Štítky: | Orlice | řeka | čištění | vodáci | dobrovolníci |

Více než tři stovky vodáků čistily Orlici a vylovily kolem čtyř tun odpadků

Dobrovolníci se ani tentokrát nestačili divit, co všechno jsou lidé schopní do řeky vyhodit.
Dobrovolníci se ani tentokrát nestačili divit, co všechno jsou lidé schopní do řeky vyhodit. | autor: hradectivodaci.cz

Plasty, igelitky, pneumatiky, kola, ale i lednička či postel. To vše vylovili vodáci z řeky Orlice, uvedl Hradecký deník. Koncem dubna se již podesáté konalo dobrovolnické čistění, které obsáhlo zhruba 70 kilometrů dlouhý úsek na Divoké a Tiché Orlici.

Přestože meandry Přírodního parku Orlice lákají každoročně davy vodáků a milovníků přírody, mnozí si z malebných zákoutí dělají bezostyšně skládku. Před čtrnácti dny vylovili dobrovolníci, kterých se sešly více než tři stovky, z Orlice asi čtyři tuny odpadu. 

„Nejvíce je znečištěný úsek ve spodní části, kde je proud pomalejší a vytváří ramena a meandry," řekl Hradeckému deníku organizátor akce Jiří Roušavý s tím, že potřebnou podporu poskytuje nejenom tradičně kraj, ale i samosprávy. Finančně na úklid přispívá i Povodí Labe a další soukromé společnosti.

„Rostoucí množství komunálního odpadu ve vodních tocích je zřetelnější od doby, kdy se masivně začaly používat jednorázové obaly," uvedla mluvčí Povodí Labe Jana Buriánová a dodala, že odpadky zdaleka nejsou zavaleny jen břehy Orlice, ale většina krajských řek a toků.

Preventivních opatření, která by ochránila koryto řeky a jeho okolí před hříšníky, moc není. Pomoci by mohla snad jenom celospolečenská osvěta.

„Správce toku nemá vodní stráž. Větší odpady se na březích nebo v řece objeví většinou pod pláštíkem noci, menší odpady přibývají kvůli nekázni lidí, kteří si pletou vodní tok s odpadkovým košem," dodala Buriánová. A přidala radu. Účinnou prevencí je zapojit děti ze škol do samotného sběru odpadů. Možná z nich pak vyrostou lidé, kterým nebude lhostejný stav přírody.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Loděnice u Orlice už je hotová, zbývá upravit okolí

Od loňského léta probíhá na pravém břehu řeky Orlice výstavba nové kanoistické loděnice. Budovu již řemeslníci v zimě dokončili, nyní je třeba dodělat ještě terénní úpravy včetně nového vjezdu. Město nyní řeší nájemce budovy. Téměř celý objekt bude v nájmu vodáků z Tělocvičné…
Čtěte více

Komunitní zahrada Střelák funguje. Čeká se na první úrodu

Ve vysokých truhlících v parku u domu kultury Střelnice zrají jahody a rozkvétají rajčata. S nápadem vytvořit komunitní zahradu přišel spolek Souhra a pomohla Komise místní samosprávy Pražské Předměstí-sever. Už v květnu brigádníci smontovali truhlíky a naplnili je zeminou i…
Čtěte více

Nová loděnice na břehu Orlice by se mohla začít stavět už v létě

Hradečtí vodáci se mohou pomalu těšit na novou loděnici na břehu řeky Orlice, která by měla nahradit tu stávající. Radní města včera projednali výsledek výběrového řízení na zhotovitele stavby s nabídkovou cenou necelých dvacet milionů korun bez DPH. Pokud zastupitelé vybraného…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme