V hradeckých lesích vzniká nový běžecký okruh dlouhý téměř kilometr

V lesích vzniká okruh pro běžce.
V lesích vzniká okruh pro běžce. | autor: hradeckralove.cz

V hradeckých lesích vzniká nový běžecký okruh. Asi 200 metrů od Lesního hřbitova už brzo bude hotov asi 800metrový okruh s přírodním „tartanem“, tento povrch je mimořádně populární třeba ve Skandinávii nebo Švýcarsku. Hradecký běžecký okruh bude teprve druhý v republice. První otevřeli před třemi lety v Porubském lese u Ostravy, podle svérázného horníka a běžce dostal jméno Oherův okruh. Informaci přináší zpravodajský server iNDES.cz.

Nové sportoviště budují Městské lesy Hradec Králové, jež provozují blízký kemp Stříbrný rybník. Podnik nedávno oživil snahy o koupi asi tisíce dalších hektarů lesa, díky níž by se mohly ještě více rozšířit i cyklostezky.    „Inspiraci na okruh jsme čerpali ve Švýcarsku, kde jsou velmi oblíbené. Ve Skandinávii to dokonce kombinují s dráhami pro běžkaře, což nám tady bohužel nehrozí. Okruh jsme chtěli navázat rovnou na parkoviště u Lesního hřbitova, ale pak jsme objevili dobře dostupné místo, kde se nemuselo masivně kácet, a když už, tak nepůvodní borovici vejmutovku. Té je potřeba se zbavit,“ vysvětlil pro iDNES ekolog Martin Hanousek, bývalý náměstek hradeckého primátora, který projekt lesního okruhu do Hradce Králové přinesl. Podle něj by město mělo zvážit plán na vybudování podobného projektu i mnohem blíž centru: „Určitě by se dal realizovat například v Šimkových sadech.“

Lesní okruh město vyjde přibližně na 750 tisíc korun bez daně. Jeden díl dá firma Městské lesy HK, dalším přispějí partnerské společnosti a třetí část pokryje projekt re-use, se kterým město začalo před více než třemi lety.

Příspěvek na okruh a na několik stovek nových stromků k vysázení je prvním výsledkem re-use pointů, které vznikly ve čtyřech sběrných dvorech. Do nich lze donést nepotřebné věci, které jsou za drobný obnos k prodeji. Projekt za loňský rok vynesl téměř 280 tisíc korun.

Přes hluboký příkop podél cesty Hradečnice k okruhu povede dřevěná lávka. Bude tu altánek, stoly s lavicemi, stojany na kola a informační cedule. „Nyní svážíme materiál, jde především o přírodní, na písečné podloží se umístí geotextílie, poté štěpka a piliny. Lemovaný bude mořenými dřevěnými kuláči,“ popsal Milan Zerzán, ředitel Městských lesů Hradec Králové. Okruh měl být dokončen začátkem prázdnin. Stejně jako v Ostravě by měly přibýt i doprovodné cedule s návody a tipy na cviky k protažení těla.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Nový projekt na stezku k lesnímu hřbitovu bude počítat s vodou i živočichy

V minulých letech město připravovalo novou stezku pro cyklisty, bruslaře i chodce podél Hradečnice od Zděné boudy směrem k lesnímu hřbitovu. Výstavbu ale zastavila podzemní voda a nález zvláště chráněných živočichů. Město se proto chystá přepracovat původní projektovou…
Čtěte více

Lesníci začnou vánoční stromky prodávat v pátek. Jaké budou ceny?

Jen pár dní před první adventní nedělí bude zahájen prodej vánočních stromků z hradeckých městských lesů. I letos budou k dispozici různé druhy jehličnanů z lesů i plantáží. Ceny se oproti loňskému roku nezměnily, pohybují se v rozmezí od 250 do 600 korun podle druhu. Prodej…
Čtěte více

Další tělocvična vznikla u běžeckého okruhu v městských lesích

V létě tohoto roku vznikl v hradeckých městských lesích 800 metrů dlouhý běžecký okruh se speciálním přírodním povrchem. V těchto dnech jej Městské lesy Hradec Králové doplnily o nové fitness prvky. Pro sportovce tak vznikl jedinečný prostor, který nabízí zdravý způsob…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme