Umělecká škola Střezina se během několika dní změní na staveniště

Areál ZUŠ Střezina na Jihu se brzy začne měnit.
Areál ZUŠ Střezina na Jihu se brzy začne měnit. | autor: ZUŠ Střezina

Přibližně za týden už se prostory Základní umělecké školy Střezina začnou měnit na staveniště. Město Hradec Králové uzavřelo se stavební firmou Prima smlouvu na její rekonstrukci za 160 milionů korun. Úpravy se týkají areálu bývalé Základní školy Jih na Slezském Předměstí, většinu pavilonů již umělecká škola několik let využívá. Stavba je aktuálně hlavním investičním projektem města a proti původním plánům nabrala zhruba rok a půl zpoždění.

"Stavbě nic nebrání. V příštím týdnu bude předáno staveniště," řekl náměstek primátora pro investice Jindřich Vedlich.

Zahájení stavby zdrželo i opakování hodnocení soutěže. Soutěž původně vyhrála firma Stako, a to s cenou 157,7 milionu korun bez DPH. Nejnižší cenu 154,5 milionu korun bez DPH nabídla hradecká stavební firma Prima, která ale byla ze soutěže vyřazena. Prima však následně uspěla s námitkou proti vyřazení a na konci října se po novém vyhodnocení soutěže stala vítězem.

Umělecká škola Střezina na svou moderní budovu čeká čtvrt století. Jde o největší uměleckou školu v republice. Na čtyřech oborech (hudební, výtvarný, taneční a literárně-dramatický) se v ní vzdělává více než dva tisíce žáků. V současné době probíhá výuka ve třech objektech - na Jihu, ve staré budově Na Střezině a v Divadle Jesličky v Třebechovické ulici. Po rekonstrukci se hudebníci ze staré Střeziny přesunou na Jih. Literárně-dramatický obor se bude i nadále vyučovat v Jesličkách.

Rekonstrukce bude rozdělena na etapy, nejprve se začne pracovat v pavilonu bývalé jídelny. Ten by v budoucnu měl využívat výtvarný obor. „Vzniknou tam ateliéry, dílny pro keramiku, sochařství, učebna pro počítačovou grafiku, virtuální realitu i fotoateliér. Navíc budou mít výtvarníci k dispozici i víceúčelovou galerii přístupnou veřejnosti," poodhalil plány Karel Šust, ředitel ZUŠ Střezina.

Letos by se mělo začít pracovat i na přestavbě stávajících tělocvičen. Místo nich vzniknou dva sály, jeden malý a druhý větší, kde bude možné pořádat koncerty, divadelní i taneční představení. Škola i město tak získá nový prostor s 250 místy v hledišti.

Rekonstrukce se nevyhne žádnému pavilonu v areálu. "Bude velmi náročné skloubit stavební práce s běžným provozem školy, nevyhneme se dočasnému stěhování. Bude to náročné pro nás, naše žáky i jejich rodiče, ale určitě to bude stát za to, moc se na nové prostory těšíme," dodal Karel Šust.

Vedení školy i radnice plánují, že areál se stane přirozeným kulturním centrem stotisícového města.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Podloubí na Velkém náměstí by se mělo začít opravovat v příštím roce

Opravami podloubí, ulic V Kopečku a Rokitanského a náměstí Jana Pavla II. by měla začít revitalizace Velkého náměstí v historickém centru Hradce Králové. Vedení radnice má připravený nový plán oprav této části historického centra a nyní má k dispozici revizi a doplnění studie…
Čtěte více

V pátek se v hradeckých školách bude učit

V úterý ministr zdravotnictví doporučil ředitelům základních a středních škol vyhlásit na pátek 25. září ředitelské volno. Rozhodnutí uzavřít městské základní školy bylo ponecháno na ředitelích, mezi kterými došlo ke shodě. Výsledkem je, že všechny hradecké základní školy…
Čtěte více

Do hradeckých základních škol jdou desítky milionů. Žáci dostanou modernizované učebny i jídelny

Hradecké školy se během letních prázdnin promění, pro žáky budou připravené modernizované učebny a vybavení, v některých školách dojde k zásadním opravám nebo investicím do nového gastro zařízení. Na většině škol již byly stavební práce zahájeny. Kromě rozsáhlé…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme