Štítky: | Magistrát | Bono publico |

Archeologické nálezy od Bona publica pomáhají složit mozaku historie města

Archeolog Radek Bláha s nálezy.
Archeolog Radek Bláha s nálezy. | autor: MMHK

Schodiště Bono publico už je nějaký ten týden kvůli rekonstrukci uzavřené. Pracují ta nejen stavbaři ale i archeologové, kteří po venkovních stranách schodiště provádějí záchranný archeologický výzkum. Jeho první část v biskupských zahradách je již u konce a přinesla významná svědectví o historii a utváření kopce mezi Labem a Orlicí od pravěkého osídlení prakticky až do současnosti.

„Na horní hraně biskupských zahrad jsme odkryli pravěký val, který sloužil jako opevnění, v němž jsme nalezli zlomky keramických nádob i pazourkové nástroje staré 3,3-5,5 tisíce let. Znovu se tedy potvrdilo, že návrší, kde je dnes Velké náměstí, bylo silně osídleno již v pravěku,“ říká archeolog Radek Bláha z hradeckého Muzea východních Čech. V mladších vrstvách archeologové nalezli zlomky kuchyňské i stolní keramiky, části různých nástrojů, šperky nebo ozdoby z ošacení, které je možné datovat do renesance, tedy 16. - 17. století. „Níže položená sonda naznačila, že svah, na kterém je schodiště a terasy, se původně příkře skláněl k Orlici a měl daleko prudší sklon než dnes. Objevili jsme tam i požárovou vrstvu z 10. - 12. století, která souvisí s požárem dřevohlinité hradby slovanského hradiště. I to je dalším střípkem do mozaiky historie a utváření tohoto kopce mezi Labem a Orlicí,“ doplňuje Bláha.

Na staveništi však nejsou pouze archeologové. Stavbaři mezitím pracují uvnitř schodiště, které se v průběhu rekonstrukce dočká kompletní výměny schodů, nové budou vnitřní i venkovní omítky či okna v tamburech nad odpočívadly. Kompletně se vymění měděné krytiny na střechách a římsách, nová pískovcová a žulová dlažba, součástí oprav jsou sadové úpravy v okolí, osvětlení a ozvučení objektu a celá řada dalších sanačních prací a opatření proti vlhkosti. Schodiště je v posledních letech také oblíbeným cílem vandalů. Proti takovýmto škodám bude nově osvětlený prostor sledovat kamerový systém napojený na pult městské policie.

Rekonstrukce historického schodiště Bono publico v Hradci Králové začala již loni na podzim, kdy se zdivo ošetřilo odsolovacími omítkami a zabudovala do něj speciální technologie proti vzlínání vody z podloží. „V tomto případě totiž nelze stavbu jednoduše podřezat a opatřit izolací. Schodiště se během staletí několikrát změnilo vzhledem, částečně dispozicí nebo způsobem využití a postupně bylo zapouštěno do terénu. Prochází budovou barokního biskupství, dvěma středověkými hradbami, základy stojí často mimo zdi nebo tam nejsou vůbec, podzemní část zdiva se často i rozšiřuje. Obnova schodiště je proto i v dnešní době složitým technickým problémem. Věříme, že tato nová technologie bude v nekonečném boji s vlhkostí účinnější a hlavně trvanlivější,“ vysvětluje Jan Falta, vedoucí odboru památkové péče hradeckého magistrátu.

Po dobu rekonstrukce bude Bono publico zcela uzavřené. Pěší mohou pro cestu od křižovatky Fortna na Velké náměstí využít nedaleké schodiště „se zpívajícími stromy“ u bývalého pivovaru nebo Gočárovo schodiště, vzdálené zhruba 150 metrů druhým směrem k zdravotnické škole. Celkové náklady na rekonstrukci tohoto pro pěší oblíbeného propojení Fortny a Velkého náměstí jsou 22,8 milionu korun včetně DPH. Loňské práce vyšly na 2,36 milionů korun, druhá etapa má rozpočet necelých 20,5 milionu. Město většinu opravy bude hradit z vlastního rozpočtu, od ministerstva kultury má příslib na získání dotace ve výši zhruba 2,3 milionu korun.

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Los vybral padesáti startovacím bytům nájemníky

Celkem 521 žádostí o startovací byty přijal hradecký magistrát. Los náhodně vybral 50 budoucích nájemců a 30 náhradníků. K dispozici byly byty o velikosti 1+kk a 2+kk. Větší zájem byl o byty 2+1, město jich nabízelo 35. Jedná se o bytové jednotky v Třebši a na Novém Hradci…
Čtěte více

Dům s odlehčovací službou by chtěly stavět čtyři firmy. Mohlo by se začít letos na jaře

Čtyři společnosti projevily zájem o stavbu zařízení s odlehčovací službou v Honkově ulici. V pondělí se na magistrátu otevíraly obálky s nabídkami, v příštím týdnu bude probíhat jejich detailní posouzení a hodnocení. Stavba by za příznivých podmínek měla být zahájena v dubnu…
Čtěte více

Město nabízí startovací byty. O budoucích majitelích rozhodne stejně jako v minulých letech los

Uvolněné startovací byty nabízí hradecký magistrát. Jedná se o byty velikosti 1+kk a 2+kk. Podávat žádosti mohou lidé, kterým ještě nebylo 32 let a nemají byt ani jinou nemovitost určenou k bydlení. K dispozici jsou byty v Třebši a na Novém Hradci Králové. Předepsané formuláře…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme