Štítky: | zeleň | Městská zeleň |

U Orlice se bude kácet méně, povodí ustoupilo kritikům

Proti kácení se ve městě uskutečnilo několik demonstrací. |Zdroj: facebook Nechceme holé břehy
Proti kácení se ve městě uskutečnilo několik demonstrací. |Zdroj: facebook Nechceme holé břehy

Více než rok trvající spor mezi Povodím labe, královéhradeckým krajským úřadem a veřejností o kácení stromořadí podel toku řeky Orlice nakonec s největší pravděpodobností skončí smírem. Petici proti likvidaci stromů, kterou zrealizovalo hnutí Nechceme holé břehy, podepsalo vloni přes 11 tisíc lidí. Záměr Povodí se nelíbil ani zástupcům města a orcháncům přírody. Firma nakonec ustoupila – v první etapě padne jen 29 stromů. 

Opakované demonstrace, petice, kterou podepsalo 11590 lidí a masivní kampaň na sociálních médiích. Tak od podzimu předloňského roku bojovali lidé z iniciativy Nechceme holé břehy proti původnímu záměru Povodí Labe, které chtělo vykácet celkem 300 vzrostlých stromů podel řeky Orlice. (Více v tomto článku) Poslední varianta plánu počítala s vykácením 156 stromů 3 etapách. V té první jich mělo k zemi padnout 39. To se ale nelíbilo jak široké veřejnosti, tak ani zástupcům města. „V rámci našich možností se budeme s odborem životního prostředí snažit tuto činnost omezit. Město musí na každý strom, který je třeba pokácet byť i kvůli realizaci staveb veřejně prospěšných, nechat zmapovat, udělat různé odborné skeny a posudky,“ řekl už dříve primátor města Zdeněk Fink. Stromy se ale nenachází na pozemku města, nýbrž Povodí Labe. To se ohání bezpečností obyvatel v případě povodní.

Vyjednávání firmy s odpůrci se ale nakonec vedlo ke kompromisu. „Zhruba 10 stromů se z kácení v úvodní etapě vyjme. Pokud vůbec dojde ke druhé a třetí etapě, budou muset následovat další žádosti povodí,“ uvedl pro Idnes.cz zastupitel Adam Záruba. „Ke kácení jsou navrženy stromy zejména z pěstebních důvodů a dále stromy, které vykazují výrazně zhoršenou vitalitu, špatný zdravotní stav a stromy s narušenými statickými poměry,“ řekla Idnesu tisková mluvčí Povodí Labe Jana Burianová. Dokonce i organizátor petice Jaroslav Hamáček je s výsledkem jednání spokojený. „Je pravda, že ne se vším souhlasíme, ale domluvili jsme se na celkem rozumném kompromisu a nelze zabránit tomu, aby se na hrázi nepokácel ani jeden strom,“ řekl pro Idnes.cz.

V Hradci Králové je tedy, zdá se, dobojováno. Ochránci přírody by ale neměli „usnout na vavřínech" – Povodí totiž požádalo o povolení ke kácení dalších vzrostlých stromů podel Orlice u obcí Krňovice, Blešno, Albrechtice či Petrovice.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hradec vysází stovky stromů a přibydou nové druhy květin, třeba krásenky

Stovky nových stromů, desítky druhů květin a návrat k mozaikovému sečení chystají na letošní rok Technické služby Hradec Králové. S první výsadbou stromů se začne na jaře, kdy se obmění část jehličnanů. Výsadba listnatých stromů je pak připravena na podzim. V létě…
Čtěte více

Na chodníku podél Gočárovy třídy nahradí popraskaný asfalt dlažba z mozaiky

Chodník podél Gočárovy třídy mezi ulicemi Letců a Břetislavova se možná ještě letos dočká nového povrchu. Tamní asfalt už je nevyhovující, je hodně popraskaný a místy chybí úplně. Spolu s ním bude komunikaci zdobit i nová zeleň. Asflat vystřídá dlažba z mozaiky. Práce v hodnotě…
Čtěte více

Hradec Králové dá 60 milionů do projektů na hospodaření s vodou

Jak chce Hradec Králové bojovat s dlouhodobým suchem? V následujících třech letech investuje téměř 60 milionů korun do opatření, která by měla přispět k zadržování vody v krajině na území města. Do roku 2022 chce vysadit novou zeleň, rekonstruovat jezírka, parky a…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme