Štítky: | Sběrný dvůr | re-use |

Projekt RE-USE v Hradci slaví úspěchy. Nově bude možné do sběrných dvorů darovat i nábytek

Do sběrných dvorů můžete darovat i zachovalý nábytek.
Do sběrných dvorů můžete darovat i zachovalý nábytek. | autor: MMHK

Od loňského jara funguje v Hradci projekt RE-USE, jehož cílem je opětovné použití drobných předmětů, což by mělo snížit množství vznikajícího odpadu. Místa, kde je možné takové zboží za drobný finanční příspěvek pořídit, se nacházejí ve sběrných dvorech Bratří Štefanů a Na Brně. Vybraná částka je vždy darována společnosti Městské lesy, která díky tomu může vysázet nové stromy. Vzhledem ke stoupající oblibě bude projekt v říjnu rozšířen o další tzv. RE-USE pointy, a to ve sběrném dvoře Temešvár, kde bude k dispozici zejména nábytek větších rozměrů.

„Projekt RE-USE tedy „opětovné použití“ funguje v Hradci Králové zhruba rok, věřím, že se už dostal do povědomí veřejnosti a tato služba se stává čím dál oblíbenější. Princip je naprosto jednoduchý, do sběrného dvora mohou lidé darovat předměty pro opětovné využití, za drobný obnos si je pak může někdo další koupit,“ říká náměstek primátora pro oblast rozvoje města Jiří Bláha.

Doposud fungovaly tzv. RE-USE pointy ve sběrných dvorech Bratří Štefanů a Na Brně. Od října dojde k rozšíření projektu o další RE-USE point ve sběrném dvoře Temešvár. Ten bude určen především na nábytek větších rozměrů. „Zatím ještě připravujeme prostory, do kterých budeme následně přesouvat regály. Budeme sem moci umísťovat nábytek větších rozměrů, to znamená například skříně, postele, stoly, židle, knihovny a podobně. Výjimkou je čalouněný nábytek, který nebudeme přijímat z hygienických důvodů. Stejně jako v ostatních RE-USE pointech i sem bude možné donést drobné předměty jako jsou obrazy, svítidla, knihy, domácí potřeby, nádobí, nářadí, sportovní potřeby a mnoho dalšího,“ uvádí Martin Hušek, ředitel Hradeckých služeb.

Kromě dalších věcí k užívání jako je dětská autosedačka nebo kočárek je možné ve sběrném dvoře nalézt funkční jízdní kola nebo součástky jízdních kol. Tato oblast by se navíc mohla do budoucna ještě rozšířit. „Již nějakou chvíli řešíme situaci s cyklovraky po městě, které jsou bez majitele a mnohdy z kola zbývá už jen rám. Do budoucna proto zvažujeme rozšíření RE-USE pointů ještě o cyklo oblast, a ačkoliv již teď nějaká kola ve sběrných dvorech jsou, mohli bychom tomu věnovat více prostoru. Zatím jednáme s Technickými službami o možnostech svozu cyklovraků po městě,“ doplňuje náměstek primátora pro oblast správy městského majetku Pavel Marek.

Vybrané finance z RE-USE pointů jsou darovány společnosti Městské lesy. „Ačkoliv byl bohužel provoz RE-USE pointů omezen covidovými opatřeními, podařilo se v loňském roce vybrat částku pět tisíc korun. Za tyto finance vysázely hradecké Městské lesy letos na jaře 600 nových sazenic dubu,“ dodává náměstek Bláha. V letošním roce už vybraná suma dosáhla téměř deset tisíc korun.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Za výtěžek z prodeje použitých věcí se nakoupilo šest stovek dubů do hradeckých lesů

Před časem Hradecké služby zřídily ve sběrném dvoře na Bratří Štefanů místo, kde lidé mohli darovat věci k dalšímu využití. Ty si pak za malou částku může koupit někdo jiný. V rámci projektu RE-USE bylo v roce 2020 vybráno téměř 4 500 korun, za kteréKč, za které městské lesy…
Čtěte více

Už nemusíte k oranžovým kontejnerům, město začne svážet tříděné oleje od domů

Doposud museli obyvatelé Hradce Králové s tříděnými oleji do sběrného dvora nebo k oranžovým kontejnerům, které jsou k dispozici na 53 stanovištích ve městě. Nově bude jejich třídění ještě jednodušší a navíc se rozšíří. Od 1. února bude totiž zahájen svoz přímo od rodinných…
Čtěte více

Díky projektu RE-USE se využijí nepotřebné věci. Hradec chce méně odpadu a nové stromy

Hradec Králové chystá projekt RE-USE, jehož smyslem je opětovné použití výrobků, a tím i menší množství odpadu. Ve dvou sběrných dvorech ve městě vznikne místo, kam budou moci lidé darovat věci k opětovnému užití, za malou částku zase poslouží někomu dalšímu. Za vybrané…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme