronka královna Eliška Rejčka. Na její počest budou uspořádány tradiční slavnosti v pátek a v sobotu v historickém centru města. Svátek vína na soutoku se uskuteční v pátek odpoledne v Jiráskových sadech a v noci se otevře Bílá věž. V sobotu můžete obdivovat na hradeckém letišti špičkové bojové letouny v rámci CIAF 2018, v neděli například fandit hradeckým fotbalistům nebo zajít na výstavu.

Slavnosti královny Elišky

Dnes i zítra budou diváky na několika scénách na Velkém i Malém náměstí bavit středověcí muzikanti, tanečnice, kejklíři a další komedianti. Dětská scéna v Žižkových sadech nabídne malým i velkým divákům nejen netradiční hry a klání, ale též  mnoho zábavy a poučení. Uskuteční se zde mimo jiné i ukázky jezdeckého umění a sokolnictví. Program zpestří vystoupení pouličních divadel a ukázky šermířského umění středověkých rytířů. Atmosféru celé akce dokreslí rytířské ležení s bohatě vybavenou zbrojnicí. Pro hladové je přichystáno bohaté občerstvení. Součástí oslav bude též lidově-řemeslný jarmark a ukázky tradičních řemesel. Samotná královna v doprovodu své družiny vstoupí do městských bran v sobotu a ve 14 hodin přijme pod katedrálou sv. Ducha zástupce městské rady a potvrdí městu jeho městská práva, k nimž náleželo například právo vařit pivo, pořádat trhy nebo právo těžit dřevo. Slavnosti vyvrcholí v 19:30 tradičním koncertem středověké kapely Arcus, zakončeným žehnáním královny městu a závěrečným ohňostrojem. 

Svátek vína na soutoku

"Dovolujeme si Vás pozvat na již čtvrtý ročník Svátku vína na soutoku. Je skvělé vidět park v centru města, zaplněný delikatesami, koncerty a vyznavači kvalitního vína. Jsme rádi, že se díky uvědomělým návštěvníkům můžeme v tomto citlivém prostředí Jiráskových sadů potkat na čtvrtém ročníku," zvou pořadatelé. Zhruba 30 vinařství nabídne v pátek od 13 hodin vína z Čech, Moravy i zahraničí. V růžovém sadu u řeky bude připravena výstava k vinařství i program nejen pro ženy. Velký prostor bude věnován i dětským návštěvníkům.

Noční prohlídka na Bílé věži

Na mimořádných nočních prohlídkách Bílé věže spatříte město Hradec Králové z ptačí perspektivy a v působivém nočním osvětlení. Noční prohlídka se uskuteční v pátek od 20 do 24 hodin. Poslední prohlídka začne 60 minut před zavírací dobou, počet návštěvníků věže je v jednom okamžiku omezen na 30.

Zvonění na zvon Augustin

Při významných dnech se vám naskýtá ojedinělá možnost zúčastnit se zvonění na zvon Augustin přímo na Bílé věži. Sraz účastníků je vždy nejméně 15 minut před časem zvonění pod Bílou věží, který je tuto sobotu stanoven na 10. hodinu. Počet účastníků je omezen na 15, vstupenka stojí 200 korun.

CIAF 2018

CIAF je největší leteckou přehlídkou a soutěží špičkových vojenských bojových letounů v České republice. Královéhradecké letiště se v sobotu stane centrem umění vojenských letectev mnoha zemí světa a cílem tisíců fanoušků letectví z celé Evropy. Budete si moci prohlédnout proudová i vrtulová letadla a vrtulníky, stíhačky a bojové letouny z řady zemí. Své letecké umění tu předvádějí vojenští i civilní piloti, vojenská letectva i akrobatické skupiny. Atraktivní podívaná na nebi i na zemi začne v sobotu a v neděli vždy od 8 hodin. Letový program bude zahájen v 11 hodin a bude trvat do 17 hodin.

Výstava Pevnost Československo

V neděli od 14 do 17 hodin se uskuteční v Galerii Suterén slavnostní vernisáž výstavy Pevnost Československo, která připomíná 80. výročí mobilizace československé armády. Vernisáž proběhne za účasti uniformovaných členů Klubu vojenské historie a k vidění budou mimojiné i unikátní exponáty přímo z opevnění. 

Fotbalisté vyzvou Vlašim

7. kolo Fortuna: národní ligy se odehraje v neděli na Malšovickém stadionu. Votroci se utkají s FC Sellier&Bellot Vlašim, zápas začíná v 15 hodin.

Zobrazit všechny akce na tento víkend

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

ZVEME: V Hradci se bude závodit na horských kolech, "sousedat i souběhat"

Víkend v Hradci Králové nabídne kulturní i sportovní události. Fanoušci fotbalu mohou fandit hradeckým Votrokům, cyklističtí nadšenci mohou závodit na horských kolech v Prima Cupu. Na Malém náměstí se bude konat takzvané Sousedání, v rámci kterého se poběží závod na 5 kilometrů.…
Čtěte více

Augustin má zpět své srdce. Kdy zazvoní?

Srdce hradeckého zvonu Augustin, které upadlo při štědrovečerním zvonění v loňském roce, je zase zpět na svém místě. Během dnešního rána provedla opravu odborná firma AB zvony a hodiny, a to podle odsouhlaseného způsobu a rozsahu stanoveného památkáři. Zvon je znovu plně funkční…
Čtěte více

ZVEME: Bude se běhat, hrát fotbal, jíst čokoláda a řádit v maskách

O víkendu se bude v Hradci Králové sportovat i kulturně žít. Votroci odehrají derby s Pardubicemi, poběží se jarní běh v novohradeckých lesích. Ve Futuru můžete navštívit Čokoládový festival, děti můžete vzít na Velikonoční pohádku, karneval nebo koncert Štístka a Poupěnky.
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme