Štítky: | tříděný odpad | kontejnery | odpady |

Hradečáci třídí stále více zodpovědněji. Ve městě se rozšíří síť kontejnerů

| autor: FB MMHK

Více vytříděného odpadu, který dál putuje k recyklaci, a méně odpadu mířícího na skládky. Hradečákům jde třídění odpadu dobře. Skládkového odpadu, do kterého se spolu se směsným komunálním odpadem řadí i objemný odpad, bylo ve městě vyprodukováno meziročně o téměř 1,6 tuny méně. A to právě i díky vyššímu podílu vytříděného odpadu. Oproti roku 2022, kdy se číslo zastavilo na 49,1 procenta, se v roce 2023 dostalo až na 52,6 procenta. Ve městě se bude i nadále rozšiřovat síť kontejnerů nejen pro sběr kovů, ale i použitých jedlých olejů a tuků. Dojde i na zvýšení kapacity dalších kontejnerů pro třídění.

V loňském roce vyprodukovali obyvatelé hradeckých domácností téměř 32 tisíc tun komunálních odpadů, což jsou veškeré odpady z domácností. Oproti roku 2022 jde o pokles o 873 tun, což představuje 2,7 procenta. „Během sledovaného období došlo k celkovému meziročnímu poklesu produkce takzvaných komunálních odpadů. Nejvíce nás těší dosažení výrazného poklesu produkce skládkovaných odpadů, tedy směsného komunálního odpadu a objemného odpadu. Zatímco v roce 2022 bylo odvezeno na skládku 16 702 tun těchto odpadů, v roce 2023 se jednalo o 15 140 tun. Rozdíl je tedy zhruba 1 562 tun, neboli více než 9 procent. Produkce skládkovaného odpadu v roce 2023 činila 162 kilogramů na jednoho obyvatele města. Část objemného odpadu ze sběrných dvorů, zejména čalouněný nábytek, byla předána na linku pro výrobu alternativního paliva pro cementárny. Místo skládkování byl tedy tento odpad využit energeticky,“ říká náměstek pro oblast strategického rozvoje Lukáš Řádek.

V prosinci 2022 byl na celém území města zahájen sběr biologicky rozložitelného odpadu z kuchyní, jehož produkce za rok 2023 činila téměř 300 tun. Tento odpad je využíván energeticky ve specializované bioplynové stanici. Již v průběhu roku 2024 bude na základě dosavadních zkušeností systém sběru tohoto odpadu optimalizován a rozšiřován. Skla bylo vytříděno o téměř 30 tun více, u oděvů se jednalo o patnáctitunový rozdíl. Ve městě se daří také třídit plasty, papír, rostlinný bioodpad či další složky recyklovatelného odpadu. „V roce 2023 došlo ke zlepšení poměru odděleně soustřeďovaných odpadů o 3,6 procenta na hodnotu 52,6 procenta odpadů předaných k recyklaci. V roce 2022 bylo k recyklaci předáno 49,1 procenta komunálních odpadů. Cílem je dosáhnout v roce 2025 na 60 procent a v desetiletém výhledu na přibližně 70 procent,“ říká ředitel Hradeckých služeb Martin Hušek.

Již v roce 2022 byl zaveden sběr biologicky rozložitelného kuchyňského odpadu z domácností, od loňského roku je možné vhazovat do žlutých nádob na plasty a nápojové kartony i nápojové plechovky. Otevírací doba sběrných dvorů byla pro občany rozšířena zhruba o čtvrtinu. U rodinných i bytových domů loni přibyly také stovky nových modrých nádob pro sběr papíru (423) a žlutých pro sběr plastu (467). Rozšířen byl také projekt re-use, kdy vznikl nový re-use point v centru města v Kotěrově ulici za Muzeem východních Čech. „Za rok 2023 bylo vybráno a předáno do veřejných sbírek na veřejně prospěšné ekologické projekty přibližně 400 tisíc korun, celkově od zahájení projektu v červenci 2020 bylo vybráno přes 800 tisíc korun,“ sdělil ředitel Hušek.

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hradecké služby na Slezském Předměstí zkoušejí lidem usnadnit třídění odpadu

Obyvatelé části Slezského Předměstí v Hradci Králové budou mít nejméně do konce roku snazší třídění odpadu než většina dalších lidí z hradeckých sídlišť. Společnost Hradecké služby, která se stará o svoz odpadu, totiž na všechna stanoviště s kontejnery přidala i nádoby na…
Čtěte více

Část odpadkových košů v ulicích Hradce bude na tříděný odpad

Hradec Králové chce vyzkoušet třídění přímo do odpadkových košů. S novinkou se začnou setkávat Hradečané například v parcích a na dalších místech města. Z nich se odpadky dosud netřídí a končí na skládce. První koše na třídění jsou v ulici U Labe. Teď je chce město vyzkoušet…
Čtěte více

Příští rok sáhnou hlouběji do kapes Hradečané i návštěvníci města

Život ve městě se od příštího roku zdraží. Teplo o víc než čtvrtinu, voda o 12 procent. V Hradci porostou ale i další služby, bez kterých se běžný člověk neobejde. Vyšší bude cena za popelnice a hovoří se také o zvýšení ceny jízdného v MHD. Kvůli zdražení tepla stoupne například…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme