Třídění se v Hradci osvědčuje, komunál se bude svážet méně často

Hradečané berou třídění vážně
Hradečané berou třídění vážně

Pohodlný způsob třídění odpadu si mohli v poslední době vyzkoušet občané Svinar, Malšovy Lhoty a historického centra města Hradec Králové. Město ve spolupráci s Hradeckými službami dalo tamním zájemcům možnost získat zdarma nádoby na papír a nádoby nebo pytle na plasty.

Město nyní uvažuje o rozšíření projektu i pro ostatní Hradečany ve vybraných částech města. Tříděním se totiž může podstatně zlevnit likvidace zbytkového komunálního odpadu a to se následně odrazí také na poplatcích za popelnice. 

Třídění se osvědčuje, proto se může snížit svoz komunálního odpadu

Úspěšné výsledky třídění odpadků přiměly Hradecké služby k tomu, že od 1. září do konce tohoto roku zkusí snížit interval svozu komunálního odpadu v Malšově Lhotě a ve Svinarech. „V první části projektu občané dostali možnost dobrovolně třídit použitý papír, plasty a rostlinnou biomasu, které jsou jim odváženy přímo od dveří jejich domů,“ popsal Radek Sokol, odpadový hospodář města Hradec Králové. Město si tak chtělo ověřit, zda mezi občany bude zájem o tento způsob třídění a zda je použitelný v různých částech města s různou zástavbou.

Mimojiné došlo ke zvýšení množství vytříděných složek komunálního odpadu a zlepšení čistoty odpadů předávaných k dalšímu využití. Stejně tak se zmenšil nepořádek na ulicích tam, kde nelze nekonečně množit nádoby.

Od září se bude komunální odpad vyvážet jednou za dva týdny

Projekt je podle vedení města Hradce Králové výhodný a osvědčil se a zastupitele to přivedlo k myšlence jej rozšířit na celé území města. „Na základě úspěšných výsledků třídění jsme se od 1. září do konce tohoto roku rozhodli ověřit možnost snížení intervalu svozu komunálního odpadu v Malšově Lhotě a ve Svinarech. Díky poklesu množství zbytkového odpadu budou nádoby odváženy pouze jedenkrát za dva týdny,“ vysvětluje dále Radek Sokol.

Informační letáky už občané obdrželi v těchto lokalitách do svých schránek. „Je na místě občany těchto částí pochválit za to, že se naučili systém správně využívat. Je to pro ně už běžná věc,“ dodal Radek Sokol. Dále bude na tahu městské zastupitelstvo, které po uplynutí této zkušební doby rozhodne, zda se systém třídění rozšíří i na zbytek města, konkrétně do částí, kde jsou k tomu vhodné podmínky. Zástupci města i Hradeckých služeb poukazují na to, že svoz komunálního zbytkového odpadu jednou za dva týdny není žádným experimentem, ale běžnou praktikou také v jiných městech.  

Proč třídit odpady? Může to snížit i poplatky na popelnice

Je to především příprava na novou legislativu a také snaha snížit náklady města na svoz. „Dnes snad již nikdo nepochybuje, že třídění odpadů je prospěšné. Zatím si však málokdo uvědomuje, že je i nezbytné. Z pohledu nákladů města je to jediná cesta jak udržet poplatek pro občany na částce podobné dnešním 500 Kč na osobu,“ hodnotí pozitivně třídění Radek Sokol. 

Podle tiskové mluvčí Magistrátu města Hradec Králové se zatím neuvažuje o zvýšení poplatku za odpad na příští rok. "Město by uvítalo, kdyby se lidé naučili ještě více třídit a v budoucnu by tak mohlo komunálního odpadu být obecně ještě méně, než je tomu teď," doplnila Magdalena Vlčková, mluvčí radnice.

Víte, jak správně třídit odpady?

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Vánoční stromky se budou do hradecké kompostárny svážet od příštího týdne

Od začátku příštího týdne začnou pracovníci technických služeb svážet vánoční stromky z hradeckých domácností. I vánočně nazdobené stromy na hradeckých náměstích již během středečních Tří králů zhasly, zaměstnanci města je již odstrojují a během víkendu a příštího týdne z…
Čtěte více

Koronavirus opět omezil školy, provoz MHD a magistrát je otevřen jen dva dny v týdnu

Od začátku nového roku ve městě jsou opět kvůli koronavirové nákaze omezeny služby týkající se veřejného života.Je znovu omezený provoz základních škol, prezenčně studují děti prvních a druhých ročníků, ostatní mají distanční výuku. Mateřské školy zůstávají otevřené. Omezena je…
Čtěte více

Městské poplatky se v Hradci letos zvyšovat nebudou, dražší bude teplo a voda

Za poplatky, které vybírá město, obyvatelé Hradce Králové tento rok nezaplatí peníze navíc. Ve městě se zvýší cena tepla a stoupne také vodné a stočné. Lidé v třípokojovém bytě si ale za rok za teplo při průměrné spotřebě připlatí necelých 300 korun. Podle společnosti Tepelné…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme