Více než 16 milionů. Tolik chce stavební firma od města za opuštění Střeziny

Na Střezině se práce zastavily.
Na Střezině se práce zastavily. | autor: strezina.cz

Hradecká základní umělecká škola Střezina se nově opravených pavilonů jen tak nedočká. Její rekonstrukce drhne od samého počátku a situace se vůbec nelepší. Spíše naopak. Společnost Prima, která zakázku na rekonstrukci získala a po několika měsících skončila, chce nyní po hradeckém magistrátu více než 16 milionů korun. Firma chce tuto částku za odstoupení od smlouvy. Suma podle Primy čítá neproplacené stavební práce a ušlý zisk. Vedení města považuje částku za přemrštěnou. Informaci přinesla Česká televize.

Za dobu, kdy Prima na rekonstrukci pracovala, prostavěla 1,6 milionu korun. Po radnici chce však 16 milionů. Do této částky stavební firma zahrnuje neproplacené stavební práce a ušlý zisk. „S proplacením toho, co se skutečně prostavělo, nemáme sebemenší problém. Ale na 16 milionech se asi neshodneme. Pokud budeme firmě Prima platit nějaké finanční prostředky, tak to musí mít oporu v zákonech, musí to být jednoznačně doložitelné a obhajitelné před zastupiteli,“ nechal se slyšet náměstek primátora Jindřich Vedlich, který požadavek Primy považuje za vstupní návrh budoucích jednání. Doufá, že nalezne řešení, se kterým budou souhlasit obě strany.

Vedení města chce nyní co nejdříve zahájit výběrové řízení na novou stavební firmu, aby se rekonstrukce mohla znovu zahájit v příštím roce. Zatím však ještě magistrát ani nepřevzal staveniště, což může znamnat další zdržení. „Již dvakrát jsme Primu k tomuto kroku vyzvali, ale ta zatím staveniště oficiálně městu nevrátila,“ doplnil Jindřich Vedlich.

Nákladnou rekonstrukci za bezmála 160 milionů korun zastavil na konci června spor mezi hradeckou radnicí a firmou Prima. Ta po vleklých sporech od kontraktu odstoupila. Podle ní totiž byla chybná projektová dokumentace a kvůli závažným chybám se nedá stavět. Podle Vedlicha se firma s projektovou dokumentací seznámila a sdělila, že je připravena rekonstrukci školy realizovat.

Střezina v současné době sídlí ve třech objektech - v ulici Na Střezině, v areálu bývalé základní školy Jih a v Třebechovické ulici, kde se vyučuje literárně-dramatický, částečně i výtvarný obor a sídlí tam Divadlo Jesličky Josefa Tejkla. Školu navštěvuje více než dva tisíce žáků a je největší v České republice. O důstojné prostory její ředitel Karel Šust usiluje už mnoho let. "Bohužel tuto situaci nemůžeme z naší pozice nijak ovlivnit, což mě velmi mrzí. V tomto čase už podle plánů měla finišovat rekonstrukce pavilonu, kde měl sídlit výtvarný obor. Místo toho máme v areálu školy jen staveniště a nikdo neví, na jak dlouho," řekl Karel Šust.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Podloubí na Velkém náměstí by se mělo začít opravovat v příštím roce

Opravami podloubí, ulic V Kopečku a Rokitanského a náměstí Jana Pavla II. by měla začít revitalizace Velkého náměstí v historickém centru Hradce Králové. Vedení radnice má připravený nový plán oprav této části historického centra a nyní má k dispozici revizi a doplnění studie…
Čtěte více

V pátek se v hradeckých školách bude učit

V úterý ministr zdravotnictví doporučil ředitelům základních a středních škol vyhlásit na pátek 25. září ředitelské volno. Rozhodnutí uzavřít městské základní školy bylo ponecháno na ředitelích, mezi kterými došlo ke shodě. Výsledkem je, že všechny hradecké základní školy…
Čtěte více

Do hradeckých základních škol jdou desítky milionů. Žáci dostanou modernizované učebny i jídelny

Hradecké školy se během letních prázdnin promění, pro žáky budou připravené modernizované učebny a vybavení, v některých školách dojde k zásadním opravám nebo investicím do nového gastro zařízení. Na většině škol již byly stavební práce zahájeny. Kromě rozsáhlé…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme