Nálezy z archeologického výzkumu pod budoucí D11 ukáže všestarský archeopark

Nálezy ze staveniště D11 představí Archeopark Všestary.
Nálezy ze staveniště D11 představí Archeopark Všestary. | autor: archeoparkvsestary.cz

Každé větší výstavbě předcházejí archeologické výzkumy. V místě budoucího úseku dálnice D11 bádali archeologové poměrně dlouho a nyní se chtějí se svými nálezy pochlubit.  Na říjen chystají první představení výsledků průzkumu. Už několik měsíců pečlivě čistí, třídí a katalogizují každý střípek, který na staveništi našli. Než vše setřídí a správně vyhodnotí, bude to trvat roky. Výstava bude otevřena v polovině října ve všestarském archeoparku. Informaci přináší Český rozhlas Hradec Králové.

Staveniště dálnice D11 bylo mimořádně bohaté na nálezy. „Archeolog stráví jeden rok v terénu a potom by měl tři roky trávit zpracováním nahromaděného materiálu. My to zpracovávání máme zatím nastaveno na dva roky. Tedy to je taková ta nejnutnější časová chvíle," říká pro rozhlas vedoucí výzkumu, docent Radomír Tichý z Královéhradecké univerzity. Na zpracování archeologických nálezů z budoucího staveniště dálnice D11 pracuje denně několik lidí, dohromady to jsou stovky a tisíce hodin času.

Nálezů ke zpracování jsou tisíce, nejčastěji jde o zlomky keramiky, zlomky vypálené hlíny mazanice, kamenné nástroje, zlomky kamenných seker, pazourkové nástroje. Dochovaly se i kosti, ať už lidské, či zvířecí. Nálezy v trase D11 začínají mladší dobou kamennou, tedy zemědělským pravěkem, nechybějí domy a pohřebiště ze starší doby bronzové, pohřebiště raného středověku či pozůstatky polních opevnění armád z 18. století či z prusko-rakouské války roku 1866. Poslední venkovní práce udělali archeologové na bohatém nalezišti u Trotiny.

Cesta každého nalezeného kousku pokračuje z místa nálezu do laboratoře, kde je potřeba zkontrolovat, jestli všechno odpovídá terénní dokumentaci. A pak se s artefakty zachází podle druhu materiálu. Myjí se v laboratoři a evidují. Každý střep je třeba nějakým způsobem označit. Udělá se tenká vrstva laku a tuší se na ni napíše evidenční číslo. Potom se to nechá uschnout a vrací se vše do nových sáčků, které putují na další zpracování, případně evidenci.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hradečtí archeologové u smiřického nádraží našli obrovské množství předmětů z pravěku

Archeologové Muzea východních Čech v Hradci Králové a jejich spolupracovníci dokončují ve Smiřicích jeden z největších letošních záchranných archeologických výzkumů. Záměr na výstavbu haly při okraji staré labské terasy nad smiřickým nádražím zaujal pracovníky muzea už na jaře.…
Čtěte více

Zveme: Děti mohou závodit na kolách nebo se seznámit s Římany v archeoparku

Nadcházející víkend slibuje kulturní i sportovní vyžití. V sobotu se pojede dětský cyklistický závod JUNIOR cup Vojenské pojišťovny, ve všestarském archeoparku se chystá akce Po stopách Římanů. V letním kině Širák si můžete užít festival Na jednom břehu nebo vyrazit třeba…
Čtěte více

Odlehčí se hradecké dopravě po dokončení úseků D11 a D35? Bude záležet na chování dopravců

Hradecký silniční okruh už je roky přetížený, zdaleka nestačí zvládat současnou dopravu. Možná se však Hradečtí dočkají jistých úlev. Ty by mohly přijít s dostavbou úseků dálnic D35 a D11. Jedná se třeba o oblast v okolí Brněnské třídy, ulevit od kamionů by se mohlo řidičům…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme