Štítky: | tříděný odpad | odpad | Lidl | kaufland | PET lahve |

PET láhve a plechovky půjde vrátit v určitých obchodech v Hradci

Plastové lahve i plechovky půjdou vrátit.
Plastové lahve i plechovky půjdou vrátit. | autor: PXhere

Hradečané se dočkají možnosti vracení PET lahví a hliníkových plechovek. Pilotní projekt připravuje hradecký magistrát ve spolupráci s řetězci Lidl a Kaufland. Mělo by se začít na přelomu září a října. Zákazníci budou moci vrátit jakékoliv nesešlápnuté PET lahve či plechovky, které se v Česku standardně prodávají. Za lahve nezískají peníze, ale slevu v daném obchodě na určitý sortiment. Informaci přináší Hradecký deník.

„V případě zpětného odběru PET lahví a plechovek v Hradci Králové se bude jednat o prodejnu Lidl v Brněnské ulici. Předběžně odhadujeme odstartování zpětného odběru v hradecké prodejně na přelomu září a října,“ slibuje tiskový mluvčí společnosti Lidl Tomáš Myler.

Zatím testuje řetězec zpětný odběr ve třech prodejnách v Praze, Brně a Plzni. Zákazníci mohou vrátit jakékoliv nesešlápnuté PET lahve či plechovky, které se v Česku standardně prodávají. „Není zde tudíž žádné omezení, například, že by automaty odebíraly pouze obaly zakoupené v řetězcích Lidl a Kaufland. Vracení nápojových PET lahví a plechovek rovněž není navázáno na povinnost nákupu dalších nápojů,“ dodává Tomáš Myler.

Ve vstupu do prodejny se má jen upravit automat na vracení pivních lahví. Zálohy se platit nebudou. „Dáváme zákazníkům možnost vracení si vyzkoušet. Pokud přinesou nejméně šest PET lahví nebo plechovek, tak na to dostávají slevu 20 procent na nápojový sortiment,“ vysvětlil mluvčí Lidlu. Lidé si ale se slevou nemohou vybrat cokoliv, vždy jen to, co bude řetězec za vrácené obaly nabízet právě s pětinovou slevou.

Druhá prodejna v Hradci, kde lidé dostanou možnost vracet plastové lahve a plechovky, bude Kaufland. „Co se týče přímo města Hradec Králové, jsme teprve ve fázi jednání se zástupci města. Proto vám v tuto chvíli nemohu poskytnout více informací,“ uvedla za společnost Ivana Dvořáková.

Oba řetězce mají společného majitele, systém vracení obalu testují od letošního roku, a tak se dá čekat, že to bude v Kauflandu fungovat obdobně jako v Lidlu. „Zákazník obdrží kupon na slevu na vybraný sortiment za vrácení šesti a více kusů PET lahví nebo plechovek. Může se i mixovat, například vrátí tři PET a tři plechovky,“ popisuje Ivana Dvořáková, jak vše funguje v pilotní prodejně v Praze – Michli.

Od řetězců má odebírat vrácené obaly odpadový hospodář města, společnost Hradecké služby. „Společnost Lidl a Kaufland nás oslovily o zapojení do tohoto sytému. Projekt se bude týkat dvou prodejen ve městě, kde budou pilotně sbírány právě PETky a plechovky. Jež budou následně předány svozové firmě,“ vysvětluje náměstek hradecké primátorky Lukáš Řádek s tím, že se jedná o pilotní projekt a město si otestuje, zda má pro ně smysl. „Poté, co to vyhodnotíme, rozhodneme, jestli to bude do našeho systému odpadového hospodářství trvale zavedeno,“ dodává Lukáš Řádek.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku
1.8.2023 10:07
Prokop.Karásek (neregistrovaný)
Už vidím jak lidé žbrblají.Uvítám.Budu alespoň odměněn,že třídím.Hodně malých peněz,dělá miliony.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Plechovky od nápojů bude možné od června vyhazovat do žlutých kontejnerů

Od června bude systém třídění odpadů v Hradci Králové znovu o něco přívětivější a jednodušší. Obyvatelé města budou moci kovové obaly od nápojů, které se dají velmi dobře recyklovat, vhazovat také do žlutých kontejnerů spolu s plastovým odpadem. Kovové konzervy od potravin nebo…
Čtěte více

Nádoby na gastroodpad jdou na dračku, město koupí další

Od ledna si mohou občané Hradce Králové vyzvedávat speciální nádoby na sběr gastroodpadu do domácností. S ohledem na velký zájem veřejnosti o tuto službu se město chystá dokoupit dalších zhruba tři tisíce kusů. Finance na jejich pořízení na svém úterním zasedání schválili radní…
Čtěte více

Nádoby na gastroodpad budou po celém Hradci. Můžete jej třídit

V tomto týdnu začínají Hradecké služby po městě postupně rozmísťovat 205 speciálních nádob na třídění gastroodpadu, neboli biologicky rozložitelného odpadu z kuchyní. Umístěny budou na stálých stanovištích separace, kde je možné třídit i další odpad. Speciálně…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme