Za odvoz odpadu budeme platit stejně jako vloni

Ilustrační foto | Zdroj: archiv
Ilustrační foto | Zdroj: archiv

Poplatek za odpad by měl zůstat i v příštím roce pro obyvatele Hradce Králové na stejné výši jako letos. Podle vyjádření vedení královéhradecké radnice není v plánu jeho zvyšování, stejně tak se nebudou zvyšovat ani poplatky pro pejskaře. 

Hradec Králové je jedno z měst, které má nejnižší poplatky za popelnice v rámci celé republiky. Radnice často uvádí, že díky dlouhodobému třídění odpadů může město poplatky za odvoz odpadů udržovat na stejné výši a dokonce se i snižuje četnost svozu odpadů.

Ani v příštím roce se nemusí obyvatelé města Hradce Králové obávat zvýšených plateb místních poplatků, které na složenkách objeví už zhruba za půl roku ve svých schránkách. "Poplatky, které příští rok Hradečané zaplatí, kopírují letošní cifry. A to u místního poplatku ze psů, tak i u poplatku za komunální odpad," potvrdila Magdalena Vlčková, tisková mluvčí za Magistrát města Hradec Králové a ještě doplnila, že letos naběhla poplatková povinnost za odpady pro cizince s přechodným pobytem ve městě, kterou nově určuje zákon. 

Poplatek na letošní rok činil 500 korun a bude tomu tak i v roce příštím. U dětí od 7 do 14 let a vlastníků chat a chalup hradeckých občanů bude i nadále sazba poloviční, tedy 250 korun za rok. Senioři od 70 let platí jako v minulém roce 250 korun ročně. Děti do 6 let včetně celého kalendářního roku, ve kterém dovrší 6 let, jsou od poplatku osvobozeny. 

Nejčastějším místním poplatkem je platba za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů. Platí jej všechny osoby s trvalým pobytem ve městě Hradec Králové a vlastníci rekreačních staveb na území města. „Hradečané mohou za pouhou 1,50 Kč denně likvidovat legálně a pohodlně odpad tím, že ho odloží do příslušné nádoby na plast, papír, bioodpad nebo na směsný odpad. Navíc mohou rovněž využít každoročně dvakrát pořádaných velkoobjemových svozů, nebo s odpadem navštívit kterýkoliv ze čtyř sběrných dvorů,“ vysvětlil možnosti, kterými město disponuje primátor Zdeněk Fink. 

Česko očekává podstatnou změnu legislativy, která přinese výrazné zvýšení nákladů respektive poplatku za ukládání odpadů na skládky. Tyto náklady však bude nutné promítnout do poplatku, který občané hradí. Snahou města je nyní motivovat jeho obyvatele ke třídění odpadů. Nebude se pak muset likvidovat anebo ukládat tak velké množství odpadu. Poplatek by pak mohl zůstat na původní výši. "Město k tomu průběžně už vytváří občanům podmínky. Ty spočívají ve zvýšení objemu nádob na tříděný odpad a snížení docházkové vzdálenosti," doplnila ještě mluvčí radnice Magdalena Vlčková. 

O tom, jak se v Hradci Králové třídí odpad jsme psali také v článku Třídění se v Hradci osvědčuje, komunál se bude svážet méně často.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

S větším počtem návštěvníků v hradeckých lesích roste i množství odpadků

V době vládních omezení tráví většina lidí volný čas v přírodě. Ovšem nárůst pohybu obyvatel znamená pro Městské lesy Hradec Králové také větší množství odpadků. Naštěstí končí většina v odpadkových koších, ale roušky a respirátory nejsou v lesích výjimkou, uvádí Český rozhlas…
Čtěte více

Už nemusíte k oranžovým kontejnerům, město začne svážet tříděné oleje od domů

Doposud museli obyvatelé Hradce Králové s tříděnými oleji do sběrného dvora nebo k oranžovým kontejnerům, které jsou k dispozici na 53 stanovištích ve městě. Nově bude jejich třídění ještě jednodušší a navíc se rozšíří. Od 1. února bude totiž zahájen svoz přímo od rodinných…
Čtěte více

Vánoční stromky se budou do hradecké kompostárny svážet od příštího týdne

Od začátku příštího týdne začnou pracovníci technických služeb svážet vánoční stromky z hradeckých domácností. I vánočně nazdobené stromy na hradeckých náměstích již během středečních Tří králů zhasly, zaměstnanci města je již odstrojují a během víkendu a příštího týdne z…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme