Část odpadkových košů v ulicích Hradce bude na tříděný odpad

Takhle by mohly vypadat některé z odpadkových košů ve městě.
Takhle by mohly vypadat některé z odpadkových košů ve městě. | autor: Proficity.cz

Hradec Králové chce vyzkoušet třídění přímo do odpadkových košů. S novinkou se začnou setkávat Hradečané například v parcích a na dalších místech města. Z nich se odpadky dosud netřídí a končí na skládce. První koše na třídění jsou v ulici U Labe. Teď je chce město vyzkoušet třeba i v parcích. Informaci přináší Hradecký deník.

V Hradci Králové je 2400 odpadkových košů a ročně jimi projde 500 tun směsného odpadu. To jsou 3,5 procenta veškerých neseparovaných odpadků. „Odpad z košů se dál netřídí, je v něm vše možné od psích exkrementů, přes znečištěné hygienické pomůcky, ale i plastové kelímky, nápojové plechovky nebo sklo,“ vysvětluje ředitel Hradeckých služeb Martin Hušek. Podle něj by se daly z odpadkových košů vytřídit nejméně dvě třetiny obsahu.

„Pilotní projekt poběží šest měsíců od letošního května do října. Jde o zavedení barevných košů na třídění odpadů na vybraných místech, jako jsou parky, veřejná prostranství u muzea, nebo ve Foglarově uličce,“ připomíná náměstek hradecké primátorky Lukáš Řádek. Koše na třídění ale už dnes najdeme v nedávno otevřené ulici K Labi. Tady jich je hned několik.

Město musí ze zákona podíl nevyužitelného odpadu snižovat, jinak mu hrozí pokuty. Proto se snaží systém sběru a separace zlepšovat. V poslední době zavedlo například třídění gastroodpadu, rozšířilo provozní dobu sběrných dvorů, nebo ze žlutých kontejnerů na plasty separuje nápojové plechovky a kartony. A teď se chce zaměřit na víc než dva tisíce odpadkových košů.

„Tam, kde je dnes koš na jeden druh odpadu, přibydou další tři na papír, plast, a sklo. Vytipovali jsme místa, kde je odpadu nejvíc, kde dochází ke konzumaci jídla a pití. Třeba u dětských hřišť, mlhovišť, prostě tam, kde je větší koncentrace lidí,“ objasňuje volbu míst, kde se má novinka zkoušet, Martin Hušek. Nové barevné koše tak přibydou na celkem 22 místech.

Po půlročním testování a sběru dat se má vyhodnotit, zda dává třídění přímo do košů smysl. „V posledních letech patříme ke špičce v třídění a recyklaci. Tohle je další cesta, jak systém zlepšit. Chceme to otestovat a případně pokračovat dál,“ popisuje další postup Lukáš Řádek.

Pokud by se novinka osvědčila, rozšíří se počet míst, kde bude vedle klasického koše na směsný odpad i trojice nádob na papír, plast a sklo. „ Rozhodně ale neříkám, že všude, kde je dnes koš, budou koše na separovaný odpad. Dovedu si představit, že by to fungovalo na desítkách míst,“ dodává za Hradecké služby Martin Hušek.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hradecké služby na Slezském Předměstí zkoušejí lidem usnadnit třídění odpadu

Obyvatelé části Slezského Předměstí v Hradci Králové budou mít nejméně do konce roku snazší třídění odpadu než většina dalších lidí z hradeckých sídlišť. Společnost Hradecké služby, která se stará o svoz odpadu, totiž na všechna stanoviště s kontejnery přidala i nádoby na…
Čtěte více

Hradečáci třídí stále více zodpovědněji. Ve městě se rozšíří síť kontejnerů

Více vytříděného odpadu, který dál putuje k recyklaci, a méně odpadu mířícího na skládky. Hradečákům jde třídění odpadu dobře. Skládkového odpadu, do kterého se spolu se směsným komunálním odpadem řadí i objemný odpad, bylo ve městě vyprodukováno meziročně o téměř 1,6 tuny méně.…
Čtěte více

Poplatky za odpady půjdou od příštího roku v Hradci nahoru

Inflace i zvyšování kvality služeb v rámci nakládání s odpady stojí za navrhovaným zvýšením ceny poplatků za odpady v Hradci Králové. Od nového roku by občané města měli v základní sazbě platit 800 korun, i nadále zůstanou slevy pro děti i seniory, kteří budou platit polovinu,…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme