Štítky: | tříděný odpad | kavárna | káva | odpad |

Vratné kelímky na kávu? Už je můžete využívat i v Hradci

Vratné kelímky jsou nově i v Hradci Králové.
Vratné kelímky jsou nově i v Hradci Králové. | autor: Fb Otoč kelímek

Vratné kelímky už dorazily i do Hradce Králové. Trápí vás obrovské množství odpadů, co naše společnost denně vyprodukuje? Pokud se vám to nelíbí a ještě k tomu rádi pijete kávu, můžete jeden z kroků minimalizace odpadu udělat už i v našem městě. Původně olomoucký projekt mohou totiž lidé nově využívat také v Hradci Králové. Město na východě Čech se tak připojí k Praze, Brnu, Ostravě, Zlínu a řadě dalších míst, kde systém od loňského roku funguje. Informaci přináší Český rozhlas Hradec Králové.

„V posledních týdnech jsme zaznamenali enormní velký zájem o naše řešení a jsme moc rádi, že můžeme začít fungovat v dalším krajském městě. Díky našim partnerům z Café Na kole, Bio Central, Cona Coffee a To Je Bistro se používaní jednorázových kelímků na kávu může stát minulostí i v Hradci Králové," říká k tomu iniciátor projektu Jan Havránek ze společnosti Půjčovna kelímků s.r.o.

Otoč kelímek, první český systém vratných kelímků vzniknul v červnu 2018 v Olomouci jako projekt kaváren Kafé Kodó, Naše Café a Café La Fée. V průběhu několika týdnů se připojila většina olomouckých kaváren a ozvala se řada podniků z celé republiky. Projekt se tak od 3. prosince rozšířil i do Prahy, Brna, Ostravy, Zlína a řady dalších měst. A nově i do Hradce Králové.

Vratný kelímek si koupíte za 50 korun, pak si do něj koupíte kávu, odejdete a v jednom ze zapojených podniků můžete kelímek zase vrátit a zálohu dostanete zpátky.

V Česku už j zapojeno více než 100 míst a každý týden se přidávají další. Jejich seznam najdete na webových stránkách projektu www.otockelimek.cz

Modré kelímky jsou vyrobeny v Německu ze snadno recyklovatelného polypropylenu, který je velmi odolný, zdravotně nezávadný a má veškeré potřebné certifikace na styk s jídlem a pitím. Každý takový kelímek dokáže za svůj život nahradit zhruba 500 až 600 kelímků jednorázových.

Je to neuvěřitelné, ale každý rok se v České republice spotřebují desítky miliónů jednorázových a obtížně recyklovatelnéých kelímků na kávu, a absolutní většina z nich pak skončí na skládce nebo spalovně.


Seznam zapojených kaváren v Hradci Králové:

Café Na kole, Velké náměstí 130/24
Centrální kinoBio Central, tř. Karla IV. 774
Cona Coffee, Velké nám. 139
Cona Coffee, S. K. Neumanna 726
To Je Bistro, Pospíšilova 299

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hradečákům možná do budoucna pomůže v třídění odpadu mobilní aplikace

Za poslední dva roky stoupá v Hradci Králové celková separace odpadu, ze kterého se vytřídí více než 50 % papíru, plastu a skla. Meziročně dochází také ke zvýšenému množství sběru elektrospotřebičů. Ačkoliv odpadu ve městě přibývá, patří Hradec stále mezi města s vysokým poměrem…
Čtěte více

Věci k dalšímu užití je možné poskytnout i v Hradci. Výtěžek půjde na nové stromy

V Hradci Králové začal fungovat nový projekt RE-USE, jehož smyslem je opětovné použití výrobků a tím zmenšení množství vznikajícího odpadu. Ve sběrném dvoře Bratří Štefanů vzniklo místo, kam mohou lidé darovat věci k opětovnému užití. Ty pak může za malou částku koupit někdo…
Čtěte více

Díky projektu RE-USE se využijí nepotřebné věci. Hradec chce méně odpadu a nové stromy

Hradec Králové chystá projekt RE-USE, jehož smyslem je opětovné použití výrobků, a tím i menší množství odpadu. Ve dvou sběrných dvorech ve městě vznikne místo, kam budou moci lidé darovat věci k opětovnému užití, za malou částku zase poslouží někomu dalšímu. Za vybrané…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme