Zveme: O víkendu můžete pomoci malým autistům, navštívit pravěk nebo vyčistit Orlici od odpadků

Dobročinná akce nejen pro děti s poruchou autistického spektra se uskuteční už počtvrté na pláži rybníka Biřička.
Dobročinná akce nejen pro děti s poruchou autistického spektra se uskuteční už počtvrté na pláži rybníka Biřička. | autor: SPORTeM.info

Víkend tentokrát zahájí páteční monstrózní akce Hradecký Majáles coby oslava jara a studentského života. Dopolední majálesový průvod a volba krále i Miss Majáles vyvrcholí koncertním maratonem v Šimkových sadech. V sobotu a v neděli můžete navštívit interaktivní program Sůl nad železo ve všestarském archeoparku. Pokud patříte mezi vodáky, přiložte ruku k dílu při tradiční akci čištění koryta a břehů řeky Orlice. V sobotu můžete vyšplhat spolu s průvodcem na Bílou věž nebo fandit hradeckým fotbalistům. V neděli pak můžete podpořit děti s poruchou autistického spektra během kolem rybníka Biřička.

Hradecký Majáles začne průvodem

Majálesový průvod startuje v pátek v 11:30 na Baťkově náměstí, odkud se vydá směrem na Masarykovo náměstí, ulicí Švehlova a Československé armády až do ulice Šimkova, odtud už to je jen pár kroků do Šimkových sadů, kde se v pravé poledne otevírá festivalový areál. Na pódiích vystoupí například Aneta Langerová, Tomáš Klus, Jelen, No Name, Skyline, Wohnout, Sto zvířat a mnoho dalších kapel. Ovšem vstupenky byly beznadějně vyprodané už tři měsíce před konáním akce.

Komentovaná prohlídka Bílé věže

V pátek bude možné navštívit hradeckou dominantu a kromě již klasických reálií si poslechnout také poutavý výklad průvodce, a to nejen o historii Bílé věže. Sraz návštěvníků je v 17 hodin před Bílou věží, vstupné je sto korun, kapacita je omezena.

Sheldonův Modroběh na Biřičce

Čtvrtý ročník dobročinné akce nejen pro děti s poruchou autistického spektra se uskuteční tradičně na pláži rybníka Biřička v neděli od 9 hodin. Děti buď samy, nebo s doprovodem absolvují jednoduchou zhruba dvoukilometrovou trať vylepšenou lampionky z orientačního běhu, takže se pobaví a zároveň během závodu hned několikrát zažijí pocit úspěchu.  “A právě pro jejich radost a pro podporu jejich rodičů tuto akci pořádáme,” řekl hlavní organizátor Miroslav Kronika. “Nic za to nemáme, ale stačí se podívat na tu dětskou radost a zároveň vnímat ohromnou životní sílu jejich rodičů - a jsme odměněni na celý rok dopředu.”

Vodáci zbaví řeku odpadků

Projekt s názvem Řeky nejsou smetiště pořádaný Klubem dětí a mládeže Hradec Králové má před sebou jubilejní desátý ročník. Během víkendové akce odstraní dobrovolníci odpad z vytipovaných lokalit Přírodního parku Orlice. Čištění koryta a břehů bude probíhat v úsecích Doudleby nad Orlicí – Hradec Králové (56 km) a Nová Ves – Albrechtice nad Orlicí (15 km). Od roku 2008, kdy se tato akce konala poprvé, se podařilo vysbírat přes 42 tun odpadu, které byly následně odvezeny na skládku. Jen za loňský rok to přitom bylo devět tun. Účast na úklidu vyžaduje určité vodácké zkušenosti, organizátoři zajistí pracovní a ochranné pomůcky, jako jsou rukavice, pytle či háky, zapůjčí vodácké vybavení, i když vlastní je vítáno, dopravu podél řeky, stravu a triko s logem akce. Ubytování je možné ve vlastním spacáku na karimatce.

Sůl nad železo v archeoparku

Že sůl je nad zlato, to víme. Ale jak sůl souvisí s dobou, kdy se v pravěku našeho území objevilo první železo? A co se v té době dělo v Evropě? Na tyto otázky odpoví víkendová akce v Archeoparku pravěku ve Všestarech nedaleko Hradce Králové. Otevřeno je od 9 do 17 hodin. Komentovaná interaktivní projekce k tématu je plánována vždy na 12. a 15. hodinu, ukázka výpalu keramiky řeckého/antického typu na 10. a 13. hodinu, ukázka výbavy kočovných Skytů začíná v sobotu ve 14 a v neděli v 11 hodin. Uvidíte i výrobu soli a práci s nejstarší železnou sekerkou, výrobu halštatské keramiky, výbavu knížecího hrobu, přípravu mouky na mlýnku řeckého typu, výrobu diadému "princezny" z Býčí skály, děti si zkusí vyrobit kultovní závěsek a bylinnou sůl. Dozvíte se také tajemství Býčí skály, což je detektivní příběh nejenom pro děti.

Votroci se utkají s Libercem

Královéhradečtí fotbalisté se ve 25. kole ePojisteni.cz ligy 2016-17 utkají s FC Slovan Liberec. Zápas se uskuteční v sobotu v 17 hodin na Malšovickém stadionu.

Zobrazit všechny akce na tento víkend

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hradec bude mít jako desátý v republice fotbalovou akademii při FC Hradec Králové

Vznik Regionální fotbalové akademie (RFA) v Hradci Králové stvrdili už svými podpisy hejtman Martin Červíček, primátor Alexandr Hrabálek a generální sekretář Fotbalové asociace ČR Jan Pauly. Založení akademie, která bude od září tohoto roku fungovat při FC Hradec Králové, je…
Čtěte více

Díky městským dotacím se tenisté dočkají nové antuky a další sportovci tribun či šaten

Mezi provozovatele sportovišť rozdělí město Hradec Králové dotace ve výši více než 4,16 miliony korun. Třeba TJ Sokol Hradec Králové bude moci zastřešit tribuny a hlasatelny a tenisté se dočkají generální rekonstrukce a výměny povrchů devíti antukových kurtů. Město tak…
Čtěte více

Filharmonie vrací částky předplatného, ale také plánuje novou sezónu

Hradecká filharmonie od nového roku vrací částky za zrušené koncerty a s telefonáty přicházejí osobní příběhy jednotlivých návštěvníků. Život bez kultury je hlavně pro abonenty, kteří nevyužívají internet, náročný. Filharmonie ale i v této nejisté době plánuje a připravuje novou…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme