Štítky: | Hudba | Střezina |

Smiling String Orchestra z hradecké Střeziny je nejlepším orchestrem ZUŠ v republice

Orchestr Absolutním vítězem.
Orchestr Absolutním vítězem. | autor: archiv ZUŠ

O víkendu (10. a 11. května) se v Olomouci v sále Moravské filharmonie uskutečnilo národní kolo celostátní soutěže Základních uměleckých škol ve hře smyčcových souborů a orchestrů. V obrovské konkurenci 26 hudebních těles z celé republiky si do Hradce Králové odvezl titul absolutního vítěze Smiling String Orchestra ze ZUŠ Střezina.

Porotu mladí hudebníci, které vede dirigent Mikuláš Ježek, oslovili svým provedením dvou náročných skladeb - 2. větou Orchestrálního kvartetu D dur Karla Stamice a 1. větou 7. symfonie Felixe Mendelssohna-Bartoldy. A také tím, že jsou skutečně usmívající se orchestr. I přes samozřejmý respekt ze soutěže totiž jejich vystoupení nepostrádalo pozitivní náboj a úsměv na rtech.

„Jsem vděčný za děti, že mohly prožít tu vlnu nadšení a pozitivní energie. Byla to odměna za hodiny cvičení, neustálého opakování a cizelování skladeb. Odměna za jejich poctivý přístup,“ popsal první okamžiky po vyhlášení výsledků  dirigent Mikuláš Ježek.

Smiling String Orchestra přitom nepatřili k nejstarším účastníkům soutěže. Hrají v něm děti od 13 do 18 let, jejich věkový průměr je 15,9 let. A je to mladý orchestr i datem vzniku. Dirigent Mikuláš Ježek ho založil při svém příchodu na hradeckou školu před pouhými pěti lety. Od skromných začátků vyrostli z dětí skvělí hudebníci, kteří  již vystupovali na řadě koncertů. V loňském roce si je ke spolupráci vybral houslový virtuos Pavel Šporcl, vydali CD s filmovou hudbou Rachel Portman a letos se kromě jiného chystají na turné do USA a Kanady.

„Skutečně mají něco navíc. Absolutním vítězem se stali po právu, protože neměli konkurenci v žádném souboru. Ani menším ani větším, ani starším ani mladším,“ neskrývala slova chvály členka poroty, violistka Jitka Hosprová. Smiling String Orchestra ji natolik nadchl, že jim nabídla společné koncertování. „Mám radost, že mají takový pozitivní přístup  k hudbě. Ke klasické hudbě,“ dodala.

„Je to úspěch celého smyčcového oddělení. A poděkování patří všem učitelům, kteří žáky učí a připravují,“ pokračoval Mikuláš Ježek.

„To, že je orchestr absolutním vítězem, je historicky největší úspěch našich hudebníků za dobu mého působení na škole. Je za tím obrovský kus práce učitelů a samozřejmě i samotných žáků,“ řekl Karel Šust, ředitel ZUŠ Střezina.

 

Soutěž smyčcových orchestrů základních uměleckých škol se koná jednou za tři roky. Soubory musí nejprve projít sítem krajských přehlídek a pouze ti nejlepší postoupí do národního kola. Soutěží se v několika kategoriích jak podle počtu hráčů, tak obsazení nástrojů.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Střezina bude mít nové parkoviště. Je určené rodičům jejích žáků

Nové parkoviště pro 15 aut začne v březnu vyrůstat u hradecké ZUŠ Střezina. Určeno bude především pro jednorázové zastavení rodičů s dětmi, které uměleckou školu navštěvují, proto bude parkovací plocha opatřena dvěma elektrickými závorami. Instalovány budou spolu se stavbou…
Čtěte více

Stadion, lávka a Střezina. Projekty, které drhnou. Zastupitelé chtějí zjistit proč

V Hradci se nějak nedaří velkým investičním akcím. Už ohrané jsou písničky o tom, jak se nepovedl další tendr na lávku přes labe, opravu fotbalového stadionu nebo jak se nedaří pokračovat v opravách základní umělecké školy Střezina. Hradečtí zastupitelé si kladou otázku, jak je…
Čtěte více

Jazz a další pohodová muzika v centru Hradce. Satchmo zve na svůj Open Air

Ani v létě o prázdninách není  v Hradci Králové nuda. I když se v červenci město trochu vylidní, jeho obyvatelé se po dovolených vracejí zpět a určitě přijde vhod nějaký ten kulturní požitek. A právě na to myslí v hradeckém jazzovém klubu a restauraci Satchmo. Už sedmým…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme