Štítky: | tříděný odpad | kavárna | káva | odpad |

Vratné kelímky na kávu? Už je můžete využívat i v Hradci

Vratné kelímky jsou nově i v Hradci Králové.
Vratné kelímky jsou nově i v Hradci Králové. | autor: Fb Otoč kelímek

Vratné kelímky už dorazily i do Hradce Králové. Trápí vás obrovské množství odpadů, co naše společnost denně vyprodukuje? Pokud se vám to nelíbí a ještě k tomu rádi pijete kávu, můžete jeden z kroků minimalizace odpadu udělat už i v našem městě. Původně olomoucký projekt mohou totiž lidé nově využívat také v Hradci Králové. Město na východě Čech se tak připojí k Praze, Brnu, Ostravě, Zlínu a řadě dalších míst, kde systém od loňského roku funguje. Informaci přináší Český rozhlas Hradec Králové.

„V posledních týdnech jsme zaznamenali enormní velký zájem o naše řešení a jsme moc rádi, že můžeme začít fungovat v dalším krajském městě. Díky našim partnerům z Café Na kole, Bio Central, Cona Coffee a To Je Bistro se používaní jednorázových kelímků na kávu může stát minulostí i v Hradci Králové," říká k tomu iniciátor projektu Jan Havránek ze společnosti Půjčovna kelímků s.r.o.

Otoč kelímek, první český systém vratných kelímků vzniknul v červnu 2018 v Olomouci jako projekt kaváren Kafé Kodó, Naše Café a Café La Fée. V průběhu několika týdnů se připojila většina olomouckých kaváren a ozvala se řada podniků z celé republiky. Projekt se tak od 3. prosince rozšířil i do Prahy, Brna, Ostravy, Zlína a řady dalších měst. A nově i do Hradce Králové.

Vratný kelímek si koupíte za 50 korun, pak si do něj koupíte kávu, odejdete a v jednom ze zapojených podniků můžete kelímek zase vrátit a zálohu dostanete zpátky.

V Česku už j zapojeno více než 100 míst a každý týden se přidávají další. Jejich seznam najdete na webových stránkách projektu www.otockelimek.cz

Modré kelímky jsou vyrobeny v Německu ze snadno recyklovatelného polypropylenu, který je velmi odolný, zdravotně nezávadný a má veškeré potřebné certifikace na styk s jídlem a pitím. Každý takový kelímek dokáže za svůj život nahradit zhruba 500 až 600 kelímků jednorázových.

Je to neuvěřitelné, ale každý rok se v České republice spotřebují desítky miliónů jednorázových a obtížně recyklovatelnéých kelímků na kávu, a absolutní většina z nich pak skončí na skládce nebo spalovně.


Seznam zapojených kaváren v Hradci Králové:

Café Na kole, Velké náměstí 130/24
Centrální kinoBio Central, tř. Karla IV. 774
Cona Coffee, Velké nám. 139
Cona Coffee, S. K. Neumanna 726
To Je Bistro, Pospíšilova 299

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

S větším počtem návštěvníků v hradeckých lesích roste i množství odpadků

V době vládních omezení tráví většina lidí volný čas v přírodě. Ovšem nárůst pohybu obyvatel znamená pro Městské lesy Hradec Králové také větší množství odpadků. Naštěstí končí většina v odpadkových koších, ale roušky a respirátory nejsou v lesích výjimkou, uvádí Český rozhlas…
Čtěte více

Už nemusíte k oranžovým kontejnerům, město začne svážet tříděné oleje od domů

Doposud museli obyvatelé Hradce Králové s tříděnými oleji do sběrného dvora nebo k oranžovým kontejnerům, které jsou k dispozici na 53 stanovištích ve městě. Nově bude jejich třídění ještě jednodušší a navíc se rozšíří. Od 1. února bude totiž zahájen svoz přímo od rodinných…
Čtěte více

Vánoční stromky se budou do hradecké kompostárny svážet od příštího týdne

Od začátku příštího týdne začnou pracovníci technických služeb svážet vánoční stromky z hradeckých domácností. I vánočně nazdobené stromy na hradeckých náměstích již během středečních Tří králů zhasly, zaměstnanci města je již odstrojují a během víkendu a příštího týdne z…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme