Štítky: | odpady | re-use |

Re-use point si lidé oblíbili. Pomáhají redukovat odpad a výnosy z nich pomáhají sázet stromy

Re-use pointy jsou oblíbené.
Re-use pointy jsou oblíbené. | autor: MMHK

Re-use point je místo v hradeckých sběrných dvorech, kam mohou lidé vozit zachovalé ale pro ně už nepotřebné věci. Zájemci si je odtud mohou za symbolické ceny odnést k dalšímu použití. Je to vlastně takový bazárek, jen ceny jsou nižší. První vznikl před dvěmi lety, nyní už jsou v Hradci čtyři a těší se oblibě. O místech píše Hradecký deník.

„V otevírací době sem mohou lidé přijít a něco si vybrat. Ceny jsou spíš symbolické, třeba hrníček je za pět korun, funkční kolo stojí 200 korun. Částku určuje naše obsluha,“ vysvětluje ředitel Hradeckých služeb Martin Hušek.

Věci, které jsou dál použitelné, mohou nabízet přímo Hradečané, když je do sběrného dvora přivezou, nebo je vytipovává obsluha. Před dvěma lety vznikl první reuse point jen ve sběrném dvoře v ulici Bratří Štefanů, dnes už jsou součástí všech čtyř. „Je to o náhodě, nedokážu říct, že by u nás lidé našli pokaždé něco konkrétního. Někdo se jde jenom podívat a nakonec odjíždí s plným autem. Třeba se skříňkou, porcelánovým servisem a bednou plnou knih,“ vyjmenovává Hušek.

Čalouněný nábytek a elektroniku se do re-use pointů nepřijímají

Jsou ale věci, které se do oběhu zpět nevrací. Třeba elektronika, matrace nebo čalouněný nábytek. „Spousta věcí se dá snadno opravit, když si s tím dá nějaký kutil práci, tak má za pár korun třeba pěknou skříňku,“ říká ředitel Hradeckých služeb. Podle něj službu využívají nejrůznější lidé. „Hodně sem letos chodili i lidé z Ukrajiny, kteří si potřebovali rychle dovybavit bydlení," podotýká.

Zájem lidí se přitom postupně zvětšuje. Je to vidět i na tržbách, které rostly s tím, jak bazárky v Hradci Králové přibývaly. „V prvním roce to bylo 4500 korun, loni už 70 tisíc korun a jen za první pololetí roku už máme 130 tisíc korun,“ vypočítává Hušek.

Utržené peníze pomáhají vysazovat stromy

Utržené peníze putují na výsadbu stromů do hradeckých lesů. „Budeme z nich obnovovat alej na stezce po Smiřické hrázi směrem na Stříbrný rybník. Je to pro nás příjemný příspěvek. Nejde jen o peníze, ale celý ten projekt pro mě dává smysl,“ myslí se ředitel městských lesů Milan Zerzán.

Podle Huška nejsou tržby to hlavní. „Vlastně díky reuse pointům předcházíme vzniku odpadů. Další aspekt je ten, že pomůžeme sociálně slabším lidem,“ dodává.

Největší reuse point je dnes na sběrném dvoře Temešvár na Pražském předměstí. Město chystá nový sběrný dvůr pro jih města na Moravském předměstí v ulici V Mlejnku. „I tam bychom chtěli mít reuse point. Mohl by být v montované hale, byl by tam i prostor pro nábytek, kola a podobně,“ plánuje Hušek.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Prodej věcí z druhé ruky vydělal Hradeckým službám 400 tisíc

Více než 400 tisíc korun získaly vloni Hradecké služby díky re-use projektu. Peníze nyní pomáhají při obnově zeleně v Hradci Králové a v městských lesích. Princip re-use, tedy opětovné využití starších věcí, funguje ve všech královéhradeckých sběrných dvorech a v centru města i…
Čtěte více

Příští rok sáhnou hlouběji do kapes Hradečané i návštěvníci města

Život ve městě se od příštího roku zdraží. Teplo o víc než čtvrtinu, voda o 12 procent. V Hradci porostou ale i další služby, bez kterých se běžný člověk neobejde. Vyšší bude cena za popelnice a hovoří se také o zvýšení ceny jízdného v MHD. Kvůli zdražení tepla stoupne například…
Čtěte více

Poplatky za odpady půjdou od příštího roku v Hradci nahoru

Inflace i zvyšování kvality služeb v rámci nakládání s odpady stojí za navrhovaným zvýšením ceny poplatků za odpady v Hradci Králové. Od nového roku by občané města měli v základní sazbě platit 800 korun, i nadále zůstanou slevy pro děti i seniory, kteří budou platit polovinu,…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme