V hradeckých lesích se kácely stromy pravěkými sekerami

Archeologové zkoušeli pravěké nástroje.
Archeologové zkoušeli pravěké nástroje. | autor: městské lesy

Experimentální archeologové si v hradeckých lesích vyzkoušeli kácení replikami pravěkých seker. Sekery i kmeny budou součástí nové expozice Archeoparku pravěku Všestary o nástrojích z doby kamenné. Archeologové už jednou s kamennými broušenými nástroji v hradeckých lesích pracovali. Do lesa se vypravili znovu, aby se dozvěděli ještě více o tom, co tahle činnost před 7000 lety obnášela.

Archeologové se do stromů v hradeckých lesích v pondělí pustili deseti nástroji různé hmotnosti, velikosti a tvaru. "Násady byly tentokrát z jasanu. Dub o průměru 21 centimetrů padl po 29 minutách, dále byl krácen na výřezy, které budou dále použity při pokusech experimentální archeologie," uvádějí Městské lesy Hradec Králové. Právě v hradeckých lesích archeologové repliky seker vyzkoušeli.

"V dalším pokusu s používáním kamenných broušených nástrojů z mladší doby kamenné jsme v Městských lesích města Hradec Králové použili při kácení a dělení dubu repliky deseti vrtaných seker. Tentokrát zasazených na násady z jasanu," upřesnil Archeopark pravěku Všestary.

Ředitelem archeoparku ve Všestarech je Radomír Tichý. „Použití nástrojů v lese probíhalo dobře a budeme se věnovat dalšímu zpracování dřeva. Stále je otevřený prostor pro testování dalších způsobů upevnění seker v násadách a také sledování stop pro použití nástrojů, které bude možné porovnávat s archeologickými nálezy. To nám chybí nejvíce“, řekl R. Tichý.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Nový projekt na stezku k lesnímu hřbitovu bude počítat s vodou i živočichy

V minulých letech město připravovalo novou stezku pro cyklisty, bruslaře i chodce podél Hradečnice od Zděné boudy směrem k lesnímu hřbitovu. Výstavbu ale zastavila podzemní voda a nález zvláště chráněných živočichů. Město se proto chystá přepracovat původní projektovou…
Čtěte více

Další tělocvična vznikla u běžeckého okruhu v městských lesích

V létě tohoto roku vznikl v hradeckých městských lesích 800 metrů dlouhý běžecký okruh se speciálním přírodním povrchem. V těchto dnech jej Městské lesy Hradec Králové doplnily o nové fitness prvky. Pro sportovce tak vznikl jedinečný prostor, který nabízí zdravý způsob…
Čtěte více

Re-use bazar už nebude jen ve sběrných dvorech, přiblíží se do centra Hradce

V centru Hradci Králové dojde začátkem října k otevření prvního re-use bazaru. Fungovat bude na podobném principu jako re-use pointy ve sběrných dvorech. Lidé sem darují věci k opětovnému využití, které za drobný obnos pak poslouží někomu jinému. Pobočka se bude nacházet v…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme